Finał Pucharu Świata w biegach narciarskich 2013/2014

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Puchar Świata w biegach narciarskich – Finał 2013/2014
Oslo
Data 1416 marca 2014
Gospodarz Szwecja Falun
Organizator FIS
Liczba konkurencji 6
Liczba zawodników 96
Zwycięzcy
Sprint Szwecja Teodor Peterson

Norwegia Marit Bjørgen
Bieg łączony Kanada Alex Harvey

Norwegia Therese Johaug
Bieg na 15 km (handicap)

Bieg na 10 km (handicap)
Norwegia Martin J. Sundby

Norwegia Therese Johaug
Łącznie Norwegia Martin J. Sundby

Norwegia Therese Johaug
Mapa lokalizacyjna Europy
Falun
Falun
Geographylogo.svg
Położenie na mapie Europy

Ostatnie zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich w sezonie 2013/2014 odbyły się w szwedzkim Falun. Jednocześnie była to siódma edycja cyklu Finału Pucharu Świata. Konkurencje zostały rozegrane w dniach 1416 marca 2014 roku. Rywalizacja składała z trzech etapów: sprintów stylem klasycznym, biegów łączonych (2x14 km dla mężczyzn i 2x7,5 km dla kobiet) oraz biegów pościgowych stylem dowolnym (15 km dla mężczyzn i 10 km dla kobiet). Rozegrane 16 marca biegi pościgowe nie były punktowane w klasyfikacji generalnej PŚ (wyniki tych biegów zostaną zsumowane z czasami poprzednich etapów Finału PŚ).

Program zawodów[edytuj]

Dzień Konkurencja Początek Liczba uczestników
14 marca Sprint kobiet st. klasycznym 14:30 CET 48
Sprint mężczyzn st. klasycznym 16:15 CET 48
15 marca Bieg łączony 2x7,5 km kobiet 10:30 CET 48
Bieg łączony 2x15 km mężczyzn 13:15 CET 48
16 marca 10 km st. dowolnym kobiet (handicap) 10:45 CET 42
15 km st. dowolnym mężczyzn (handicap) 13:30 CET 41

Klasyfikacja końcowa[edytuj]

Kobiety[edytuj]

Miejsce Imię i nazwisko Narodowość Sprint
s. klasycznym
2x7,5 km
bieg łączony
10 km s. dowolnym
(handicap)
Czas Strata
1. Therese Johaug  Norwegia 17. 1. 1. 1:07:42,9
2. Marit Bjørgen  Norwegia 1. 2. 2. 1:08:12,1 +29,2
3. Heidi Weng  Norwegia 16. 4. 3. 1:09:35,3 +1:52,4
4. Kerttu Niskanen  Finlandia 21. 3. 7. 1:09:35,8 +1:52,9
5. Charlotte Kalla  Szwecja 12. 5. 9. 1:09:58,2 +2:16,3
6. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia 2. 10. 8. 1:10:05,8 +2:22,9
7. Julija Czekalowa  Rosja 32. 8. 4. 1:10:07,2 +2:24,3
8. Emma Wikén  Szwecja 31. 7. 6. 1:10:09,2 +2:26,3
9. Kristin Størmer Steira  Norwegia 45. 6. 5. 1:10:12,9 +2:30,0
10. Eva Vrabcova-Nývtová  Czechy 36. 9. 27. 1:11:16,5 +3:33,6

Mężczyźni[edytuj]

Miejsce Imię i nazwisko Narodowość Sprint
s. klasycznym
2x15 km
bieg łączony
15 km s. dowolnym
(handicap)
Czas Strata
1. Martin Johnsrud Sundby  Norwegia 34. 2. 1. 1:54:35,5
2. Alex Harvey  Kanada 4. 1. 17. 1:54:40,4 +4,9
3. Aleksandr Legkow  Rosja 25. 3. 5. 1:54:46,5 +11,0
4. Daniel Richardsson  Szwecja 27. 4. 19. 1:55:46,4 +1:10,9
5. Maksim Wylegżanin  Rosja 24. 5. 15. 1:56:44,0 +2:08,5
6. Marcus Hellner  Szwecja 20. 11. 2. 1:56:44,4 +2:08,9
7. Jean-Marc Gaillard  Francja 29. 8. 14. 1:56:44,6 +2:09,1
8. Sjur Røthe  Norwegia 41. 7. 9. 1:56:44,8 +2:09,3
9. Matti Heikkinen  Finlandia 43. 9. 4. 1:56:45,4 +2:09,9
10. Eldar Rønning  Norwegia 17. 6. 24. 1:56:56,5 +2:21,0

Wyniki[edytuj]

Sprint kobiet[edytuj]

Pozycja Zawodniczka Reprezentacja Wynik Strata
Gold medal icon.svg Marit Bjørgen  Norwegia Finał 2:50,46
Silver medal icon.svg Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia Finał +0,29
Bronze medal icon.svg Stina Nilsson  Szwecja Finał +1,34
4. Kikkan Randall  Stany Zjednoczone Finał +6,84
5. Krista Lähteenmäki  Finlandia Finał +8,49
6. Sophie Caldwell  Stany Zjednoczone Finał +9,86
7. Denise Herrmann  Niemcy Półfinał (1) +2,91
8. Gaia Vuerich  Włochy Półfinał (1) +3,54
9. Celine Brun-Lie  Norwegia Półfinał (2) +2,81
10. Maiken Caspersen Falla  Norwegia Półfinał (1) +4,53

Sprint mężczyzn[edytuj]

Pozycja Zawodnik Reprezentacja Wynik Strata
Gold medal icon.svg Teodor Peterson  Szwecja Finał 2:55,97
Silver medal icon.svg Emil Jönsson  Szwecja Finał +0,00
Bronze medal icon.svg Calle Halfvarsson  Szwecja Finał +1,01
4. Alex Harvey  Kanada Finał +1,20
5. Siergiej Ustiugow  Rosja Finał +1,26
6. Eirik Brandsdal  Norwegia Finał +4,44
7. Nikita Kriukow  Rosja Półfinał (2) +0,39
8. Andrew Newell  Stany Zjednoczone Półfinał (2) +1,18
9. Pål Golberg  Norwegia Półfinał (2) +3,34
10. Tim Tscharnke  Niemcy Półfinał (1) +1,43

Bieg łączony kobiet[edytuj]

Pozycja Zawodniczki Reprezentacja Wynik Strata
Gold medal icon.svg Therese Johaug  Norwegia 41:08,9
Silver medal icon.svg Marit Bjørgen  Norwegia 41:42,5 +33,6
Bronze medal icon.svg Kerttu Niskanen  Finlandia 42:05,5 +56,6
4. Heidi Weng  Norwegia 42:16,5 +1:07,6
5. Charlotte Kalla  Szwecja 42:16,8 +1:07,9
6. Kristin Størmer Steira  Norwegia 42:17,8 +1:08,9
7. Emma Wikén  Szwecja 42:20,5 +1:11,6
8. Julija Czekalowa  Rosja 42:21,3 +1:12,4
9. Eva Vrabcova-Nývtová  Czechy 42:22,0 +1:13,1
10. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia 42:41,8 +1:32,9

Bieg łączony mężczyzn[edytuj]

Pozycja Zawodnicy Reprezentacja Wynik Strata
Gold medal icon.svg Alex Harvey  Kanada 1:18:07,6
Silver medal icon.svg Martin Johnsrud Sundby  Norwegia 1:18:08,0 +0,4
Bronze medal icon.svg Aleksandr Legkow  Rosja 1:18:13,5 +5,9
4. Daniel Richardsson  Szwecja 1:18:32,3 +24,7
5. Maksim Wylegżanin  Rosja 1:19:01,5 +53,9
6. Eldar Rønning  Norwegia 1:19:02,3 +54,7
7. Sjur Røthe  Norwegia 1:19:05,6 +58,0
8. Jean-Marc Gaillard  Francja 1:19:07,5 +59,9
9. Matti Heikkinen  Finlandia 1:20:14,9 +1:07,3
10. Lukáš Bauer  Czechy 1:20:15,5 +1:07,9

10 km kobiet (handicap)[edytuj]

Pozycja Zawodniczka Reprezentacja Wynik Strata
Gold medal icon.svg Therese Johaug  Norwegia 24:25,5
Silver medal icon.svg Marit Bjørgen  Norwegia 24:39,7 +14,2
Bronze medal icon.svg Heidi Weng  Norwegia 24:40,1 +14,6
4. Julija Czekalowa  Rosja 24:45,5 +20,0
5. Kristin Størmer Steira  Norwegia 24:49,1 +23,6
6. Emma Wikén  Szwecja 24:59,7 +34,2
7. Kerttu Niskanen  Finlandia 25:01,1 +35,6
8. Ingvild Flugstad Østberg  Norwegia 25:02,0 +36,5
9. Charlotte Kalla  Szwecja 25:06,4 +40,9
10. Krista Lähteenmäki  Finlandia 25:13,9 +48,4

15 km mężczyzn (handicap)[edytuj]

Pozycja Zawodnik Reprezentacja Wynik Strata
Gold medal icon.svg Martin Johnsrud Sundby  Norwegia 34:22,1
Silver medal icon.svg Marcus Hellner  Szwecja 34:28,3 +6,2
Bronze medal icon.svg Anders Gløersen  Norwegia 34:31,2 +9,1
4. Matti Heikkinen  Finlandia 34:31,8 +9,7
5. Aleksandr Legkow  Rosja 34:33,0 +10,9
6. Siergiej Ustiugow  Rosja 34:33,7 +11,6
7. Finn Hågen Krogh  Norwegia 34:34,0 +11,9
8. Tim Tscharnke  Niemcy 34:34,3 +12,2
9. Sjur Røthe  Norwegia 34:34,6 +12,5
10. Ville Nousiainen  Finlandia 34:40,3 +18,2

Bibliografia[edytuj]