Flaga Gadsdena

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Flaga Gadsdena

Flaga Gadsdena – jest historyczną flagą amerykańską, która przedstawia gotowego do ataku, zwiniętego w kłębek grzechotnika. Poniżej węża umieszczony jest napis: „nie depcz mnie”. Flaga została zaprojektowana przez amerykańskiego generała i polityka Christophera Gadsdena. Używana była przez Kontynentalną Piechotę Morską w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Geneza symbolu[edytuj]

Grzechotnik leśny i grzechotnik diamentowy występują na terytoriach trzynastu kolonii, które dały początek Stanom Zjednoczonym Ameryki. Po raz pierwszy grzechotnik pojawił się jako symbol tych terenów w publikacjach Benjamina Franklina. W komentarzu satyrycznym zamieszczonym w należącej do siebie Pennsylvania Gazette, Franklin nawiązał do ówczesnej polityki brytyjskiej w zakresie wysyłania skazanych przestępców do Ameryki. Zasugerował wówczas, żeby podziękować Brytyjczykom wysyłając do Anglii grzechotniki[1].

Grzechotnik na drzeworycie Benjamina Franklina

W 1754 roku, podczas brytyjskiej wojny z Indianami i Francuzami, Franklin opublikował słynny drzeworyt wyobrażający węża pociętego na osiem kawałków. Była to alegoria kolonii z Nową Anglią jako głową i Południową Karoliną jako ogonem – odpowiednio do ich rozmieszczenia wzdłuż wschodniego wybrzeża. Pod wężem znajdował się napis: Dołącz albo zgiń – był to pierwszy polityczny rysunek opublikowany w gazecie amerykańskiej.

W miarę eskalacji działań wojennych grzechotnik postrzegany był coraz powszechniej jako symbol kolonii amerykańskich. W roku 1774, Paul Revere umieścił go pod tytułem swojej gazety, Massachusetts Spy jako węża, który walczy z brytyjskim smokiem[2] . W grudniu 1775 roku, Beniamin Franklin opublikował w Pennsylvania Journal esej, w którym przekonywał, że grzechotnik jest doskonałym symbolem ducha amerykańskiego:

„Pamiętam, że jego oko wpatrzone było w jasność, inaczej niż u innych zwierząt, i że nie ma powiek – może zatem być cennym symbolem czujności. Nigdy nie rozpoczyna ataku, gdy jednak już się zaangażuje – nigdy się nie poddaje. Jest dzięki temu symbolem wielkoduszności i prawdziwej odwagi. Broń, którą dała mu natura, skrywa w podniebieniu – jakby obawiał się prowokowania walki. Dla niezorientowanych wydaje się najbardziej bezbronnym ze zwierząt. Nawet jeśli ta broń jest widoczna i wyciągnięta do obrony – wydaje się słaba i godna pogardy. Jednak rany jakie zadaje, chociaż niewielkie, są decydujące i śmiertelne. Świadomy tego, zanim zrani, zawsze daje wyraźny sygnał – nawet swojemu wrogowi – i ostrzega przed niebezpieczeństwem deptania po sobie. Czyżbym się mylił, sir, będąc przeświadczonym, że jest to wyraźny obraz temperamentu i zachowania się Ameryki?”[3]

Powstanie flagi[edytuj]

Flaga Gadsdena w podręczniku szkolnym z 1885 roku

Jesienią 1775 roku powołana została do życia Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych, której zadaniem było przechwytywanie statków dostarczających broń brytyjskiej armii w koloniach. Żeby wesprzeć te działania, Drugi Kongres Kontynentalny ogłosił mobilizację pięciu kompanii piechoty celem przyłączenia ich do marynarki wojennej w jej inauguracyjnej misji. Pierwsi żołnierze piechoty morskiej zrekrutowani w Filadelfii nosili pomalowane na żółto bębny z wizerunkiem zwiniętego w kłębek grzechotnika z trzynastoma grzechotkami i mottem nie depcz mnie. To najstarsza odnotowana wzmianka o symbolice przyszłej flagi Gadsdena.

Na Kongresie Południową Karolinę reprezentował pułkownik Gadsden. Był jednym z siedmiu członków Komisji ds. Piechoty Morskiej, która organizowała wyposażenie dla pierwszej misji morskiej. Przed jej wysłaniem, w grudniu 1775 roku, nowo mianowany dowódca naczelny marynarki, komandor Esek Hopkins, otrzymał od Gadsdena żółtą flagę z wizerunkiem grzechotnika, która, wywieszona na grotmaszcie, wyróżniać miała okręt flagowy.

W 1776 roku Gadsden zaprezentował kopię flagi w Kongresie Karoliny Południowej w Charleston. Fakt ten odnotowano w kongresowych dziennikach urzędowych:

Pułkownik Gadsden zaprezentował Kongresowi wzór, który ma być używany przez głównodowodzącego marynarki amerykańskiej. Jest to żółte pole ze znajdującym się pośrodku wizerunkiem gotowego do ataku grzechotnika oraz umieszczonymi poniżej słowami: nie depcz mnie![4]

Nawiązania współczesne[edytuj]

Flaga Gadsdena uważana jest za jedną z pierwszych flag Stanów Zjednoczonych. Zastąpiona została później flagą obecną, znaną pod nazwą Gwiazdy i Pasy (lub Old Glory "Dawna Chwała").

Ze względów historycznych flaga Gadsdena nadal popularna jest w Charleston, w Karolinie Południowej. Tam po raz pierwszy była prezentowana publicznie i tam powszechnie używano jej w czasie Rewolucji amerykańskiej wraz z niebiesko-białą flagą stanową z symbolem półksiężyca.

Navy Jack U.S. Navy

Do flagi Gadsdena odwołuje się bezpośrednio współczesny Navy Jack (nie bandera) marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych[5]. Znajduje się ona w użyciu od czasu ataku terrorystycznego na WTC i Pentagon w 2001 roku.

Historyczna flaga Gadsdena używana była również jako symbol deklarowanego patriotyzmu, oporu przed rządem i walki o wolności obywatelskie. Od 2009 roku flagi tej używają zwolennicy ruchu TEA Party[6][7].

Zespół Metallica ,na okładce piątego albumu ,pt."Metallica", tzw. "The Black Album", umieścił owego węża ,a na pozycji 6. na płycie jest utwór zatytułowany "Don't Tread On Me".

Flaga Gadsdena to również jeden z symboli najczęściej wykorzystywanych przez libertarian na całym świecie.[8]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]