Flaga czerwono-czarna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Flaga OUN-B)
Flaga czerwono-czarna
Flaga czerwono-czarna
Informacje
Proporcje

2,5:6

Opis flagi

Flaga złożona z dwóch poziomych pasów: czerwonego oraz czarnego

Flaga czerwono-czarna[1][2][3] – ukraińska flaga rewolucyjna, symbolizująca walkę o ukraińską niepodległość[4], używana między innymi przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów-Banderowców. W obecnej formie stanowi prostokątny płat tkaniny o proporcji 2,5:6[5], podzielony na dwa poziome, równoległe pasy tej samej szerokości, z których górny jest koloru czerwonego, a dolny koloru czarnego. Kolor czarny symbolizować ma ziemię ukraińską, a czerwony – krew przelaną za Ukrainę[6].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Logo „Zakonu Rycerzy Żelaznej Ostrogi”

Historia użycia kolorystyki czerwono-czarnej na Ukrainie jest długa i zaczyna się od dekoracyjnego wykorzystywania tych dwóch kolorów na ubraniach, pisankach oraz w ludowych piosenkach[4][7][8][9].

Jako element symboliki wojskowej czerwień i czerń miała być wykorzystywana już przez Kozaków, co widać na obrazie Ilja Riepina Kozacy piszą list do sułtana z 1891 roku, tworzonym w oparciu o wiedzę Dmitrija Jawornickiego(inne języki) – ówczesnego historyka specjalizującego się w dziejach Kozaków zaporoskich. Na dziele tym kopie stojące nad głowami Kozaków wyglądają na przyozdobione w żółto-niebieskie i czerwono-czarne proporczyki[3][4][9].

Kolory czerwony i czarny stanowiły również element symboliki Strzelców Siczowych podczas I wojny światowej, co objawiało się wykorzystaniem tychże barw w pieśniach i na ubraniach[3][4][9].

Barwy Towarzystwa Sportowego „Ukraina”

W okresie międzywojennym, w latach 20. XX wieku, kolorystyka czerwono-czarna stała się popularna wśród zgrupowań ukraińskich płastunów, takich jak Zakon Rycerzy Żelaznej Ostrogi(inne języki) czy Leśne Diabły(inne języki) (jednym z płastunów był młody Stepan Bandera). Ci drudzy nawet w swojej pieśni Hej-hu, hej-ha, napisanej ok. 1929 roku przez Tarasa Kruszelnickiego(inne języki), wspominają, że „Czerwono-czarna flaga to nasz sztandar[a]” (później ten utwór został zaadaptowany przez UPA po drobnych modyfikacjach tekstu)[3]. Popularność tych kolorów wynikała w znacznej mierze z faktu, że polskie władze w Galicji nie tolerowały używania flagi niebiesko-żółtej[9].

Poza skautami czerwono-czarne kolory wykorzystywane również były przez ukraińskich sportowców. Zgodnie ze statutem Towarzystwa Sportowego „Ukraina”(inne języki) oficjalne barwy organizacji są czerwono-czarno-czerwone w proporcji 1:3:1 i w takiej formie wykorzystywane one były na niemalże wszystkich strojach towarzystwa, flagach, nagłówkach listów, w publikacjach i tym podobnych przedmiotach[11]. W strojach czerwono-czarnych grali również zawodnicy klubu piłkarskiego Ukraina Lwów (od 1925 roku)[9].

Okres drugowojenny[edytuj | edytuj kod]

Flaga OUN, a później OUN-M

W trakcie II wojny światowej frakcja rewolucyjna OUN, która powstała w 1940 roku po rozłamie w Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, dążyła do utworzenia własnej symboliki, aby odróżnić się od OUN Andrija Melnyka, która wykorzystywała OUN-owską błękitną flagę ze złotym tryzubem i mieczem pośrodku. Z tego powodu OUN-B przyjęła swoje oficjalne symbole jako czerwono-czarne, a na drugim Wielkim Zebraniu OUN-B w kwietniu 1941 roku postanowiła, że zaprzestanie korzystania z tryzuba z mieczem, a zamiast tego używać będzie wyłącznie „ogólnonarodowego Tryzuba Włodzimierza Wielkiego w formie wprowadzonej przez Radę Centralną” oraz „swojej odrębnej flagi organizacyjnej w kolorach czerwonym i czarnym”, przy czym przyjęte znaczenie kolorów nawiązywać miało do nazistowskiej idei Blut und Boden[12][13] (chociaż interpretowanie czerwono-czarnej symboliki jako ziemi ukraińskiej i krwi o nią walczących miało występować już wcześniej, o czym wspominał Petro Dużyj(inne języki) powołujący się na Zenona Kossaka, tłumaczącego znaczenie tych kolorów na podstawie słów Wasyla Stefanyka[b][10]). Układ flagi i obowiązujące proporcje miały zostać uchwalone przez osobną komisję[13], jednak w początkowym okresie walk na froncie wschodnim komisja ta nie zebrała się[14]. Dodatkowo, mimo istnienia powyższych postanowień, wśród członków UPA ozdoby niebiesko-żółte nadal cieszyły się dużą popularnością[4][9].

Współcześnie[edytuj | edytuj kod]

Obecnie, w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę, Ukraińcy przypisują fladze czerwono-czarnej znaczenie na nowo, zaznaczając, że dla nich jest ona przede wszystkim symbolem ich determinacji w walce o niepodległość[4][15], że jest flagą bojową, zakładaną przez tych, którzy za obronę kraju są gotowi poświęcić swoje życie.

Wykorzystanie[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Wbrew pozorom flaga Leśnych Diabłów nie wyglądała tak jak czerwono-czarna, ale z tych barw się głównie składała (dochodziły jeszcze złote elementy), patrz: Galeria[10].
  2. „Ostatni raz przyjechał Andrij: był moim uczniem. „Tato – mówi – teraz będziemy walczyć za Ukrainę.” – „Za jaką Ukrainę?”. Podniósł szablą kupę ziemi i powiedział: „To jest Ukraina, a tutaj – wbił szablę w pierś – tutaj jest jej krew; odbierzemy naszą ziemię wrogowi. Daj mi – mówi – białą koszulę, daj mi czystą wodę, żebym mógł się umyć i być zdrowym. Jego szabla błysnęła i mnie oślepiła.” Stefanyk W., Synowie, 1922

    „Genialną definicję Ukrainy podał genialny Wasyl Stefanyk. Ukraina to ziemia, nasza żyzna, czarna, najbogatsza czarna ziemia na świecie, za którą krew przelali najlepsi synowie Ukrainy. Ziemia ukraińska jest czarna, a krew bojowników, którzy poszli „odebrać ją wrogowi” – czerwona. I czyż połączenie tych kolorów – czerwieni i czerni – nie jest symboliczną definicją Ukrainy – Ukrainy walczącej?” Kossak Z., 1934[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Над Парком ракет у Дніпрі замайорів червоно-чорний прапор. Суспільство ДНІПРОГРАД [online], web.archive.org, 14 lutego 2022 [dostęp 2023-09-05] [zarchiwizowane z adresu 2022-02-14].
  2. Галина Терещук, Червоно-чорний прапор став символом протестної боротьби – геральдист, „Радіо Свобода”, 3 października 2020 [dostęp 2023-09-05] (ukr.).
  3. a b c d e Gazeta.ua, „Гей-гу, гей-га” – чи дійсно червоно-чорний прапор був офіційним прапором ОУН [online], Gazeta.ua, 14 października 2014 [dostęp 2023-01-18] [zarchiwizowane z adresu 2023-01-21] (ukr.).
  4. a b c d e f Fake News: Czy szef polskiego MSZ i ambasador RP zostali powitani w Stanisławowie banderowskimi flagami? [online], fakehunter.pap.pl [dostęp 2023-01-21] [zarchiwizowane z adresu 2023-01-21].
  5. Виховні закони і правила ОУН [online] [zarchiwizowane z adresu 2009-04-06].
  6. Революційний прапор ОУН, ЗНАМ'Я ОУН, [w:] Виховні закони І правила оун, archiwalny doc z nation.org.ua, nadoest.com.
  7. Символіка кольорів писанки - Українські традиції [online], traditions.in.ua [dostęp 2023-09-05].
  8. Traditional Ukrainian Embroidery [online] [zarchiwizowane z adresu 2009-03-24].
  9. a b c d e f Новини – Деснянська районна в місті Києві державна адміністрація [online], desn.kyivcity.gov.ua [dostęp 2023-01-21] [zarchiwizowane z adresu 2023-01-22].
  10. a b c Прапор червоно-чорний - це наше знамено…. Яким був стяг УПА? [online], Історична правда [dostęp 2023-08-16] [zarchiwizowane z adresu 2023-08-17].
  11. Фотографії Старого Львова, Якою була символіка спортового товариства «Україна» у 1911–1939 роках? • Фотографії старого Львова [online], Фотографії старого Львова, 30 lipca 2021 [dostęp 2023-01-24] [zarchiwizowane z adresu 2023-01-24] (ukr.).
  12. Zbrodnie UPA. Polski problem z Banderą [online], Rzeczpospolita [dostęp 2023-03-15] (pol.).
  13. a b 8. Постанови II Великого Збору ОУН (С.Бандери), [w:] ОУН В 1941 РОЦІ: Документи (2006), Інститут історії України НАН України, 2006, s. 35- [dostęp 2012-11-04] (ukr.).
  14. Володимир Мороз, „Прапор червоно-чорний – це наше знамено…”. Яким був стяг УПА? [online], Історична правда, 18 października 2013 [zarchiwizowane z adresu 2023-01-21] (ukr.).
  15. Mateusz Zadroga, Czerwono-czarne barwy. Skąd się wzięły i czym są dla Ukraińców? [online], Fakenews.pl, 4 maja 2023 [dostęp 2023-09-05] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]