Flaga Prus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Flaga Prus przedstawia na białym tle czarnego orła, uzbrojonego złoto, trzymającego w szponach złote (żółte) insygnia koronacyjne, pod złotą królewską koroną. Flaga ta w ciągu stuleci podlegała pewnym modyfikacjom - korona początkowo unosząca się swobodnie powyżej głowy orła, obniżała sie z czasem, aby od 1871 na fladze Prus jako części cesarstwa niemieckiego osiąść na głowie orła. Insygnia koronacyjne w latach 1701 - 1750 reprezentowało berło i jabłko królewskie, następnie berło w różnych wariantach, i miecz, a od 1871 ponownie zamiast miecza jabłko. Flaga od 1892 była uzupełnione wąskimi czarnymi pasami na poziomych krawędziach.

Kolory flagi nawiązują do srebrno-czarnego herbu Hohenzollernów, a także do barw zakonu krzyżackiego. Prawdopodobnie nawiązanie do barw Prus znalazlo się w trójkolorowej fladze II Rzeszy

Po upadku monarchii, od 1919 Prusy jako kraj związkowy usunęły z flagi symbole królewskie, pozostawiając w szponach orła miecz, oraz dodając pęk błyskawic. Zmieniony został też wizerunek orła, z ujęcia typowo heraldycznego na perspektywiczne, zbliżone do formy orłów stylu empire. Od objęcia władzy przez hitlerowców w 1933 została zmieniona sylwetka godła i dodana ponad nim wstęga z dewizą pruskich królów niemieckich cesarzy Gott mit uns (niem. Bóg z nami). Od faktycznej likwidacji odrębności państwowej Prus w 1935 flaga została zastąpiona ogólną flagą III Rzeszy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]