Florian Skulski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Florian Skulski
Ilustracja
Data urodzenia 1936
Zawód śpiewak operowy

Florian Skulski (ur. 1936) – polski śpiewak (baryton), solista Opery Bałtyckiej, związany także z bydgoską Operą Nova w latach 70., 80. i 90. XX w.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1936 r. Absolwent Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej w Gdańsku-Wrzeszczu w klasie śpiewu solowego (1964)[1]. Potem studiował śpiew solowy w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Barbary Iglikowskiej. W 1959 r. zadebiutował na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku rolą Walentego w operze Faust Ch. Gounoda. Z operą na Wybrzeżu był stale związany.

W latach 70., 80. i 90. XX w. występował gościnnie w Operze i Operetce bydgoskiej, śpiewając m.in. partie Figara w Cyruliku sewilskim G. Rossiniego (1974 i 1984), Rigoletcie (1988) i Germonta w Traviacie G. Verdiego (1988-1991). W tych dwóch rolach w operach Verdiego towarzyszył bydgoskiemu zespołowi podczas holenderskiego tournée w 1990 r., a także innym operom w Polsce: gdańskiej, warszawskiej i bytomskiej. Uznawany był za jednego z najlepszych polskich barytonów.

W drugiej połowie lat. 90. wystąpił dwukrotnie w premierowych przedstawieniach Opery Nova na scenie budującego się gmachu. Był to Straszny dwór S. Moniuszki (1994), w którym zaśpiewał partię Miecznika, oraz Nabucco G. Verdiego, gdzie wykreował tragiczną postać tytułowego bohatera opery.

Dorobek artysty obejmuje kilkadziesiąt ról operowych. Zajmuje się także reżyserią, m.in. na scenie Opery Bałtyckiej zainscenizował operę G. Donizettiego Faworyta oraz Cyrulika sewilskiego G. Rossiniego.

Prowadzi lekcje śpiewu w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • Laureat Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (za 1984)[2]
  • 2011, 2014 – Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury[3]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]