Opera Śląska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Opera Śląska w Bytomiu
Obiekt zabytkowy nr rej. 1225/77 z 28 marca 1977
Opera Śląska w Bytomiu
Państwo  Polska
Miejscowość Bytom
Adres ul. Moniuszki 21/23
Typ budynku Opera
Styl architektoniczny Neoklasycyzm
Architekt Alexander Böhm
Ukończenie budowy 1899-1901
Właściciel województwo śląskie
Położenie na mapie Bytomia
Mapa lokalizacyjna Bytomia
Opera Śląska w Bytomiu
Opera Śląska w Bytomiu
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Opera Śląska w Bytomiu
Opera Śląska w Bytomiu
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Opera Śląska w Bytomiu
Opera Śląska w Bytomiu
Ziemia50°20′38,566″N 18°55′15,096″E/50,344046 18,920860

Opera Śląska w Bytomiu − opera istniejąca od 1945 roku stworzona przez Adama Didura.

Siedzibą Opery Śląskiej w Bytomiu prawie od początku pozostaje gmach byłego Teatru Miejskiego, zbudowany w latach 1899-1901 według projektu berlińskiego architekta Alexandra Böhma, w stylu neoklasycystycznym, na 423 miejsca, który od swojej inauguracji tj. 1 października 1901 roku służy sztuce teatralnej.

Historia[edytuj]

Za oficjalną datę utworzenia Opery Śląskiej w Bytomiu przyjmuje się dzień premiery Halki Stanisława Moniuszki (14 czerwca 1945 r.), którą wystawił zespół utworzony i kierowany przez artystę Adama Didura. W okresie pierwszych miesięcy uformował się pod jego pieczą krąg solistów złożony z utalentowanych młodych artystów. W tym czasie Opera Śląska została wzmocniona przez znaczną część zespołów wygnanej ze Lwowa przez bolszewików i Armię Czerwoną Opery Lwowskiej.

Zrealizowano tutaj w ciągu istnienia sceny około 250 premier oper i baletów. Zaprezentowano dzieła polskie obejmujące całokształt dorobku operowego Stanisława Moniuszki, utwory K. Szymanowskiego, L. Różyckiego, W. Rudzińskiego, J.A. Maklakiewicza, J. Świdra, R. Twardowskiego i T. Bairda. Ponadto repertuar obejmuje znaczną liczbę oper W.A. Mozarta, najważniejsze dzieła G. Verdiego, niemal całą twórczość G. Pucciniego, wiele dzieł reprezentatywnych dla XX wieku, m.in. światowa prapremiera opery "Muzeum Histeryczne Mme Eurozy", której autorem jest interdyscyplinarny twórca Piotr Szmitke. W 1996 r. odbyła się tu prapremiera Pokoju saren autorstwa Lecha Majewskiego.

Scena słynie również z koncertów galowych transmitowanych w radiu i telewizji. Od pierwszych lat prezentowane są także dzieła baletowe - właśnie na scenie bytomskiej odbyła się pierwsza w Polsce po roku 1945 premiera baletu Pan Twardowski w realizacji Stanisława Miszczyka.

Opera Śląska w Bytomiu znana jest również poza granicami kraju. Gościła w Niemczech i we Włoszech, Holandii, Belgii i Danii, Francji, Hiszpanii, na Ukrainie i w Czechach. Jako jedyna scena operowa w Polsce odbyła dwukrotnie tournée po kontynencie amerykańskim prezentując Halkę Moniuszki na scenach Stanów Zjednoczonych Ameryki. Dobra frekwencja oraz specjalne spektakle pt. "Spotkania z Operą" dla młodzieży szkolnej wyróżniają ten teatr spośród innych w Polsce. Zespół Opery Śląskiej w Bytomiu dokonał wielu nagrań koncertowych.

W 1955 roku w 10 rocznicę Polski Ludowej odznaczona została Orderem Sztandaru Pracy I klasy[1].

Dyrektorzy i kierownicy artystyczni Opery Śląskiej[2][edytuj]

Źródła[edytuj]

  • Pół wieku Opery Śląskiej. Księga jubileuszowa Teatru z lat 1945-2000, pod red. Tadeusza Kijonki. Bytom 2001.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. Uchwała Rady Państwa z dnia 16 kwietnia 1955 r. o nadaniu odznaczeń państwowych., Monitor Polski, 1955 nr 52 poz. 570
  2. Pół wieku Opery Śląskiej. Księga jubileuszowa Teatru z lat 1945-2000, pod red. Tadeusza Kijonki. Bytom 2001