François Le Clerc du Tremblay

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
François Le Clerc du Tremblay
Ilustracja
Kraj działania

Francja, Włochy, Polska, Anglia

Data i miejsce urodzenia

4 listopada 1577
Paryż

Data i miejsce śmierci

18 grudnia 1638
Rueil

Prowincjał w Touraine
Okres sprawowania

1613

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Inkardynacja

Kapucyni

Śluby zakonne

François Joseph Le Clerc du Tremblay OFM Cap., znany jako Ojciec Józef (Père Joseph, ur. 4 listopada 1577 w Paryżu, zm. 18 grudnia 1638 w Rueil) – francuski duchowny, kapucyn, bliski doradca kardynała Richelieu, poeta, autor dziełek religijnych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W roku 1597 brał udział w specjalnym poselstwie do Londynu. Odgrywał znaczącą rolę w polityce europejskiej w dobie wojny trzydziestoletniej jako doradca i negocjator z ramienia kardynała Richelieu. Ze względu na kolor habitu zakonnego nadano mu przydomek szarej eminencji, stosowany następnie wobec postaci działających w najważniejszych sprawach, których rola pozostaje jednak niedostrzegalna dla szerokiej opinii[1]. Był jednym z twórców siatki szpiegowskiej Richelieu w Europie oraz realizatorem i współtwórcą jego polityki zagranicznej; przewidywany na następcę kardynała na stanowisku pierwszego ministra Francji, ostatecznie zmarł kilka lat przed Richelieu. Nie doczekał się także nominacji kardynalskiej od papieża Urbana VIII, zablokowanej przez mocarstwa europejskie – Austrię i Hiszpanię.

Był zwolennikiem zaplanowanej krucjaty przeciwko Turkom. Angażował się w zakładanie ośrodków dla nawróconych z protestantyzmu. Jako wróg protestantyzmu dążył do przeciwstawienia sobie sił luterańskich i dworu austriackiego. Miał wpływ na rozwój misji kapucyńskich w Grecji, Egipcie, Abisynii i Maroku i Azji Mniejszej. Przyczynił się do reformy benedyktynów w Fontevraud i powstania kongregacji żeńskiej sióstr Naszej Pani z Kalwarii, dla których tworzył dziełka religijne.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Szara eminencja. W: Władysław Kopaliński: Słownik mitów i tradycji kultury. T. III. Warszawa: 2007, s. 263. ISBN 978-83-60688-77-9.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Georges Goyau: François Leclerc du Tremblay. W: The Catholic Encyclopedia. T. 9. New York: Robert Appleton Company, 1910. (ang.).