Frank Damrosch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Frank Damrosch

Frank Damrosch (ur. 22 czerwca 1859 we Wrocławiu, zm. 22 października 1937 w Nowym Jorku), niemiecko-amerykański dyrygent i pedagog. Syn Leopolda Damroscha, brat Waltera Damroscha.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się we Wrocławiu, przeniósł się do Ameryki z ojcem, dr Leopoldem Damroschem w roku 1871 i tam studiował muzykę u Dionysa Prucknera i Vogta. Studiował w Nowym Jorku. W Europie studia odbył u Maurycego Moszkowskiego.

Pierwotnie przeznaczony do przyjęcia biznesowej kariery, w tym celu udał się do Denver w stanie Kolorado, ale muzyczne impulsy okazały się zbyt silne. W 1884 roku był organistą, dyrygentem z Denver Chór Club i opiekunem muzyki w szkołach publicznych .

Przez kilka lat był chórmistrzem w Metropolitan Opera House w Nowym Jorku. Był także członkiem Mendelssohna frajda Club od 1885 do 1887 oraz innych istotnych organizacji. W 1892 roku zorganizował Ludową Singing klasę, która od tego czasu rozwinęła do Unii Ludowej chóralnej, z członkostwa 1200 ludzi, i była również narzędziem powstania Musical Art Society of New York.

W 1897 roku został opiekunem muzyki w szkołach publicznych w Nowym Jorku. Jako dyrektor w New York Institute of Musical Art, Damrosch ma prawo do uznania go wśród czołowych pedagogów muzycznych w Ameryce, nawet jeżeli jego praca w innych kierunkach nie przynosiła wyróżnienia. W 1924 r. Instytut Sztuki Muzycznej połączony został z Juilliard Graduate School do formy i w 1946 roku nazwa została zmieniona na The Juilliard School of Music. Instytucja ta jest jednym z najbogatszych w swoim rodzaju na świecie, a wraz z innymi amerykańskimi szkołami muzycznymi, uczynił wiele, aby dać wielkich amerykańskich studentów. W 1898 roku był dyrygentem Oratorium Społeczeństwa, którym kierował z bratem Walterem do 1912 roku. Damrosch Park, część nowojorskiego Lincoln Center dla Performing Arts, jest nazwany na cześć rodziny Damrosch.