Leopold Damrosch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leopold Damrosch
Leopold Damrosch z autografem
Grób Leopolda Damrosch w Woodlawn Cmentarz

Leopold Damrosch ( ur. 22 października 1832 w Poznaniu, zm. 15 lutego 1885 w Nowym Jorku), niem. dyrygent i skrzypek.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Leopold Damrosch urodził się w Poznaniu należącego do Królestwa Prus. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku dziewięciu lat. Pobierał nauki na gry na skrzypcach wbrew woli rodziców (którzy chcieli mu się z lekarzem). Zgodnie z życzeniem swoich rodziców wstąpił na Uniwersytet w Berlinie i ukończył doktorat w medycynie, ale w czasie wolnym czasie studiował grę na skrzypcach u Franza Riesa. Po ukończeniu studiów Damrosch postanowił poświęcić swoje życie i energię muzyce. Zasłynął jako skrzypek i zaczął grać w wielu dużych miastach niemieckich w tym w Berlinie i Hamburgu. Udał się do Weimaru i otrzymał od Franza Liszta tytuł solo-Ducal - skrzypka w orkiestrze. Liszt poświęcił jeden poemat symfoniczny (Le Triomphe de Tasse FUNEBRE) do Damroscha (jeden z zaledwie trzech dedykacji Liszt dał, pozostałe dwa były do Berlioza i Wagnera). W latach (18571871) działał jako dyrygent we Wrocławiu.

Damrosch pojawił się po raz pierwszy jako dyrygent w trakcie sezonu 1859, gdy prowadził w Filharmonii koncertów we Wrocławiu. Prowadził Filharmonię na trzy lata z uwagi na sukces w tym sezonie.

W 1871 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych Ameryki na zaproszenie do Arion społeczeństwa w Nowym Jorku. Najpierw przeprowadził się w USA 6 maja 1871 do Steinway Hall, jako dyrygent, kompozytor i skrzypek. Uczestniczył tam w wielu koncertach w tym okresie, a w roku 1873 założył Oratorio Society of New York. Pierwszy koncert z tego społeczeństwa, później w tym roku, składała się z programu selections od Bacha, Haendla, Palestrina i innych wielkich barokowych kompozytorów.

Był zasłużonym działaczem i pionierem kultury muzycznej w USA. Grób Leopolda Damrosch znajduje się na Cmentarz w Woodlawn. Miał 2 synów: Franka i Waltera. Młodszy syn Walter przejął Metropolitan Opera po ojcu.

Zobacz reż[edytuj | edytuj kod]