Przejdź do zawartości

Front Wyzwolenia Ludu Słoweńskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Front Wyzwolenia Ludu Słoweńskiego
FWLS
Ilustracja
Flaga Frontu Wyzwolenia Ludu Słoweńskiego
Państwo

 Słowenia

Historia
Data sformowania

26 kwietnia 1941

Data rozformowania

1945

Pierwszy dowódca

Boris Kidrič (skrzydło bojowe)

Dane podstawowe
Czapka triglavka noszona przez słoweńskich partyzantów

Front Wyzwolenia Ludu Słoweńskiego (słoweń. Osvobodilna fronta Slovenskega naroda) – słoweński antyfaszystowski ruch oporu podczas II wojny światowej. Organizacja została założona w Lublanie w domu krytyka literackiego Josipa Vidmara w dniu 26 kwietnia 1941, dysponowała zbrojnym ramieniem partyzanckim.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Front Wyzwolenia Ludu Słoweńskiego składał się pierwotnie z wielu grup politycznych o orientacji lewicowej, w tym chrześcijańskich socjalistów i grupy intelektualistów skupionych wokół czasopism Sodobnost i Ljubljanski zvon. W trakcie wojny wewnątrz Frontu, wzrosły wpływy Komunistycznej Partii Słowenii. Front prowadził intensywną działalność propagandową, drukując biuletyny i ulotki mające przekonać Słoweńców do stawiania oporu okupantom. Dysponował własnym nielegalnym radiem, zwanym Kričač, było to precedensem w skali całej okupowanej Europy. Partyzanckie ramię organizacji podlegało bezpośrednio władzom cywilnym i działało niezależnie od innych organizacji. Dopiero w 1944 partyzantka uznała zwierzchnictwo Narodowej Armii Wyzwolenia Jugosławii dowodzonej przez Josipa Broz Tito[1]. Na czele partyzantki stał Boris Kidrič.

W dniu 3 października 1943 na sesji, znanej jako Zgromadzenia Delegatów Narodu Słoweńskiego, które odbyło się w Kočevje wybrano 120 przedstawicieli cywilnych organów zarządzających antyfaszystowskim ruchem w Słowenii. W dniu 19 lutego 1944, 120 członków cywilnych władz Frontu Wyzwolenia zmieniło swoją nazwę na Socjalistyczny Sojusz Ludzi Pracy Słowenii i ogłosiło się tymczasowym słoweńskim parlamentem. Jedną z najważniejszych decyzji podjętych przez parlament była deklaracja przyłączenia Słowenii do federacji Jugosławii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]