Przejdź do zawartości

Fundacja Polskie Orły

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fundacja „Polskie Orły”
Państwo

 Polska

Siedziba

Warszawa

Data założenia

24 listopada 2000

Nr KRS

0000062846

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Fundacja „Polskie Orły””
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Fundacja „Polskie Orły””
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Fundacja „Polskie Orły””
Ziemia52°10′57″N 21°00′10″E/52,182361 21,002833
Strona internetowa

Fundacja „Polskie Orły”fundacja mająca na celu udzielanie pomocy lotnikom i rodzinom lotników, których zdrowie ucierpiało w służbie społeczeństwu. Zajmuje się również pozyskiwaniem, rekonstrukcją i ekspozycją historycznych statków powietrznych. Została założona w 1996 r.

Obecnie w swojej kolekcji zrekonstruowanych statków powietrznych Fundacja posiada: SB Lim 2 (MiG-15), CSS-13, Jak-18, a także, będący wciąż w czasie rekonstrukcji, wydobyty z dna jeziora Trzebuń i odrestaurowany samolot myśliwski z II wojny światowej Messerchmitt BF – 109G-6. Do 2005 r. Fundacja posiadała jeszcze jeden lotny samolot – PZL TS-8 Bies, który uległ wypadkowi.

Nadal oczekują na rekonstrukcję do stanu lotnego statki powietrzne będące w zasobach Fundacji, m.in. PZL SM-2, Mi-4, MIG – 21US.

Głównym źródłem pozyskiwania funduszy na cele statutowe fundacji jest organizowanie Międzynarodowego Pikniku Lotniczego „Góraszka”. Fundacja do 2011 organizowała imprezy integracyjne dla firm na lądowisku w Góraszce. Zaprzestała jednak z powodu funduszy, gdyż koszt zorganizowania pikniku wynosił 2 mln złotych.[potrzebny przypis]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]