Fundacja Templetona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

John Templeton Foundation – to fundacja założona w 1987 przez biznesmena i filantropa Sir Johna Templetona. Obecnie zarządzana przez jego syna Johna M. Templetona, Jr. Zwykle określana po prostu jako Fundacja Templetona (Templeton Foundation).

Cele Fundacji Templetona[edytuj]

Jej zadaniem jest służyć jako filantropijny katalizator dla badań naukowych dotyczących tego co naukowcy i filozofowie nazywają "Wielkimi Pytaniami". Rozciągają się one od pytań o prawa natury po zjawiska twórczości i świadomości, wizja filantropijnego zadania Fundacji ma swoje źródło w przekonaniu Sir Johna, że rzetelne badania i najwyższej jakości nauczanie mają zasadnicze znaczenie dla nowych odkryć i rozwoju ludzkości[1]. Fundacja sponsoruje prace dotyczące nauk przyrodniczych i humanistycznych, filozofii i teologii, badania dotyczące wolnorynkowych rozwiązań problemu ubóstwa oraz wspiera edukację szczególnie uzdolnionych.

Kontrowersje[edytuj]

Chociaż charakter Fundacji zakazuje bezpośredniego angażowania się w działalność polityczną, wiele razy wykazano powiązania polityczne. W 1997 artykuł w Slate Magazine odnotował, że fundacja udzieliła znaczącego wsparcia dla grup, ruchów i osób uważanych za konserwatywne. Fundacja wspierała także Cato Institute oraz projekty związane z pseudonaukową[2] koncepcją inteligentnego projektu.

Krytyczne uwagi pod adresem fundacji kierowali m.in. Sean M. Carroll[3] – kosmolog z University of Chicago oraz Richard Dawkins[4] – profesor i wykładowca na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Przypisy

  1. Templeton website.
  2. Porównaj: 1. Lista organizacji naukowych odrzucających ID 2. Orzeczenie sądu federalnego w USA w sprawie Kitzmiller, et al. v. Dover Area School District, et al. – strona 83: "(...) przytłaczająca większość naukowców (...) odrzuciła kontestację teorii ewolucji prezentowaną przez zwolenników ID." 3. American Association for the Advancement of Science, największe stowarzyszenie naukowców w USA (120 000 członków), odrzuca ID 4. Ponad 70 000 australijskich naukowców i nauczycieli potępia nauczanie ID w szkołach 5. Lista wypowiedzi organizacji skupiających naukowców 6. Według The New York Times "Nie istnieje żadne wiarygodne i zgodne z nauką zaprzeczenie teorii ewolucji jako wyjaśnienia złożoności i różnorodności życia na ziemi." [1]
  3. Preposterous Universe – Sean Carroll
  4. Richard Dawkins: Bóg urojony. Warszawa: CiS, 2007, s. 45. ISBN 978-83-85458-28-9.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]