Górny Region Wschodni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Górny Region Wschodni
Upper East
Region
ilustracja
Państwo  Ghana
Siedziba Bolgatanga
Kod ISO 3166-2 GH-UE
Powierzchnia 8842 km²
Populacja (2007)
• liczba ludności

978 121
Szczegółowy podział administracyjny
Plan
Liczba dystryktów 9
Położenie na mapie
Położenie na mapie
10°45′N 0°45′W/10,750000 -0,750000

Górny Region Wschodni – region Ghany zlokalizowany w północno-wschodnim rogu kraju i graniczy od północy z Burkina Faso i Togo od wschodu. Stolicą regionu jest Bolgatanga, czasami nazwa skracana jest do Bolga. Inne większe miasta to Bawku i Navrongo. Głównymi grupami etnicznymiBimoba, Bissa, Buli, Frafra, Kantosi, Kasem i Kusaal. Region głównie pokryty jest łąkami sawanny i sahel. Klimat jest bardzo suchy.

Górny Region Wschodni jest częścią byłego regionu Upper.

W latach 1902-1960 Terytorium Północne było pod protektoratem brytyjskim, a 1 lipca 1960 roku zostało rozdzielone na Region Północny i Upper Region, który później, podczas reformy administracyjnej w roku 1983, został podzielony na Górny Region Wschodni i Górny Region Zachodni.

W jego skład wchodzi 9 dystryktów:

Ekonomia i turystyka[edytuj | edytuj kod]

Ekonomia regionu oparta jest na rolnictwie, głównie na hodowli bydła i uprawie zbóż (proso, sorgo i ryż). Region jest też znany ze swoich rękodzieł i lokalnie warzonego piwa znanego jako Pito. Rynek w Bolga ma długą historię. Starożytny transsaharyjski szlak handlowy z Mali, który przechodził przez Burkina Faso łączył się w Bolga z drugim szlakiem z północnej Nigerii, i razem ciągnęły się dalej do Tamale i południowej Ghany. Na rynku w Bolga turyści mogą kupić słomkowe kapelusze, kosze, artykuły skórzane, metalowe i tradycyjną odzież.

Tak jak w innych częściach Ghany, kolonializm i handel niewolnikami są częścią historii Górnego Regionu Wschodniego. Obszar oferuje wgląd w tę historię organizując wycieczki z przewodnikiem do dawnych obozów niewolniczych. W Widnaba zwiedzający mogą wejść do pustego baobabu, w którym niewolnicy byli przetrzymywani w niewoli. W Paga Nania, 3 km na zachód od Paga, znajduje się niewolniczy obóz przejściowy z relikwiami handlu niewolnikami. Od XVI stulecia, kiedy niewolnicy stali się dominującym artykułem handlowym, Nania bywał pierwszą przerwą w podróży i rynkiem aukcji niewolników pojmanych w Mossi i okolicach. Targ usytuowany był w skalistej okolicy nazywanej Pinkworo (Skały Strachu). Do dziś istnieje skała, która była używana jak punkt obserwacyjny przez uczestników obławy, rynny formowane w skałach, z których niewolnicy pili wodę, kamienie szlifierskie i nacięcia w skałach, gdzie niewolnicy rozgniatali ziarno na mąkę. Unikalnym miejscem w regionie są Gwiżdżące Skały (ang. Tongo Whistling Rocks) położone 10 km od Bolgatanga, skały granitowe wystają dramatycznie z terenu i powodują dziwne gwiżdżące dźwięki w listopadzie i grudniu, kiedy wiatr Harmattan przelatuje z Sahary przez Region Północny .

Region też zabawia gości podczas wielu festynów w ciągu całego roku. Większość festynów organizowanych jest w celu sprowadzenia urodzaju albo świętowania żniw, wśród nich Gologo Festival obchodzony w marcu przez Talensis of Tong-Zug, tuż przed sianiem ziarna. Podczas trzydniowego święta, składa się ofiary bogom za obfity deszcz i dobry urodzaj. Kolejny to Fao Festival organizowany między listopadem i marcem w tradycyjnych rejonach Page/Chiana i Kayoro, traktowany jako ofiara dziękczynna za dobre żniwa.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]