Góry Błękitne (USA)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Góry Błękitne w stanie Waszyngton

Góry Błękitne (ang. Blue Mountains) − pasmo górskie na zachodzie Stanów Zjednoczonych, głównie w północnowschodnim Oregonie i południowowschodnim Waszyngtonie. Pasmo obejmuje obszar 10 500 km², biegnąc na wschód i południowy wschód od Pendleton w Oregonie ku rzece Snake na granicy z Idaho. Góry Błękitne zamieszkuje największy żywy organizm na ziemi, grzyb Armillaria solidipes[1].

Geologicznie pasmo jest częścią obszernej Wyżyny Kolumbijskiej, wznoszącej się w Oregonie na wschód od Gór Kaskadowych. Najwyższymi szczytami pasma są Góry Elkhorn, których wierzchołek sięga 2776 m[2], góra Strawberry (2755 m) i Mount Ireland (2531 m)[3]. Pobliskie pasmo gór Wallowa Mountains, leżące na wschód od Gór Błękitnych nad rzeką Snake, jest czasami uznawane za odgałęzienie głównego pasma.

Doliny rzek i dolne partie zboczy górskich od tysięcy lat zamieszkiwane były przez plemiona indiańskie. Byli to Indianie Walla Walla, Kajusowie i Umatilla, obecnie wspólnie zamieszkujący rezerwat Indian w hrabstwie Umatilla.

W połowie XIX wieku Góry Błękitne stanowiły ostatnią poważną przeszkodę dla osadników wędrujących po szlaku oregońskim przed dotarciem do południowowschodniego Waszyngtonu w okolicach miasta Walla Walla, lub do końca szlaku w Willamette Valley w pobliżu Oregon City. Dzisiaj pasmo przecina droga międzystanowa nr 84, która pokonuje przełęcz na wysokości 1278 metrów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]