Gajusz Cezar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gajusz Cezar
ilustracja
Imię i nazwisko urodzenia

Gajusz Wipsaniusz Agrypa

Data urodzenia

20 p.n.e.

Data śmierci

24 lutego 4 r. n.e.

Miejsce spoczynku

Mauzoleum Augusta

Rodzice

Julia (córka Augusta), Marek Agrypa

Małżeństwo

Klaudia Julia Liwilla

Gajusz Cezar

Gajusz Wipsaniusz Agrypa (Gaius Vipsanius Agrippa), Gajusz Juliusz Cezar Wipsanian (Gaius Iulius Caesar Vipsanianus, po adopcji przez cesarza Augusta), Gajusz Cezar (Gaius Caesar, ur. 20 p.n.e. – zm. 24 lutego 4 r. n.e.) – syn Julii, jedynej córki Oktawiana Augusta i jej drugiego męża – Marka Agrypy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 17 p.n.e. wraz z bratem Lucjuszem został adoptowany przez Oktawiana Augusta. Cesarz widział w nim i jego bracie Lucjuszu swoich dziedziców. W 5 p.n.e. został uznany za dorosłego, powołany do senatu i uznany za przywódcę młodzieży (Princeps Iuventutis). Już wówczas desygnowano go na konsula (1 rok n.e.). Następnie miał odwiedzić wschodnie prowincje i nauczyć się prowadzić sprawy imperium. Opuścił Rzym 29 stycznia 1 p.n.e. Wśród oficerów eskortujących go byli historyk Wellejusz Paterkulus, Marek Lolliusz oraz Sejan, przyszły prefekt pretorianów. Gajusz dwa pierwsze lata po wyjeździe z Rzymu spędził w Grecji, Azji Mniejszej i Egipcie. Przejeżdżając przez Judeę nie złożył ofiary religijnej, za co został pochwalony przez Augusta[1]. W 1 n.e. stanął w Syrii i objął naczelną komendę nad armią Eufratu, przygotowując się do wyprawy na wschód. Partowie zdecydowali się jednak na negocjacje. Gajusz spotkał nowego króla Partów Fraatesa V na małej wysepce na Eufracie (wiosną 2 n.e.), a następnie zaatakował Armenię. Odniósł poważne rany podczas oblężenia Artagiry (9 września 2 n.e.) i zmarł w Licji w drodze powrotnej do Rzymu (21 lutego 4 n.e.)[2]. August wybrał więc swojego pasierba Tyberiusza jako swojego sukcesora. Gajusz był pierwszym mężem Julii Liwilli. Został pochowany w Mauzoleum Augusta.

Wywód przodków[edytuj | edytuj kod]

4. Lucjusz Wipsaniusz Agrypa      
    2. Marek Agryppa
5. NN        
      1. Gajusz Juliusz Cezar
6. Oktawian August    
    3. Julia (córka Augusta)    
7. Skrybonia      
 

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Swetoniusz, Żywoty cezarów, Boski August, rozdz. 93
  2. Kasjusz Dion, Historia rzymska, ks. LV, rozdz. 10, 17 – rozdz. 10a, 10; Wellejusz Paterkulus, Historia rzymska, ks. II, rozdz. 101-102

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • John Hazel, Who's who in the Roman World, Routledge 2002, str. 48