Galeria Krzysztofory

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krzysztofory
Obiekt zabytkowy nr rej. A-42 z 1974
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Kraków, Rynek Główny
Ukończenie budowy ok. 1640, XVIII, 1916
Położenie na mapie Starego Miasta w Krakowie
Mapa lokalizacyjna Starego Miasta w Krakowie
Krzysztofory
Krzysztofory
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Krzysztofory
Krzysztofory
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Krzysztofory
Krzysztofory
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Krzysztofory
Krzysztofory
Ziemia50°03′46″N 19°56′12″E/50,062778 19,936667
Krzysztofory od strony Rynku Głównego

Galeria Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska Krzysztofory – awangardowe stowarzyszenie artystyczne powstałe w latach 30. XX w., które istniało do 1937 roku. Siedziba stowarzyszenia mieściła się w Pałacu pod Krzysztofory przy ul. Szczepańskiej 2 w Krakowie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Od 1958 roku w tymże budynku mieścił się Teatr Cricot 2 Tadeusza Kantora. Rok wcześniej, 9 maja, odrodziła się Grupa Krakowska i otwarta została galeria w piwnicach Pałacu Krzysztofory. Galeria prezentowała prace artystów należących do Grupy Krakowskiej, m.in. Tadeusza Brzozowskiego, Marii Jaremy, Jonasza Sterna, Janiny Kraupe i innych. Twórcy Grupy Krakowskiej byli przedstawicielami następujących nurtów w sztuce współczesnej: ekspresjonizmu, malarstwa materii, malarstwa surrealistycznego, informel i abstrakcji (odwrót sztuki od wzorców socrealizmu).

Obecnie w galerii odbywają się nadal wystawy Grupy Krakowskiej, jak również prezentacje Tadeusza Kantora i Teatru Cricot 2 oraz współczesnej polskiej sztuki. W 2003 roku w Krzysztoforach odbyła się wystawa Grupy Krakowskiej (bez katalogu). Wzięli w niej udział: Jerzy Bereś, Julian Jończyk, Jerzy Kałucki, Maria Stangret-Kantor, Janina Kraupe-Świderska, Jan Pamuła, Karol Pustelnik, Janusz Tarabuła, Jan Tarasin, Danuta Urbanowicz, Witold Urbanowicz, Zbigniew Warpechowski, Marian Warzecha i Jerzy Wroński.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]