Galina Starowojtowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Galina Starowojtowa
Data i miejsce urodzenia 17 maja 1946
Czelabińsk, ZSRR
Data i miejsce śmierci 20 listopada 1998
Petersburg, Rosja
deputowana Dumy Państwowej

Galina Starowojtowa, ros. Гали́на Васи́льевна Старово́йтова (ur. 17 maja 1946 w Czelabińsku, zm. 20 listopada 1998 w Petersburgu) – rosyjska działaczka polityczna, deputowana Dumy Państwowej.

Wsławiła się działaniami na rzecz obrony praw człowieka w Rosji. Starała się przeciwdziałać zjawiskom takim jak nacjonalizm, prześladowania na tle politycznym, aktywność wojskowa w Czeczenii czy ukrywanie zbrodni komunistycznych. Nie kryła swojej niechęci względem postaw antyżydowskich i szowinistycznych.

W grudniu 1992 przedstawiła projekt ustawy o zakazie pełnienia niektórych funkcji publicznych przez współpracowników komunistycznych służb specjalnych i działaczy aparatu partyjnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Była doradczynią do spraw narodowościowych prezydenta Borysa Jelcyna. Wcześniej udzielała się w komitecie ds. ochrony praw człowieka w Radzie Najwyższej RFSRR. Zajmowała się również działalnością naukową. W 1996 roku podjęła działania w celu wystawienia swojej kandydatury w wyborach prezydenckich.

Została zamordowana 20 listopada 1998 na klatce schodowej jej petersburskiego domu przy bulwarze nad Kanałem Gribojedowa.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]