Gargamel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gargamel
Postać z Smerfy
Ilustracja
Gargamel i smerfy w lunaparku (Ankara)
Twórca

Peyo

Grany przez

Paul Winchell (serial animowany),
Hank Azaria (Smerfy, Smerfy 2),
Rainn Wilson (Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski)

Dubbing

Wiesław Drzewicz (serial animowany),
Mirosław Wieprzewski (serial animowany, gra Misja Złoliść),
Marek Robaczewski (zwiastuny, Opowieść wigilijna, Legenda Smerfnej Doliny, Smerfy (2021))
Jerzy Stuhr (Smerfy, Smerfy 2),
Maciej Stuhr (Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski)

Dane biograficzne
Płeć

mężczyzna

Inne informacje
Zajęcie

czarodziej

Gargamel – fikcyjna postać z komiksu oraz animowanego serialu Smerfy; pechowy, zły czarodziej mieszkający w zrujnowanym zamku na obrzeżach lasu Smerfów.

Charakterystyka postaci[edytuj | edytuj kod]

W komiksach (jak i w niektórych odcinkach serialu animowanego) nadrzędnym celem Gargamela było złapanie smerfów, które były mu potrzebne jako składnik kamienia filozoficznego (według zaklęcia, które znalazł można przetopić Smerfa w rycynie na złoto). Później jego motywacje zostały uproszczone i celem Gargamela stało się po prostu zjedzenie Smerfów lub zniszczenie ich z zemsty za wcześniejsze niepowodzenia. Także w niektórych odcinkach nienawidzi ich, bo są radosne. Próby złapania Smerfów zwykle mu się nie udają lub obracają się przeciwko niemu.

Gargamel jest ubogi – zazwyczaj nie ma czego jeść (liczy wtedy, że złapie jakiegoś smerfa). Chodzi w połatanym czarnym ubraniu zbliżonym wyglądem do habitu i starych czerwonych butach. Posiada rudego kocura o imieniu Klakier (w oryginale Azrael – imię anioła śmierci z religii islamu), a w późniejszych odcinkach serialu dołącza do niego uczeń Nicpoń. Jego ulubionym powiedzeniem jest „Jak ja nie cierpię smerfów!” oraz (gdy coś mu zagraża) „Mamuśku!”. Gargamel ciągle staje Klakierowi na ogonie, a Klakier wrzeszczy.

Do czarodzieja Baltazara Gargamel zwraca się per ojcze chrzestny. Będąc u niego w odwiedzinach, Gargamel jest przedstawiany jako czcigodny Gargamel z Ruiny.

Gargamel jest odpowiedzialny za stworzenie Smerfetki. W komiksie stworzył ją jako zemstę, licząc że złamie ona serca Smerfów ale na końcu jednak historia skończyła się dobrze, zaś w serialu animowanym aby użyć jej jako szpiega, ona jednak zamiast zdradzić mu położenie wioski smerfów przystała do nich.

Dubbing[edytuj | edytuj kod]

W wersji oryginalnej serialu głosu tej postaci użyczał Paul Winchell, natomiast do polskiego dubbingu: Wiesław Drzewicz (najbardziej rozpoznawalny w tej roli) – serie 1-5, niektóre odcinki 6, 7 i 8; a po jego śmierci Mirosław Wieprzewski – pozostałe odcinki z serii 7, seria 9 i nowa wersja 1, 2 i 3. W filmie głosu użyczył mu Jerzy Stuhr.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Gargamel z kotem Klakierem są wymieniani wśród postaci, które polscy dorośli pamiętają jako jedne z bardziej przerażających z dziecięcych kreskówek[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Liliana Fabisińska, Bajki dla dzieci jako instrument kontroli społecznej, „Normy, Dewiacje i Kontrola Społeczna”, 16, 2015, s. 79-90.