Gargamel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gargamel
Postać z Smerfy
Ilustracja
Gargamel i smerfy w lunaparku (Ankara)
Twórca Peyo
Grany przez Paul Winchell (serial animowany),
Hank Azaria (Smerfy, Smerfy 2),
Rainn Wilson (Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski)
Dubbing Wiesław Drzewicz (serial animowany),
Mirosław Wieprzewski (serial animowany),
Marek Robaczewski (zwiastuny, Opowieść wigilijna, Legenda Smerfnej Doliny, Smerfy (2021)
Jerzy Stuhr (Smerfy, Smerfy 2),
Maciej Stuhr (Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski)
Dane biograficzne
Płeć mężczyzna
Inne informacje
Zajęcie czarodziej

Gargamel – fikcyjna postać z komiksu oraz animowanego serialu Smerfy; pechowy, zły czarodziej mieszkający w zrujnowanym zamku na obrzeżach lasu Smerfów.

Charakterystyka postaci[edytuj | edytuj kod]

W komiksach (jak i w niektórych odcinkach serialu animowanego) nadrzędnym celem Gargamela było złapanie smerfów, które były mu potrzebne jako składnik kamienia filozoficznego (według zaklęcia, które znalazł można przetopić Smerfa w rycynie na złoto). Później jego motywacje zostały uproszczone i celem Gargamela stało się po prostu zjedzenie Smerfów lub zniszczenie ich z zemsty za wcześniejsze niepowodzenia. Także w niektórych odcinkach nienawidzi ich, bo są radosne. Próby złapania Smerfów zwykle mu się nie udają lub obracają się przeciwko niemu.

Gargamel jest ubogi – zazwyczaj nie ma czego jeść (liczy wtedy, że złapie jakiegoś smerfa). Chodzi w połatanym czarnym ubraniu zbliżonym wyglądem do habitu i starych czerwonych butach. Posiada rudego kocura o imieniu Klakier (w oryginale Azrael – imię anioła śmierci z religii islamu), a w późniejszych odcinkach serialu dołącza do niego uczeń Nicpoń. Jego ulubionym powiedzeniem jest „Jak ja nie cierpię smerfów!” oraz (gdy coś mu zagraża) „Mamuśku!”. Gargamel ciągle staje Klakierowi na ogonie, a Klakier wrzeszczy.

Do czarodzieja Baltazara Gargamel zwraca się per ojcze chrzestny. Będąc u niego w odwiedzinach, Gargamel jest przedstawiany jako czcigodny Gargamel z Ruiny.

Gargamel jest odpowiedzialny za stworzenie Smerfetki. W komiksie stworzył ją jako zemstę, licząc że złamie ona serca Smerfów ale na końcu jednak historia skończyła się dobrze, zaś w serialu animowanym aby użyć jej jako szpiega, ona jednak zamiast zdradzić mu położenie wioski smerfów przystała do nich.

Dubbing[edytuj | edytuj kod]

W wersji oryginalnej serialu głosu tej postaci użyczał Paul Winchell, natomiast do polskiego dubbingu: Wiesław Drzewicz (najbardziej rozpoznawalny w tej roli) – serie 1-5, niektóre odcinki 6, 7 i 8; a po jego śmierci Mirosław Wieprzewski – pozostałe odcinki z serii 7, seria 9 i nowa wersja 1, 2 i 3. W filmie głosu użyczył mu Jerzy Stuhr.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Gargamel z kotem Klakierem są wymieniani wśród postaci, które polscy dorośli pamiętają jako jedne z bardziej przerażających z dziecięcych kreskówek[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Liliana Fabisińska, Bajki dla dzieci jako instrument kontroli społecznej, „Normy, Dewiacje i Kontrola Społeczna”, 16, 2015, s. 79-90.