Lunapark

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wesołe miasteczko w Madrycie

Wesołe miasteczko, park rozrywki, lunapark – to teren, na którym zgromadzone są urządzenia rekreacyjne, takie jak karuzele, kolejki górskie, diabelski młyn, beczka śmiechu, zjeżdżalnie, huśtawki, strzelnice, trampolina, symulatory ruchu, pałac strachów i inne obiekty służące rozrywce. Program wesołego miasteczka jest często uzupełniony o punkty gastronomiczne, sklepy z zabawkami, upominkami itp. Wesołe miasteczka podzielić można na trzy główne kategorie: przyjezdne (kilka karuzel i punktów z grami zręcznościowymi), parki rozrywki (stawiające na ilość i intensywność atrakcji) oraz parki tematyczne (stawiające na ilość i bogactwo dekoracji w kilku różnych tematach skupionych w różnych miejscach parku).

W Polsce[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze prawdziwe wesołe miasteczko powstało w 1929, w Poznaniu z okazji otwarcia Powszechnej Wystawy Krajowej. Zwiedzający park rozrywki pierwszy raz użyli terminu wesołe miasteczko.

Wesołe miasteczka różnią się między sobą wielkością, programem oraz sposobem organizacji. Niektóre z nich są na stałe związane z jakimś miejscem, jak na przykład największy tego typu obiekt w Polsce - Śląskie Wesołe Miasteczko w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku na granicy Katowic z Chorzowem, drugi pod względem wielkości Lunapark w Łodzi oraz trzeci Lunapark Wrocławski przy ul. Mazowieckiej. Inne przemieszczają się pomiędzy miastami, podróżując podobnie jak cyrki.

W Polsce są bardzo popularne wesołe miasteczka przyjeżdżające z Czech. Wśród czeskich lunaparków najsłynniejszymi atrakcjami są m.in. autodrom, gabinet luster, pałac strachów, beczka śmiechu czy różnego rodzaju ekstremalne urządzenia rozrywkowe (nierzadko bardziej intensywne od dużych kolejek górskich).

Polskie kolejki górskie [1][edytuj | edytuj kod]

Nazwa Otwarte Zamknięte Lokalizacja Status
Alpine Roadway 2004 2007 Rabkoland Usunięta
Kolejka 2000 2000 Lunapark Wrocławski Operuje
Lizard 2008 2010 Śląskie Wesołe Miast. Usunięta
Cyklon 2004 lub wcześniej Śląskie Wesołe Miast. Operuje
Thunderbolt 2008 Rabkoland Operuje
Funny Mouse 2007 Śląskie Wesołe Miast. Usunięta
Jet Star 2004 lub wcześniej Lunapark Operuje
Mini Roller Coaster 2004 lub wcześniej Śląskie Wesołe Miast. Operuje
Tajfun 2004 lub wcześniej Lunapark Sowinski Operuje
Tic Tac Tornado 2007 Śląskie Wesołe Miast. Operuje

W Europie[edytuj | edytuj kod]

Jednym z najstarszych wesołych miasteczek jest Tivoli w Kopenhadze. Znany w Polsce jest Wurstelprater na wiedeńskim Praterze. Skromniejszy jest Vidámpark w Budapeszcie.

Przypisy