Gaylord Gladiator

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gaylord Gladiator
Ilustracja
Gaylord Gladiator
Producent

Gaylord Cars

Projektant

Brooks Stevens

Zaprezentowany

Lipiec 1955

Okres produkcji

1955

Miejsce produkcji

Friedrichshafen

Dane techniczne
Segment

F

Typy nadwozia

2-drzwiowe coupé-cabrio

Skrzynia biegów

4-biegowa automatyczna

Napęd

tylny

Rozstaw osi

2540 mm

Masa własna

1815 kg

Dane dodatkowe
Konkurencja

Rolls-Royce Silver Cloud

Gaylord Gladiatorsamochód osobowy klasy luksusowej wyprodukowany przez amerykańskie przedsiębiorstwo Gaylord Cars w 1955 roku.

Historia i opis modelu[edytuj | edytuj kod]

Gaylord Gladiator - tył
Gaylord Gladiator - sylwetka

Gaylord Gladiator powstał z inicjatywy potomków amerykańskiego przedsiębiorcy, który zbudował majątek na wsuwkach do włosów. Bracia Gaylord planowali zbudować najdroższy i najbardziej luksusowy samochód na rynku[1], w efekcie czego powstało 2-drzwiowe coupe o awangardowej stylizacji autorstwa Brooksa Stevensa[2]. Nowatorskim rozwiązaniem, jak na połowę lat 50. XX wieku, było zastosowanie nadwozia łączącego twardy dach, który był składany i chowany pod klapą bagażnika na wzór współczesnych coupé-kabrioletów[3].

Samochód wyróżnił się charakterystycznym, dwubarwnym malowaniem nadwozia z obfitymi ozdobnikami z chromu, a także kontrastowym połączeniem czerni z białymi panelami na błotnikach i drzwiach. Wewnątrz z kolei wykorzystano mieszankę skóry i drewna, którymi obficie pokryto kokpit[1].

Do napędu Gladiatora wykorzystano 6-litrowy, benzynowy silnik V8 o mocy 305 KM, który zapożyczono od amerykańskiego Cadillaka. Umieszczona z przodu jednostka przenosiła moc na tylną oś, współpracując z 4-biegową automatyczną przekładnią[4].

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

Gaylord Gladiator miał trafić do małoseryjnej produkcji ograniczonej do 25 egzemplarzy[5], jeszcze przed jej rozpoczęciem znajdując zainteresowancyh m.in. wśród egipskiego monarchy Faruka I, czy amerykańskiego aktora Dicka Powella[5]. Po niezadowalających rezultatach samodzielnej budowy pierwszego prototypowego egzemplarza Gladiatora przez braci Gaylord, wytwarzanie samochodu zlecono przedsiębiorstwu FIF w RFN, które w 1955 roku wyprodukowało kolejne 2 sztuki w małych zakładach w Friedrichshafen[5].

Pierwotnie cena samochodu miała wynieść 10 tysięcy ówczesnych dolarów, jednak wysokie koszty prowadzenia przedsięwzięcia zmusiły braci Gaylord do podniesienia ceny do 17 500 dolarów[5]. Komplikacje związane z rozbieżnością pomiędzy zbudowanymi przez Niemców 2 sztukami Gladiatora, a oczekiwaniami Amerykanów[5], doprowadziły do upadku przedsięwzięcia w 1956 roku[5]. Jeden samochód nabył prywatny kolekcjoner w Stanach Zjednoczonych, a drugi pozostał w posiadaniu współczesnych spadkobierców zakładów w Friedrichshafen. Ci w 2017 roku odrestaurowali Gladiatora i umieścili go w muzeum[2].

Silnik[edytuj | edytuj kod]

  • V8 6.0l 305 Cadillac

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Gaylord Gladiator: The Bittersweet Tale Of ‘The World’s Best Car’. [dostęp 2024-02-16]. (ang.).
  2. a b 1957: Samochód, który wygląda jak smoking – cześć Gaylord Gladiator!. [dostęp 2024-02-15]. (pol.).
  3. 1950s Gaylord Concept Cars. [dostęp 2024-02-16]. (ang.).
  4. Gaylord Gladiator specs. [dostęp 2024-02-16]. (ang.).
  5. a b c d e f American Maybach: The doomed Gaylord Gladiator. [dostęp 2024-02-16]. (ang.).