Geoffrey Miller

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Geoffrey Miller (ur. 1965) – amerykański psycholog ewolucyjny.

Jego prace utrzymane są w tradycji wyznaczonej przez prace Richarda Dawkinsa, Daniela Dennetta i Stevena Pinkera. Prowadzone przez niego badania spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony mediów. Obecnie jest profesorem psychologii na Uniwersytecie w Nowym Meksyku.

Poglądy[edytuj | edytuj kod]

Z punktu widzenia Millera motorem ewolucji jest nie tylko selekcja naturalna determinująca przetrwanie. Równie ważny jest proces, który Charles Darwin nazwał selekcją płciową. W pracy Umysł w zalotach: Jak wybory seksualne kształtowały naturę człowieka przedstawił argumenty na poparcie swoich poglądów. Ożywia i rozwija sugestie Charles'a Darwin'a wskazujące na to, że selekcja płciowa polegająca na wyborze partnera miała bardzo duże znaczenie dla ewolucji umysłu ludzkiego – szczególnie dotyczy to takich przejawów samoekspresji w ludzkim zachowaniu jak: sztuka, moralność, język i kreatywność. Doszukiwanie się znaczenia dla przetrwania jakie miałyby mieć te przejawy okazuje się zawodne, ale ich adaptacyjny charakter wskazuje, że rozwinęły się one w drodze wzajemnych wyborów partnera dokonywanych przez obie płcie co prowadziło do promocji inteligencji, kreatywności, postaw moralnych i możliwego do odziedziczenia dopasowania. Za poparciem tych tez świadczą ludzkie preferencje doboru partnera, zachowania związane z zalotami, genetyka zachowania, psychometryka i wzorce ścieżek życiowych. Teoria wysuwa wiele dających się testować hipotez i rzuca światło na ludzkie sposoby poznania, motywację, komunikację, seksualność i kulturę.

Miller wierzy, że umysły ludzi wyewoluowały nie jako maszyny przetrwania ale jako maszyny zalotów i sugeruje, że najbardziej ekspresyjne umiejętności są narzędziami, które mają służyć zalotom, wyewoluowały by przyciągać i zabawiać partnerów seksualnych. Poprzez odejście od spojrzenia na ewolucję, które koncentruje się na przetrwaniu na rzecz spojrzenia które koncentruje się na zalotach Miller stara się ukazać jak może to wytłumaczyć wiele zagadek umysłu. Geoffrey Miller opublikował wiele prac na temat percepcji wzrokowej, poznania, uczenia się, robotyki, sieci neuronowych, algorytmów genetycznych, teorii gier ewolucyjnych, początków języka, muzyki, kultury, inteligencji, ideologii i świadomości. W szczególności bada ludzkie adaptacje umysłu w celu oceniania, podejmowania decyzji, zachowania strategicznego i komunikacji w kontekście społecznym i płciowym.

W 2008 Geoffrey Miller (wraz z Joshuą Tybur oraz Brentem Jordanem) otrzymał nagrodę Ig-Nobla za wykazanie, że tancerki erotyczne dostają większe napiwki w czasie owulacji[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Miller, G., Tubur, J. M., & Jordan, B. D. (2007). Ovulatory cycle effects on tip earnings by lap dancers: Economic evidence for human estrus? Evolution and Human Behavior, 28, 375-381.
  2. Laureaci nagrody Ig-Nobla

Tłumaczenia na j. polski[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]