Geografia Malediwów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mapa Malediwów

Malediwy są południowoazjatyckim państwem wyspiarskim leżącym na Oceanie Indyjskim, na południowy zachód od Półwyspu Indyjskiego. Malediwy zachwycają wielu ludzi na całym świecie, ten egzotyczny kraj składa się z około 1 300 niewielkich wysp koralowych. Archipelag Malediwów zasiedlili w V wieku. osadnicy buddyjscy. Obecnie jest to kraj, którego wszyscy mieszkańcy wyznają islam, a turystyka jest podstawowym sektorem gospodarki tego kraju.

Powierzchnia i granice[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia - 298 km2

Skrajne punkty - północny 7°10'N, południowy 0°40'S, zachodni 72°33'E, wschodni 73°44'E Pomimo niewielkiej powierzchni, która jest porównywalna z wielkością przeciętnej polskiej gminy, kraj ten rozciąga się na długości 820 km i szerokości 130 km

Granice - Malediwy jako kraj wyspiarski poprzez wody terytorialne Oceanu Indyjskiego graniczy od północnego wschodu z Indiami. Państwa te oddziela Morze Lakkadiwskie.

Linia brzegowa kraju wynosi 644 km.

Melediwy widziane z kosmosu

Budowa geologiczna i rzeźba[edytuj | edytuj kod]

Malediwy położone są na grzbiecie podmorskiego łańcucha wulkanicznego. Wyspy nie mają tak jak inne kraje podłoża geologicznego. Praktycznie w całości powstały z korali porastających oceaniczny grzbiet podmorski, który zasadniczo stanowi owo podłoże geologiczne. Wyspy te mają ściśle nizinny charakter, gdzie przeciętna wysokość nad poziom morza liczona jest dosłownie w centymetrach, Maksymalne „wzniesienia” nie przekraczają 5 m n.p.m. Dlatego ten fakt sprawia, że ów kraj jest najbardziej zagrożony państwem wyspiarskim jeśli chodzi o zjawisko globalnego ocieplenia. Każdy z atoli, tworzących wyspy, a jest ich 26, otacza rafa barierowa. Archipelag składa się nie tylko z samych wysp koralowych, ale ich piaszczystych łach i wynurzonych fragmentów raf koralowych.

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Wyspy znajdują się w strefie klimatu równikowego wilgotnego, gdzie północne atole leżą w strefie podrównikowej. W strefie podrównikowej opady deszczu są nieznacznie mniejsze, ale i tak przekraczają wartość 1 500 mm rocznie. Malediwy cechują się wysokimi stałymi temperaturami o niewielkich wahaniach dobowych, dużymi opadami i dużą wilgotnością.

Temperatury są wysokie i oscylują w granicach 26-30 °C, jedynie na północy wahania termiczne są nieco wyższe i wynoszą od 24 do 32 °C. Na temperatury ma istotny wpływ monsun, który w okresie od grudnia do marca jest chłodny i suchy, wieje z północnego zachodu. W okresie od kwietnia do listopada wieje monsun południowo-wschodni, który jest ciepły i wilgotny. To sprawia, że temperatury w północnej części Malediwów cechują się nieco większymi wahaniami. Wartości termiczne nigdy jednak nie obniżają się poniżej 24 °C, także w nocy, gdzie jest niemal tak samo ciepło jak w dzień.

Malediwy są bardzo wilgotnym krajem, gdzie jedynie w czasie okresu zimowego deszcze nie są intensywne. Na północy kraju wartości opadowe wynoszą około 1 800, w środkowej części kraju 2 200 mm do 2 500 mm na południu kraju. Największe opady mające postać ulewnych deszczy notuje się latem.

Wody i gleby[edytuj | edytuj kod]

Malediwy ze względu na swoją powierzchnię i płaską rzeźbę terenu nie posiadają żadnych wód powierzchniowych w postaci rzek i jezior. Malediwy otaczają wody Oceanu Indyjskiego, którego temperatura w okolicach tego kraju oscyluje w granicach 29 °C.


W kraju dominującą formacją glebową są ubogie i mocno zasolone gleby piaszczyste.

Jedna z wysp koralowych

Flora i fauna[edytuj | edytuj kod]

Na wyspach Archipelagu Malediwów jedyną w zasadzie formacją roślinną są niewielkie fragmenty lasów tropikalnych. Lasy zajmują zaledwie 3% powierzchni kraju i praktycznie zostały wycięte na potrzeby rolnictwa i budownictwa. Dominującym gatunkiem jest palma kokosowa, która rośnie głównie na plaży, a poza nią drzewo chlebowe. Resztę szaty roślinnej stanowi roślinność morska w postaci raf koralowych, które są atrakcją turystyczną tego kraju.

Świat zwierzęcy jest bardzo ubogi. Przyczyną jest wielkość wyspy, oraz duża gęstość zaludnienia wynosząca około 900 osób/km2. Dominującymi zwierzętami są wszelkie gatunki morskie jak ryby do których należą tuńczyki i bonito. Poza rybami mieszkańcami wód jak i plaż są żółwie, gdzie te w dużej ilości żyją w lagunach otaczających wyspy. Liczne jest także ptactwo, gdzie głównymi gatunkami są ptaki morskie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Encyklopedia Geograficzna Świata: Azja. Wydawnictwo OPRES Kraków 1998 ​ISBN 83-85909-37-0

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]