Georg Ossian Sars

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Georg Ossian Sars (ur. 20 kwietnia 1837 w Florø, zm. 7 kwietnia 1927 w Oslo) – norweski hydrozoolog, jeden z pierwszych systematycznych badaczy fauny mórz, jeden z pionierów nauki o skorupiakach.

Podobnie jak jego ojciec, Michael Sars, Georg O. Sars był badaczem i systematykiem morskich zwierząt. Kontynuował prace swojego ojca, który na zlecenie rządu Norwegii badał połowy dorsza atlantyckiego w Morzu Norweskim. Ryba ta była głównym artykułem eksportu Norwegii, jednak w niektórych latach jej połowy wahały się drastycznie. Zmuszało to norweskich rybaków do zaciągania pożyczek i zagrażało to norweskiemu bilansowi handlowemu. Jego prace nad przypuszczanymi wtedy powiązaniami między występowaniem dorsza i wielorybów, zaliczane są do pierwszych systematycznych badań w nauce o rybołówstwie[1].

Z jego nazwiskiem związane są liczne, przez niego odkryte gatunki, przede wszystkim z gromad lasonogów i małżoraczków. Za swój wkład do rozszerzenia wiedzy o zoologii mórz, Sars został odznaczony Medalem Lineusza w 1910. Jego imieniem nazwanych jest wiele gatunków morskich bezkręgowców. Na jego cześć nazwano również najnowocześniejszy statek norweskiej floty badawczej "RV G.O.Sars"[1].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia G.O. Sarsa, Christiansen, M.E. (1993): Georg Ossian Sars (1837-1927) – The great carcinologist of Norway, w: Truesdale, F. (red.): History of Carcinology, Crustacean Issues 8: 153-164.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Wirtualne Muzeum, (en), [dostęp 29.02.2008].