George Chapman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy angielskiego poety. Zobacz też: Seweryn Kłosowski – Polak posługujący się aliasem "George Chapman", podejrzewany o bycie Kubą Rozpruwaczem.
George-Chapman.jpg
Edycja dzieł Homera w przekładzie Chapmana

George Chapman (ur. 1559 (?) w pobliżu Hitchin w Hertfordshire, zm. 1634) w Londynie) – angielski poeta, dramaturg i uczony[1]. Autor wielu prac o filozoficznym i moralnym wpływie poezji oraz o znaczeniu filologii klasycznej dla dorobku ludzkości.

Jego pierwszym utworem był filozoficzny poemat "The Shadow of Night" (1594). Napisał też poemat "Ovid's Banquet of Sense". W roku 1598 opublikował ciąg dalszy poematu Christophera Marlowe "Hero and Leander", a wkrótce potem tłumaczenie fragmentu Iliady Homera.

Jako dramaturg pisał zarówno komedie jak i tragedie, w tym popularną w Anglii tego czasu "Bussy d'Ambois" (1604). W swych tragediach odnosił się zazwyczaj do jednostki i jej stosunku do społeczeństwa.

W roku 1616 opublikował własne tłumaczenie "Iliady" i "Odysei" ciepło przyjęte przez czytelników czemu dał wyraz John Keats w sonecie "On First Looking into Chapman's Homer".

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]