Przejdź do zawartości

George Whitefield

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
George Whitefield
ilustracja
Kraj działania

Wielka Brytania, Ameryka Północna

Data urodzenia

16 grudnia 1714

Data śmierci

29 września 1770, 30 września 1770 lub 1770

Miejsce pochówku

Massachusetts

duchowny, kaznodzieja
Okres sprawowania
Wyznanie

Anglikanizm

Kościół

Metodyzm

podpis
George Whitefield

George Whitefield, znany również jako George Whitfield (ur. 27 grudnia [16 według kal. jul.] 1714 w Gloucester, Anglia, zm. 30 września 1770 w Newburyport, Massachusetts) – anglikański duchowny, kaznodzieja, jeden z założycieli metodyzmu oraz prekursor ruchu ewangelikalnego[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wraz z braćmi Johnem i Charlsem Wesleyami był wiodącą postacią pierwszego wielkiego przebudzenia w Wielkiej Brytanii i w koloniach Ameryki Północnej. Ich drogi rozeszły się później z powodów doktrynalnych, gdyż podobnie jak jego rówieśnik i przyjaciel Jonathan Edwards był zwolennikiem nauki o predestynacji pochodzącej z kalwińskiej teologii i na tym tle doszło między nimi do nieporozumienia.

Był prawdopodobnie najbardziej znanym kaznodzieją w Wielkiej Brytanii i Ameryce Północnej w XVIII wieku oraz jedną z najbardziej znanych osobistości życia publicznego w kolonialnej Ameryce. Jego styl wygłaszania kazań był niezwykle teatralny, a struktura samych kazań, poprzez częste użycia dialogów i monologów nosi widoczne inspiracje dramatem, np. w „Abraham Offering Up His Son Isaac[2].

Kazanie wspomnieniowe na jego pogrzebie wygłosił John Wesley, wraz z którym obecnie uznawani są za dwa filary przebudzenia w XVIII wieku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mark A. Noll, The Rise of Evangelicalism: The Age of Edwards, Whitefield and the Wesleys (2010).
  2. George Whitefield, [w:] Michał Choiński, Rhetoric of the Revival: The Language of the Great Awakening Preachers, Göttingen: Vandenhoeck & Ruprecht, 2016, s. 117-138, ISBN 978-3-525-56023-5.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Arnold A. Dallimore, George Whitefield, God’s Anointed Servant in the Great Revival of the Eighteenth Century, Crossway Books, Illinois, USA, 1990.
  • Harry S. Stout, Divine Dramatist: George Whitefield and the Rise of Modern Evangelicalism, Grand Rapids: Erdmans Publishing Company