Getto w Kolbuszowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Getto w Kolbuszowej
Typ

getto żydowskie

Odpowiedzialny

 III Rzesza

Rozpoczęcie działalności

czerwiec 1941

Zakończenie działalności

czerwiec 1942

Terytorium

Polska pod okupacją III Rzeszy okręg Dystrykt Galicja

Miejsce

Kolbuszowa

Liczba więźniów

około 2500

Narodowość więźniów

Żydzi

Liczba ofiar

około 2500

brak współrzędnych

Getto w Kolbuszowejgetto dla ludności żydowskiej istniejące w Kolbuszowej w czasie okupacji niemieckiej. Getto zostało utworzone w połowie czerwca 1940 roku, a jego likwidacja została przeprowadzona w czerwcu 1942 roku. W getcie mieszkało około 2,5 tysiąca osób. Po likwidacji getta, jego mieszkańców przewieziono do obozu zagłady w Bełżcu, gdzie zostali zamordowani w komorze gazowej.

Żydowska społeczność Kolbuszowej[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka o obecności Żydów w Kolbuszowej pochodzi z początku XVI w. Z czasem opanowali zawody rzemieślnicze zajmując się stolarstwem, krawiectwem, szewstwem, piekarstwem i rzeźnictwem, ale też handlem i wyszynkiem. W 1736 r. istniał już kahał z bożnicą i mykwą, później powstały szkoła i szpital. Liczba Żydów stale rosła i już w połowie XVIII w. stanowiła połowę mieszkańców miasta. O znaczeniu społeczności żydowskiej świadczy fakt, że w 1866 r. miasto przyjęło herb, w którym oprócz krzyża greckiego i zapiętych w uścisku dłoni, znalazła się gwiazda Dawida. W 1939 r. w Kolbuszowej mieszkało 1756 Żydów[1].

Wybuch II wojny światowej[edytuj | edytuj kod]

Do pierwszych zbrodni doszło w 1939 r., kiedy w częściowo zniszczonym mieście, po bitwie pod Kolbuszową 8–9 września, przebywali żołnierze niemieccy[2]. Tuż po wkroczeniu, zamordowali 40 żydowskich mieszkańców[1]. Atakowali głównie ortodoksów, którym obcinali brody lub pejsy[2]. W marcu 1940 r. na polecenie władz niemieckich utworzono Judenrat. Do miasta stale przywożono Żydów z okolicznych wsi, ale też rozpoczęto ich sukcesywne wywózki do obozów pracy w kamieniołomach w Pustkowie i Nowym Sączu[1].

Utworzenie getta[edytuj | edytuj kod]

Niemcy sukcesywnie wprowadzali też kolejne zarządzenia jak zakaz swobodnego poruszania się i nakaz noszenia opasek z gwiazdą Dawida. Getto zostało utworzone w czerwcu 1941 r.[1] Na małej przestrzeni ograniczonej ulicami Targową, Zielną i Piekarską zamieszkało ponad 2000 osób. Warunki sanitarne i wszechobecny głód powodowały wysoką śmiertelność wśród jego mieszkańców. Niemcy brali zakładników i nakładali na Żydów kontrybucje w postaci określonej ilości złota lub innych przedmiotów takich ja futra, pończochy itp. W przypadku nie dotrzymania, często wygórowanych oczekiwań okupanta, zakładnicy byli mordowani[2].

Likwidacja getta[edytuj | edytuj kod]

24 czerwca 1942 r. wszystkich Żydów z kolbuszowskiego getta wywieziono do getta w Rzeszowie, a następnie większość deportowano do obozu zagłady w Bełżcu. Około 100 Żydów została z powrotem przeniesiona do Kolbuszowej w celu przeprowadzenia prac rozbiórkowych w getcie. W związku z niebezpieczeństwem rozstrzelania przez Niemców, 37 z nich zdecydowało się na ucieczkę. Pozostałych wywieziono 14 listopada 1942 r. z powrotem do Rzeszowa, a następnie do obozu w Bełżcu i zamordowano w komorach gazowych[2][3].

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

  • 30 stycznia 2019 r. na budynku byłej synagogi kolbuszowskiej odsłonięto tablicę pamiątkową.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu, Kolbuszowa, [w:] Kolbuszowa [online], Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu.
  2. a b c d Żydowska społeczność Kolbishov już nie istnieje [online], Przystanek Historia [dostęp 2023-06-01] (pol.).
  3. Kolbuszowa - Historia społeczności [online], Wirtualny Sztetl.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Piórek Agnieszka, Ślady życia i działalność Żydów powiatu kolbuszowskiego [w:] Rocznik Kolbuszowski t. VI, ss. 200-216, Kolbuszowa 2002.