Pustków (województwo podkarpackie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: Pustków w innych znaczeniach tego słowa.
Pustków
Kościół pw. św. Józefa Rzemieślnika
Kościół pw. św. Józefa Rzemieślnika
Państwo  Polska
Województwo podkarpackie
Powiat dębicki
Gmina Dębica
Liczba ludności (2011) 5588[1][2]
Strefa numeracyjna 14
Kod pocztowy 39-205[3]
Tablice rejestracyjne RDE
SIMC 0818539
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Pustków
Pustków
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pustków
Pustków
Ziemia50°08′14″N 21°29′18″E/50,137222 21,488333
Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie
Figurka św. Jana Nepomucena w Pustkowie

Pustkówwieś w Polsce, położona w województwie podkarpackim, w powiecie dębickim, w gminie Dębica[4][5].

Na terenie miejscowości są utworzone dwa sołectwa Pustków Wieś i Pustków Krownice[6].

Wieś w powiecie pilzneńskim w województwie sandomierskim w XVI wieku była własnością kasztelana rozpierskiego Mikołaja Przedbora Koniecpolskiego[7]. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie tarnowskim.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Pustków położony jest na prawym brzegu rzeki Wisłoki na granicy Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego. Przez Pustków przechodzi również droga krajowa Dębica-Tarnobrzeg-Warszawa. Liczy około 5500 mieszkańców i jest jedną z większych wsi w powiecie dębickim. Znaczna część ludności zajmuje się rolnictwem, choć większość pracuje również w okolicznych zakładach pracy.

Integralne części wsi[edytuj | edytuj kod]

Integralne części wsi Pustków[4][5]
części wsi Błonie, Bródki, Gać, Kamajówka, Korzeniówek, Krownice, Łęg, Męciszów, Podlesie, Rudki, Strachów, Zamoście

Do 2000 roku częścią Pustkowa był też Pustków Osiedle. Przed II wojną światową do Pustkowa należały jeszcze Wielącza i Wólka, obecnie cześć Brzeźnicy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki miejscowości sięgają XII-XIII wieku. Na terenie dzisiejszego Pustkowa, istniała wówczas osada Czerwone Jabłuszko, która została spalona podczas najazdów tatarskich. Osadę odbudowano nadając jej nową nazwę Pustków. W ciągu wieków ziemia ta była kilkakrotnie pustoszona przez Tatarów, Węgrów, Litwinów, Rusinów i Szwedów. W 1846 roku doszło do zamieszek związanych z rabacją galicyjską. W czasie I wojny światowej, Pustków został w dużej mierze zniszczony, co pogłębiło istniejące wcześniej bezrobocie. W 1922 roku rozparcelowano istniejący tu majątek hrabiego Romera, a chłopom sprzedano działki.

Rozwój miejscowości rozpoczął się w latach trzydziestych XX wieku, kiedy to w ramach budowy COP-u, rozpoczęto budowę zakładów przemysłowych na terenie Pustkowa. W 1937 roku w tym lesie otaczającym wieś miała powstać fabryka tworzyw sztucznych o nazwie "Lignoza" S.A. Ponieważ brakowało w okolicy fachowców zaczęto zatrudniać liczne firmy budowlane. W nowo wybudowanej fabryce produkowano tworzywa sztuczne i amunicję. Dla potrzeb pracujących tam robotników wybudowano bloki mieszkalne, co sprawiło, ze ta część wsi w większym stopniu zaczęła przypominać miasto. Tak powstało Pustków-Osiedle. Można było spotkać tam pierwsze rowery, a pracownicy posiadali nawet motocykle. Ludziom tam zatrudnionym zaczęło się lepiej powodzić. Prawie w każdą niedzielę były organizowane festyny i zabawy na wolnym powietrzu. Wokół zakładu powstało wiele sklepów z różnymi artykułami.

W czasie II wojny światowej Pustków-Osiedle znajdował się w obrębie wielkiego poligonu SS Trup-pen-Übungsplatz "Dębica", na którym testowano broń rakietową V-1 i V-2. Ocenia się, że w czasie trwania poligonu w utworzonym tu obozie Pustków zginęło i zostało zamordowanych ok. 15000 więźniów: 7000 Żydów, 5000 jeńców radzieckich, 3000 Polaków[8].

Po wojnie istniejące zakłady wznowiły produkcję. Powstawać też zaczęły nowe. W roku 2000 Pustków-Osiedle oddzielił się od Pustkowa stając się osobną miejscowością.

Parafia[edytuj | edytuj kod]

Pustków początkowo był częścią rzymskokatolickiej parafii w Brzeźnicy. W 1981 erygowanie w Pustkowie parafię pod wezwaniem św. Józefa Rzemieślnika należącą do dekanatu Pustków-Osiedle. 1982 roku dokonano pierwszego pochówku na nowo zbudowanym cmentarzu parafialnym. Pierwsze msze odbywały się zbudowanej naprędce drewnianej kaplicy. Od roku 1986 istnieje tam Kościół pw. świętego Józefa Rzemieślnika.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Na terenie wsi znajduje się Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi składający się z:

 1. Publicznego Przedszkola
 2. Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Konopnickiej
 3. Publicznego Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Portal polskawliczbach.pl
 2. GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.. [dostęp 2018-03-04].
 3. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. s. według wyboru. [dostęp 2014–03–09].
 4. a b Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
 5. a b TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju). Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 18.11.2015].
 6. Strona gminy, sołectwa
 7. Województwo sandomierskie w drugiej połowie XVI wieku. ; Cz. 2, Komentarz, indeksy, Warszawa 1993, s. 104.
 8. Artilleriezielfeld Blizna (treść tablicy informacyjnej na terenie dawnego poligonu)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]