Gianluca Ginoble

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gianluca Ginoble
Ilustracja
Gianluca Ginoble
Data i miejsce urodzenia 11 lutego 1995
Roseto degli Abruzzi, Włochy
Typ głosu baryton
Gatunki pop opera
Zawód piosenkarz
Aktywność od 2009 roku
Powiązania Ignazio Boschetto, Piero Barone
Zespoły
ll Volo
Strona internetowa

Gianluca Ginoble (ur. 11 lutego 1995 roku w Atri, prowincja Teramo) – włoski piosenkarz, członek włoskiego operowo-popowego trio Il Volo.

Dzieciństwo[edytuj | edytuj kod]

Gianluca spędził swoje dzieciństwo w miejscowości Montepagano, małej wiosce niedaleko Roseto degli Abruzzi w centralnych Włoszech. Jest pierwszym dzieckiem Ercole Ginoble i Leonory Di Vittorio. Ma młodszego brata, Ernesta. Jego talent do śpiewania, gdy miał trzy lata, zaczął odkrywać jego dziadek, Ernesto Ginoble, który namówił go do występów na festiwalach miejskich. Gianluca w dzieciństwie nie kształcił się muzycznie - jest samoukiem. Wygrywał wiele muzycznych konkursów dla dzieci w swoim regionie, m.in sławny festiwal Voci Nuove - został przez to okrzyknięty wschodzącą gwiazdą swojego regionu. Jest wielkim fanem Andrei Bocellego, pojawiał się często na jego koncertach jako widz, obserwując mistrzowską formę artysty i czerpał od niego inspirację do samokształcenia. Mały Ginoble był również utalentowany sportowo - w swoim regionie był zwany Małym Maradoną.

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

W 2009 roku wziął udział w programie Ti lascio una Canzone, organizowanym przez włoską stację Rai 1. Szczególnie szczęśliwym dla niego epizodem w tym konkursie był odcinek pierwszy i trzeci, w którym udało mu się wygrać piosenkami kolejno: Il mare calmo nera sera oraz La luna che non c’è. W programie udział wzięli również Ignazio Boschetto oraz Piero Barone. W czwartym odcinku programu cała trójka zaśpiewała razem piosenkę O’ sole mio, a po zakończeniu całego konkursu wykonali piosenkę Torna a Surriento. Ostatecznie konkurs wygrał sam Ginoble. Jednakże po zakończeniu emisji edycji programu telewizyjnego, producenci nie chcąc zmarnować wielkiego potencjału trzech młodzieńców, zdecydowali się na utworzenie zespołu Il Volo.

Gianluca po wygranej w Ti Lascio Una Canzone dostał wiele możliwości pokazania się szerszej publiczności. Między innymi obdarzono go zaszczytem zaśpiewania włoskiego hymnu podczas Igrzysk Śródziemnomorskich w Pescarze w 2009 roku.

W 2010 razem z Boschetto i Barone wziął udział w tworzeniu piosenki „We Are The World 25 for Haiti”. Od roku 2011 roku, ich kariera zaczęła się prężnie rozwijać na terenie USA, a następnie we Włoszech i Ameryce Południowej. W 2015 roku wygrali finał Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo z utworem „Grande amore”, z którym reprezentowali Włochy w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Wiedniu. 23 maja wystąpili w finale imprezy i zajęła ostatecznie trzecie miejsce w finale z 292 punktami na koncie, dzięki czemu zdobyli uznanie i sławę w Europie.

W 2016 roku Il Volo wystąpiło z projektem Notte Magica - Tribute to Three Tenors. Na płycie o tym samym tytule znalazł się zapis koncertu, które trio zagrało w hołdzie „Trzem Tenorom”, czyli Plácido DomingoJosé Carrerasowi i Luciano Pavarottiemu. Koncert miał miejsce we Florencji na Piazza San Lorenzo. Trasa koncertowa z orkiestrą symfoniczną przypada na 2017 rok.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]