Konkurs Piosenki Eurowizji 2015

To jest dobry artykuł
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Konkurs Piosenki Eurowizji 2015
Building Bridges
Ilustracja
Informacje ogólne
Półfinały

19 maja 2015
21 maja 2015

Finał

23 maja 2015

Miejsce

Wiener Stadthalle,
Wiedeń (Austria)

Nadawca

Österreichischer Rundfunk (ORF)

Prowadzący

Alice Tumler
Arabella Kiesbauer
Mirjam Weichselbraun

Greenroom

Conchita Wurst

Informacje dodatkowe
Producent wykonawczy

Edgar Böhm

Kierownik wykonawczy

Jon Ola Sand

Uczestnicy
Debiut

Australia

Powrót

Cypr
Czechy
Serbia

Rezygnacja

Ukraina

Łącznie

40 reprezentacji

Głosowanie
Każdy kraj (widzowie oraz jury) przyznaje 1-7, oraz po 8,10,12 punktów dla ulubionej piosenki.
Zero punktów

Austria
Niemcy

Zwycięzca

Szwecja

Reprezentant

Måns Zelmerlöw

Piosenka

Heroes

Tekst i muzyka

Anton Malmberg Hård af Segerstad, Joy Deb, Linnea Deb

Konkurs Piosenki Eurowizji
◄ 2014 2016 ►

60. Konkurs Piosenki Eurowizji został rozegrany 19, 21 i 23 maja 2015[1] w Hali Miejskiej[2] w Wiedniu[3] przez austriackiego nadawcę publicznego Österreichischer Rundfunk (ORF), dzięki wygranej Conchity Wurst, austriackiego reprezentanta podczas konkursu w 2014[4]. Był to drugi konkurs organizowany przez Austrię.

Koncert finałowy, który prowadziły Alice Tumler, Arabella Kiesbauer i Mirjam Weichselbraun, wygrał Måns Zelmerlöw, reprezentant Szwecji z utworem „Heroes”, za który zdobył łącznie 365 punktów[5][6].

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Lokalizacja Wiednia w Austrii

Miejsce organizacji konkursu[edytuj | edytuj kod]

Dzięki wygranej austriackiej drag queen Conchity Wurst w finale konkursu w 2014 telewizja Österreichischer Rundfunk (ORF) otrzymała prawa do organizacji kolejnego konkursu. 8 sierpnia 2014 stacja w porozumieniu z Europejską Unią Nadawców (EBU) ogłosiła, że miastem-gospodarzem 60. Konkursu Piosenki Eurowizji będzie Wiedeń. Potwierdzono też, że wszystkie trzy koncerty odbędą się w Hali Miejskiej (Stadthalle)[2][3].

Sygnalizacja świetlna z wizerunkiem pary jednopłciowej na jednej z ulic Wiednia

Reprezentant nadawcy oświadczył tego samego dnia, że na odrestaurowanie terenu oraz dekorację miasta zostanie przeznaczone 15 mln euro. Telewizja otrzymała także kolejne 11,7 mln euro od władz miasta[7][8].

Na początku maja władze miasta umieściły na terenie hali miejskiej ok. 50 sygnalizatorów świetlnych, na których zamiast pojedynczej figury człowieka wyświetlane są pary hetero- i homoseksualne. Instalacja miała promować „tolerancję wobec różnej orientacji seksualnej”. Koszt całej inwestycji wyniósł ok. 63 tys. euro. Specjalne sygnalizatory pozostały w Wiedniu do czerwca[9][10].

Proces wyboru miejsca organizacji[edytuj | edytuj kod]

Przed konkursem w 2013 kierownik wykonawczy z ramienia EBU, Jon Ola Sand, stwierdził, że Eurowizja 2015 odbędzie się w trzech najwyżej ocenionych krajach podczas finału konkursu w 2014[11]. Następnie oświadczył, że był to jedynie żart prima aprilisowy[12].

Hala Miejska w Wiedniu, miejsce organizacji 60. Konkursu Piosenki Eurowizji

Po zwycięstwie Austrii w finale Eurowizji 2014 krajowa delegacja poinformowała, że kolejny konkurs odbędzie się albo w Wiedniu, albo w Salzburgu[13] – ten drugi zrezygnował jednak z przetargu na organizację wydarzenia z powodów finansowych[14]. Prawem do organizacji konkursu zainteresowane były także władze innych miast kraju: Klagenfurtu, Innsbrucku, Grazu, Linzu, Burgenlandu, Vorarlbergu i Welsu[15].

29 maja 2014 austriacki publiczny nadawca ORF ujawnił pewne wymagania i szczegóły dotyczące miejsca organizacji[16]:

 • Miejsce musi być dostępne przez co najmniej 6 do 7 tygodni przed konkursem i tydzień po zakończeniu konkursu.
 • Hala nie może być na świeżym powietrzu, lecz musi być klimatyzowanym budynkiem o pojemności co najmniej 10 000 i minimalnej wysokości sufitu 15 metrów.
 • Green room powinien znajdować się na arenie lub jak najbliżej niej, o pojemności co najmniej 300 osób.
 • Miejsce powinno posiadać:
  • Dodatkowy pokój o powierzchni co najmniej 6000 m² na 2 stoiska cateringowe, salę widokową, charakteryzatornie, garderobę i kabiny dla ok. 50 komentatorów.
  • Oddzielne biura mieszczące centrum prasowe, otwarte od 11 do 24 maja 2015, o powierzchni co najmniej 4000 m², mogące pomieścić co najmniej 1500 dziennikarzy.

Zgłoszenia od kandydatów do tytułu gospodarza konkursu przyjmowane były do 13 czerwca[17]. Tydzień później krajowy ORF poinformował, że lista kandydatów do organizacji została skrócona do trzech miast: Grazu, Wiednia i Innsbrucku[18][19][20].

Miasto[21] Miejsce[21] Pojemność Uwagi
Faza finalna
Graz Stadthalle Graz 10 000 Był gospodarzem Mistrzostw Europy w piłce ręcznej mężczyzn w 2010 roku.
Innsbruck Olympiahalle 10 000 Hala była wykorzystywana do rozgrywania meczów hokeja na lodzie podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1964 i 1976 roku.
Wiedeń Wiener Stadthalle 16 000 Miasto organizowało już konkurs w 1967 roku.
Pozostałe kandydatury
Klagenfurt am Wörthersee Wörthersee Stadion 32 000
Oberwart Eventzentrum Oberwart 7000
Unterpremstätten Schwarzl Freizeitzentrum 5000 Gdyby miejsce zostało wybrane do organizacji konkursu, wymagano by budowę nowej hali.
Wiedeń Pałac Schönbrunn Zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Konkurs odbyłby się w jego ogrodach.
Heldenplatz Zabytkowy plac w Wiedniu, na którym w 1938 roku proklamowano Anschluss.
Trabrennbahn Krieau
Marx Halle Dawny kryty rynek zamieniony w salę widowiskową.
Port lotniczy Wiedeń-Schwechat
Wels Messehalle 11 000

    Kandydatura zwycięska

6 sierpnia poinformowano, że konkurs odbędzie się w Hali Miejskiej w Wiedniu[2][3]. Chociaż początkowo ogłoszono, że konkurs odbędzie się 12, 14 i 16 maja, w informacji dla potencjalnych gospodarzy telewizja ORF zasugerowała, że koncerty odbędą się tydzień później, tj. 19, 21 i 23 maja[22], co w lipcu potwierdził dyrektor generalny stacji, Alexander Wrabetz[1][5].

Przebieg konkursu[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 2013 Jon Ola Sand zapowiedział, że będzie to „swoisty hołd dla konkursu”[23].

Pod koniec 2011 EBU zaczęła próbę archiwizacji wszystkich konkursów począwszy od pierwszego, rozegranego w 1956. Organizacja ogłosiła, że zamierza zakończyć archiwizację przed konkursem w 2015[24]. W czerwcu 2014 poinformowano, że archiwum jest gotowe i zostanie udostępnione publicznie za pośrednictwem oficjalnej strony konkursu[25]. Premiera domeny 60th.eurovision.tv odbyła się na początku lutego 2015[26].

We wrześniu 2014 EBU zapowiedziała rozpoczęcie sprzedaży biletów przed okresem bożonarodzeniowym[27]. Organizator przeznaczył łącznie ok. 100 tys. biletów na dziewięć biletowanych koncertów (tj. na trzy koncerty główne oraz, ostatnią próbę generalną oraz próbę ocenianą przez komisje jurorskie ze wszystkich krajów uczestniczących w widowisku)[28][29], ich ceny wahały się od ok. 14 do 390 euro[30]. Sprzedaż pierwszej transzy biletów na wszystkie koncerty organizowane w ramach 60. Konkursu Piosenki Eurowizji ruszyła w drugim tygodniu grudnia 2014 roku. Pierwsza pula biletów na finał została wyprzedana w ciągu 20 minut po rozpoczęciu sprzedaży[31]. Druga transza biletów została udostępniona do sprzedaży pod koniec stycznia[32][33][34], natomiast trzecia, ostatnia – pod koniec lutego[35][36][37].

Od lewej: Samolot austriackich linii lotniczych, jeden z pociągów oraz kolumna oznaczone oficjalnym logo 60. Konkursu Piosenki Eurowizji

Piosenki konkursowe musiały zostać wyłonione do 20 marca 2015 roku. Oficjalna dwupłytowa składanka zawierająca wszystkie 40 utworów trafiła do sprzedaży 20 kwietnia[38][39], natomiast płyta zawierająca zapis filmowy wszystkich koncertów konkursowych oraz materiały bonusowe ukazała się 22 czerwca[40]. EBU kolejny raz z rzędu przygotowała dla fanów także gadżety eurowizyjne, które można było kupić bezpośrednio w Hali Miejskiej lub za pośrednictwem strony internetowej poświęconej konkursowi[39].

15 marca 2015 w Wiedniu rozpoczęło się trzydniowe spotkanie EBU z przedstawicielami wszystkich krajowych nadawców uczestniczących w konkursie. Podczas spotkania delegacje odwiedziły Halę Miejską, w której rozegrane zostanie widowisko, a także Euroclub będący miejscem okolicznych imprez dla uczestników. W tych dniach odbyły się także wybory do kolejnej, dwuletniej kadencji Grupy Referencyjnej EBU[41].

Oficjalnym sponsorem konkursu została austriacka firma pocztowa Austrian Post, której usługi zostały wykorzystane jako motyw przewodni wszystkich konkursowych pocztówek[42]. Oprócz tego, linie lotnicze Austrian Airlines zostały oficjalną linią lotniczą wspierającą widowisko[43]. W kwietniu sieć Microsoft została ogłoszona partnerem technologicznym imprezy[44], a przedsiębiorstwo Osram produkujące sprzęt i akcesoria oświetleniowe – partnerem ds. oświetlenia[45][46].

Projekt grafiki i sceny[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec lipca Europejska Unia Nadawców (EBU) zaprezentowała nowy logotyp Konkursu Piosenki Eurowizji, będący unowocześnioną wersją logo wprowadzonego przed widowiskiem w 2004 roku[47][48]. W listopadzie telewizja ORF opublikowała oficjalne logo 60. Konkursu Piosenki Eurowizji składające się z kuli zamieszczonej na środku fali ułożonej z mniejszych kulek, co miało symbolizować „bycie zjednoczonym i różnorodnym jednocześnie”; różnokolorowe elementy zawarte w logotypie podkreślać mają „indywidualizm, a zarazem budowanie muzycznego mostu dzięki różnorodności artystów i piosenek, a także zjednoczonej publiczności”[49][50].

Scena konkursowa 60. Konkursu Piosenki Eurowizji

W połowie września 2014 nadawca ORF opublikował oficjalny slogan konkursu – Building Bridges (pol. Budujemy mosty), którego autorem była firma PKP BBDO. Hasło symbolizowało „zjednoczenie się krajów europejskich poprzez muzykę”, a także tolerancję, „otwarcie się na inność i wspólne działania ponad granicami i barierami”. Jak dodał Jon Ola Sand, slogan miał „odzwierciedlać to, co Konkurs Piosenki Eurowizji tworzy od samego początku, od 1956 – jedność między krajami i kulturami”[51][52].

W styczniu 2015 zaprezentowano projekt sceny konkursowej, który stworzyli Florian Wieder Kathrin Zechner, Al Gurdon i Kurt Pongratz[53]. Scena została zaprojektowana na kształt oka, a jego symbolikę wyjaśnił dyrektor telewizji ORF, Kathrin Zechner: Wizją Konkursu Piosenki Eurowizji 2015 jest most łączący przeszłość z teraźniejszością i przyszłością. Oko jest symbolem tego mostu – wspólnego poszanowania między kulturami, krajami i ludźmi[54][55].

Przed występem każdego z reprezentantów zaprezentowano krótki filmik (tzw. pocztówkę), którego motywem przewodnim także było hasło Building Bridges. Pocztówki rozpoczynały się wręczeniem poszczególnemu reprezentantowi paczki od oficjalnego sponsora widowiska, Austrian Post. Nagrania filmików trwały od marca do kwietnia[56].

Prowadzący[edytuj | edytuj kod]

Prowadzące konkurs – Alice Tumler, Arabella Kisbauer i Mirjam Weichselbraun
Conchita Wurst, laureatka 59. Konkursu Piosenki Eurowizji i gospodyni kulisów konkursu w 2015

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w grudniu przez stację ORF potwierdzono nazwiska prowadzących wszystkie koncerty jubileuszowego konkursu. Oba półfinały i finał widowiska poprowadziły trzy znane w kraju prezenterki telewizyjne: Mirjam Weichselbraun, Alice Tumler i Arabella Kiesbauer[57]. Był to pierwszy konkurs w historii, który poprowadziły wyłącznie kobiety[58]. Rozmowy zakulisowe w tzw. green roomie przeprowadziła Conchita Wurst, zwycięzca konkursu w 2014[5][57][58].

Losowanie półfinałów i kolejność występów[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie kraje uczestniczące, poza tzw. „Wielką Piątką” (czyli Francją, Hiszpanią, Niemcami, Wielką Brytanią i Włochami), gospodarzem (Austrią) oraz zaproszoną do świętowania 60-lecia Australią, podzielono na 5 koszyków, biorąc przy tym pod uwagę, jak mieszkańcy tych państw głosowali w poprzednich dziesięciu konkursach. Losowanie przydzielające poszczególne kraje do półfinałów odbyło się 26 stycznia[59][60].

Koszyk 1 Koszyk 2 Koszyk 3 Koszyk 4 Koszyk 5

Podobnie jak w 2013 i 2014 roku, kolejność startowa wszystkich uczestników ustalana była przez producentów widowiska w celu zaprezentowania wszystkich koncertów w ciekawszy, bardziej interesujący i różnorodny muzycznie sposób. EBU zaprezentowała kolejność występów w półfinałach 23 marca 2015 roku[61][62]. Podczas konferencji prasowej przed finałem uczestnicy, którzy pomyślnie przeszli przez rundy półfinałowe, rozlosowali, w której części koncertu finałowego wystąpią. Losowanie dla reprezentantów krajów tzw. „Wielkiej Piątki” odbyło się w maju. Austria, jako organizator, wylosowała 14. numer startowy podczas specjalnego spotkania szefów delegacji, które odbyło się 15 marca[41].

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Oskarżenia o plagiat
Eduard Romaniuta z Mołdawii podczas prób do występu w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2015

Po finale mołdawskich eliminacji zwycięski utwór „I Want Your LoveEduarda Romaniuty został posądzony o plagiat, porównywano go do „It’s Like That” Mariah Carey[63], „Rude BoyRihanny i „Just A Little” zespołu Liberty X[64]. Piosenkarz zdementował doniesienia. Mołdawski reprezentant został również posądzony o kupowanie głosów[65].

W trakcie trwania szwedzkich eliminacji Melodifestivalen pojawiły się doniesienia, jakoby zwycięska piosenka „HeroesMånsa Zelmerlöwa była plagiatem „Lovers on the SunDavida Guetty[66][67]. Artysta zaprzeczył jednak podejrzeniom[68]. Twórcy prezentacji scenicznej oraz wizualizacji do utworu, Fredrikowi „Benke” Rydanowi, zarzucano także inspiracje teledyskiem do piosenki „The Alchemy of Light” reżysera i artysty multimedialnego A DandyPunka[69]. W rozmowie z publicznym nadawcą Sveriges Radio Rydan przyznał, że inspirował się pracą innych twórców, jednak zaprzeczył popełnieniu plagiatu[70]. EBU jednak zleciła reprezentantowi zmianę oprawy scenicznej podczas występu[71].

Utwór „De la capăt” zespołu Voltaj reprezentującego Rumunię został oskarżony o plagiat piosenki „I Could Sing of Your Love Forever” grupy Delirious[72].

Zmiana niemieckiego reprezentanta
Ann Sophie podczas występu w niemieckich eliminacjach Unser Song für Österreich w 2015
Boggie podczas prób do występu w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2015

Przedstawiciel Niemiec podczas konkursu wybierany był za pośrednictwem lokalnych eliminacji Unser Song für Österreich, których finał odbył się na początku marca. Chociaż koncert finałowy widowiska wygrał Andreas Kümmert z utworem „Heart of Stone”, piosenkarz zrezygnował z tytułu reprezentanta kraju podczas finału Konkursu Piosenki Eurowizji, tłumacząc swoją decyzję chęcią „grania spontanicznych koncertów w niemieckich klubach”. Decyzja wywołała oburzenie wśród publiczności, sam artysta oddał wówczas swoje zwycięstwo Ann Sophie, zdobywczyni drugiego miejsca w finale z numerem „Black Smoke[73][74][75][76].

Izraelski bojkot propozycji Węgier

Podczas finału węgierskich eliminacji A Dal, Boggie zawarła w wizualizacjach swojej zwycięskiej piosenki „Wars for Nothing” kilka zwrotów dotyczących liczby ofiar rozgrywających się na świecie konfliktów i tragedii. Kontrowersje wzbudziło jedno ze zdań zawartych na ekranie – 2014. Gaza. Dwie trzecie ofiar to cywile, w tym ponad 500 dzieci, które nawiązywało do konfliktu izraelsko-palestyńskiego i operacji wojskowej, którą Izrael przeprowadził przeciwko Hamasowi latem 2014 roku. Swoje oburzenie wobec prezentacji wyraził Ilan Mor, ambasador Izraela na Węgrzech, który domagał się wycofania węgierskiej propozycji ze stawki konkursowej[77][78]. Jak podał francuski dziennik Le Figaro, jeden z przedstawicieli węgierskich władz miał zapewnić izraelskiego ambasadora, że w piosence nie ma odniesień do wydarzeń w Strefie Gazy[79][80]. Sama Boggie odparła zarzuty mówiąc, że „to piosenka nie tylko o pokoju, ale także naszej zdolności do brania odpowiedzialności za nasze działania”[81].

Homoseksualny pocałunek podczas występu Litwy

W trakcie wykonania utworu „This Time” reprezentantów Litwy, Moniki Linkytė i Vaidasa Baumili, na scenie pocałowały się trzy pary, w tym sami wykonawcy, a także chórzyści: para mężczyzn i kobiet[82][83]. Jak przyznali sami artyści podczas konferencji prasowej dla zwycięzców drugiego półfinału konkursu, „pocałunkiem chcieli przekazać wiadomość, że Litwa integruje się z Europą i chce równych praw dla wszystkich”[84]. Po występie pojawiło się wiele pozytywnych komentarzy od internautów, którzy swoje zdanie wypowiedzieli na portalu Twitter[85] oraz uznali, że reprezentanci „dokładnie wiedzą, jak przypodobać się sporej grupie homoseksualnych fanów Eurowizji”[86].

Ormiańska reprezentacja jednocząca diaspory
Genealogy podczas prób do występu w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2015 roku

Ormiański nadawca publiczny zdecydował się na utworzenie formacji Genealogy złożonej z wokalistów reprezentujących diasporę ormiańską rozsianą po całym świecie, co było efektem ludobójstwa Ormian w latach 1915–1916. Zespół powstał z okazji setnej rocznicy wydarzeń, jego symbolem był kwiat niezapominajki[87]. Formacja reprezentowała Armenię z utworem „Face the Shadow”, który miał symbolicznie zjednoczyć Ormian i przekazać światu przesłanie jedności, tolerancji oraz pokoju[88][89]. W skład grupy weszli: Essaï Altounian (reprezentujący Europę)[90], Tamar Kaprelian (Amerykę)[91], Vahe Tilbian (Afrykę)[92], Stephanie Topalian (Azję)[93], Mary-Jean O’Doherty Basmadjian (Oceanię)[94] oraz Inga Arszakian (Armenię).

Podczas występów w półfinale i finale konkursu członkowie zespołu byli ubrani w fioletowe stroje, co miało symbolizować „nadzieję ormiańskiej kultury (...) Jest to kolor korzeni i przyszłości”[95].

Przekaz utworów[edytuj | edytuj kod]

Reprezentanci poruszający problemy społeczne
Monika Kuszyńska podczas prób do występu w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2015

Reprezentantką Polski podczas konkursu została Monika Kuszyńska, wokalistka poruszająca się na wózku inwalidzkim po tragicznym wypadku samochodowym, któremu uległa w 2006 roku. W trakcie widowiska wykonała utwór „In the Name of Love” nawiązujący do oficjalnego hasła imprezy: Building Bridges. Jak sama przyznała, „poprzez swoją działalność artystyczną stara się promować ideę łączenia dwóch światów, które do niedawna zdawały się być niemożliwe do połączenia. Świata osób sprawnych i niepełnosprawnych. Most porozumienia między nimi z każdym rokiem się umacnia”[96][97]. Jak dodała, piosenka jest utworem o „tolerancji, nadziei i miłości”[98].

Zespół Voltaj reprezentował Rumunię z utworem „De la capăt”, który poruszał problem dzieci pozostawianych przez swoich rodziców z powodu ich wyjazdów za granicę w celach zarobkowych[99]. Jak przyznali muzycy, piosenka jest „manifestem, którym chcemy wesprzeć dzieci pozostawiane samymi, kiedy ich rodzice są daleko, poza granicami, co tworzy różnego rodzaje traumy”[100]. Podczas występu na scenie pojawiły się puste walizki, a na wizualizacjach pojawiły się czarno-białe obrazki przedstawiające samotne dzieci[101].

Reprezentanci poruszający problem wojen
Lisa Angell podczas prób do występu w finale 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2015

Utwór „Wars for NothingBoggie reprezentującej Węgry opowiadał o „pokoju na świecie, bezsensowności prowadzenia wojen zbrojnych”[78][80][102]. Jak podkreślała Boggie, „to piosenka nie tylko o pokoju, ale także naszej zdolności do brania odpowiedzialności za nasze działania”[81].

Podobne przesłanie niosła za sobą propozycja „N’oubliez pas”, którą wykonała reprezentantka Francji, Lisa Angell. Jak przyznała sama artystka, numer opowiadał o „nadziei, pokoju, odwadze i solidarności”. W swojej piosence chciała przypomnieć widzom o tragediach związanych z I wojną światową, o „tych strasznych latach pełnych ruin śmierci i krzyków”. Premiera utworu odbyła się podczas koncertu upamiętniającego okres I wojny światowej[103]. Podczas prezentacji scenicznej w finale konkursu wokalistka chciała przedstawić „historię kobiety powracającej do swojej rodzinnej miejscowości, która jest zrujnowana po atakach zbrojnych”. Na wizualizacjach można było zobaczyć ruiny mieszkań, szare niebo oraz sylwetki żołnierzy. Pod koniec występu na ekranach pojawiły się drzewa, kwiaty oraz białe gołębie symbolizujące pokój[104].

Kraje uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

W konkursie w 2015 wzięło udział 40 nadawców publicznych, w tym m.in. powracające do stawki telewizje z Cypru[105], Serbii[106][107] i Czech[5][108][109]. Z udziału w konkursie wycofała się za to stacja z Ukrainy, która tłumaczyła decyzję problemami finansowymi związanymi z konfliktem ukraińsko-rosyjskim i skierowaniem głównych środków publicznych na armię, służbę zdrowia oraz walkę z prorosyjskimi separatystami. Początkowo chęć udziału wyraziła telewizja z Bułgarii[110], jednak ostatecznie wycofała się z uczestnictwa z powodu problemów finansowych[111]. Pod koniec października Jon Ola Sand poinformował, że w konkursie wystąpi 39 krajów[112].

10 lutego EBU poinformowała, że nadawca publiczny z Australii pojawi się gościnnie w stawce konkursowej z okazji 60-lecia wydarzenia. Kraj jednorazowo wystąpił w konkursie dzięki ponad 30-letniej współpracy stacji Special Broadcasting Service (SBS) z EBU, natomiast jej reprezentant miał zapewnione miejsce w finale. Zgodnie z zapowiedziami, w przypadku ewentualnej wygranej Australii kolejny konkurs miałby być zorganizowany przez nadawcę we współpracy z jedną z europejskich stacji publicznych[113][114].

Powracający artyści[edytuj | edytuj kod]

Elnur Hüseynov podczas występu w finale 53. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2008

W stawce konkursowej 60. Konkursu Piosenki Eurowizji znaleźli się wykonawcy, którzy wystąpili na eurowizyjnej scenie w poprzednich latach. Elnur Hüseynov z Azerbejdżanu reprezentował kraj podczas 53. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2008[115][116]. Inga Arszakian, członkini ormiańskiego zespołu Genealogy, reprezentowała Armenię podczas konkursu w 2009 razem ze swoją siostrą Anusz[117]. Reprezentanci San MarinoMichele Perniola i Anita Simoncini – wzięli wcześniej udział w Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci; Perniola reprezentował kraj w 2013, a Simoncini w 2014 (jako wokalistka zespołu The Peppermints)[118], zostając pierwszą uczestniczką w historii, która wystąpiła w dwóch różnych konkursach organizowanych przez EBU w ciągu jednego roku[119].

Reprezentantka Malty, Amber Bondin, wystąpiła jako wokal wspierający maltańskiego przedstawiciela podczas konkursu w 2012[120], natomiast Uzari Nawrocki z Białorusi zaśpiewał w chórkach białoruskiego reprezentanta podczas 56. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2011[121].

W chórkach reprezentantki Polski zaśpiewał m.in. Jan Radwan, który był chórzystą także podczas występu Lidii Kopani, reprezentantki Polski podczas konkursu w 2009[122]. Wokalem wspierającym przedstawicielkę Serbii, Bojanę Stamenov, była natomiast m.in. Saška Janković, która wcześniej była chórzystką podczas występów dwóch poprzednich krajowych reprezentantów – Milana Stankovicia (w 2010[123]) i Niny Radojčić (w 2011 roku[124])[125].

W chórkach Maríi Ólafs z Islandii wystąpiła Hera Björk, reprezentantka kraju na Eurowizji 2010[126]. Jednym z chórzystów Loïca Notteta z Belgii był Nicolas Dorian, członek zespołu Witloof Bay reprezentującego kraj w konkursie w 2011[127].

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy półfinał[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy półfinał odbył się 19 maja, wzięło w nim udział 16 reprezentantów[5]. Prawo do głosowania miały państwa uczestniczące w koncercie oraz cztery kraje mające zagwarantowany udział w finale: Australia, Austria, Francja i Hiszpania[113][128][129].

Lp. Kraj Język Artysta Piosenka Miejsce Punkty
1  Mołdawia[130] angielski Eduard Romaniuta[131][132] I Want Your Love[131][132] 11 41
2  Armenia[133] angielski Genealogy[134][135] Face the Shadow[136] 7 77
3  Belgia[137] angielski Loïc Nottet[138][139] Rhythm Inside[140] 2 149
4  Holandia[141][142] angielski Trijntje Oosterhuis[143] Walk Along[144] 14 33
5  Finlandia[145] fiński Pertti Kurikan Nimipäivät[146][147][148] Aina mun pitää[146][147][148] 16 13
6  Grecja[149] angielski Maria Elena Kiriaku[150] One Last Breath[150] 6 81
7  Estonia[151] angielski Elina Born i Stig Rästa[152][153] Goodbye to Yesterday[152][153] 3 105
8 Macedonia Północna Macedonia[154][155] angielski Daniel Kajmakoski[156][157][158] Autumn Leaves[159] 15 28
9  Serbia[106][107] angielski Bojana Stamenov[160][161] Beauty Never Lies[162] 9 63
10  Węgry[142][163] angielski Boggie[164] Wars for Nothing[164] 8 67
11  Białoruś[165][166] angielski Uzari i Maimuna[167][168] Time[167][168] 12 39
12  Rosja[169] angielski Polina Gagarina[170][171][172] A Million Voices[170][171][172] 1 182
13  Dania[163][173] angielski Anti Social Media[174] The Way You Are[174] 13 33
14  Albania[175][176] angielski[177] Elhaida Dani[178][179] I’m Alive[180][181] 10 62
15  Rumunia[182] rumuński, angielski Voltaj[183][184] De la capăt[183][184] 5 89
16  Gruzja[185] angielski Nina Sublatti[186][187][188] Warrior[186][187][188] 4 98

Legenda:

     Kraje zakwalifikowane do finału

Tabela punktacyjna pierwszego półfinału[edytuj | edytuj kod]

Głosowanie:

     Telewidzowie i jurorzy

     Tylko jurorzy

Kraje głosujące[190]
Suma punktów Albania Armenia Australia Austria Białoruś Belgia Dania Estonia Macedonia Finlandia Francja Gruzja Grecja Węgry Mołdawia Rumunia Rosja Serbia Hiszpania Holandia
Uczestnicy konkursu Mołdawia 41 2 6 5 5 10 8 5
Armenia 77 5 7 12 7 5 8 7 4 1 12 4 5
Belgia 149 6 1 8 6 6 12 10 6 12 12 5 6 10 5 7 8 7 10 12
Holandia 33 1 6 7 5 1 3 2 2 3 3
Finlandia 13 1 2 4 2 4
Grecja 81 12 8 6 4 3 3 1 4 2 3 4 3 3 6 5 6 2 6
Estonia 105 4 5 10 8 5 8 2 8 4 3 4 8 2 2 10 2 12 8
Macedonia 28 10 3 2 1 12
Serbia 63 5 12 7 4 1 12 4 1 2 4 4 7
Węgry 67 3 2 5 4 4 12 7 6 10 2 8 4
Białoruś 39 7 3 12 3 8 6
Rosja 182 7 10 10 12 12 8 10 8 8 10 10 7 12 12 7 12 10 7 10
Dania 33 2 4 1 1 7 1 1 7 5 1 3
Albania 62 3 10 10 7 6 10 1 6 3 6
Rumunia 89 8 3 1 8 2 7 6 3 6 8 1 5 5 12 1 3 8 2
Gruzja 98 4 12 7 2 10 2 5 6 3 5 8 6 10 4 7 1 5 1

Drugi półfinał[edytuj | edytuj kod]

Drugi półfinał odbył się 21 maja, wzięło w nim udział 17 reprezentantów[5]. Prawo do głosowania miały państwa uczestniczące w koncercie oraz cztery kraje mające zagwarantowany udział w finale: Australia, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy[113][128][129].

Lp. Kraj Język Artysta Piosenka Miejsce Punkty
1  Litwa[191] angielski Monika Linkytė i Vaidas Baumila[192][193] This Time[194][195] 7 67
2  Irlandia[196] angielski Molly Sterling[197][198] Playing with Numbers[197][198] 12 35
3  San Marino[199][200] angielski Michele Perniola i Anita Simoncini[118][119] Chain of Lights[201] 16 11
4  Czarnogóra[202] czarnogórski Knez[203][204] Adio[205][206] 9 57
5  Malta[207] angielski Amber[208] Warrior[208] 11 43
6  Norwegia[209][210] angielski Mørland i Debrah Scarlett[211][212][213] A Monster Like Me[211][212][213] 4 123
7  Portugalia[214][215] portugalski Leonor Andrade[216][217] Há um mar que nos separa[216][217] 14 19
8  Czechy[108][109] angielski Marta Jandová i Václav Noid Bárta[218][219][220] Hope Never Dies[218][219][220] 13 33
9  Izrael[221] angielski Nadav Guedj[222][223] Golden Boy[224][225][226] 3 151
10  Łotwa[227] angielski Aminata[228] Love Injected[228] 2 155
11  Azerbejdżan[229] angielski Elnur Hüseynov[115][116] Hour of the Wolf[115][116] 10 53
12  Islandia[209][230][231] angielski María Ólafs[232][233][234] Unbroken[232][233][234] 15 14
13  Szwecja[235] angielski Måns Zelmerlöw[236][237][238] Heroes[236][237][238] 1 217
14  Szwajcaria[239][240] angielski Mélanie René[241][242][243] Time to Shine[241][242][243] 17 4
15  Cypr[105] angielski John Karayannis[244][245] One Thing I Should Have Done[244][245] 6 87
16  Słowenia[246][247][248] angielski Maraaya[249][250] Here for You[249][250] 5 92
17  Polska[251][252] angielski Monika Kuszyńska[253][254] In the Name of Love[253][254] 8 57

Legenda:

     Kraje zakwalifikowane do finału

Tabela punktacyjna drugiego półfinału[edytuj | edytuj kod]

Głosowanie:

     Telewidzowie i jurorzy

     Tylko jurorzy

Kraje głosujące[256]
Suma punktów Australia Azerbejdżan Cypr Czechy Niemcy Islandia Irlandia Izrael Włochy Łotwa Litwa Malta Czarnogóra Norwegia Polska Portugalia San Marino Słowenia Szwecja Szwajcaria Wielka Brytania
Uczestnicy konkursu Litwa 67 4 7 7 1 4 7 4 10 4 10 3 3 3
Irlandia 35 2 1 5 2 4 2 2 5 1 3 8
San Marino 11 6 5
Czarnogóra 57 10 2 6 7 4 2 3 5 10 7 1
Malta 43 3 4 3 10 1 10 7 5
Norwegia 123 8 6 7 7 10 4 1 2 7 8 5 6 6 8 8 6 12 10 2
Portugalia 19 3 1 4 4 6 1
Czechy 33 4 1 8 1 1 1 8 1 4 3 1
Izrael 151 7 8 10 2 8 8 8 12 3 4 10 3 8 10 10 6 5 10 7 12
Łotwa 155 10 6 8 8 10 7 12 2 8 12 7 7 7 7 10 8 8 8 10
Azerbejdżan 53 2 5 10 2 3 6 8 7 3 3 4
Islandia 14 5 2 1 2 2 2
Szwecja 217 12 4 12 12 12 12 10 12 10 12 10 12 8 12 12 12 12 12 12 7
Szwajcaria 4 1 1 1 1
Cypr 87 6 5 5 6 5 7 6 3 2 6 4 6 2 7 6 5 6
Słowenia 92 5 12 3 3 6 6 6 3 8 7 3 12 4 5 4 1 4
Polska 57 1 4 3 3 5 5 5 5 6 5 2 2 5 2 4

Finał[edytuj | edytuj kod]

Finał odbył się w nocy z 23 na 24 maja, wzięła w nim udział rekordowa liczba 27 reprezentantów[5].

Lp. Kraj Język Artysta Piosenka Miejsce Punkty
1  Słowenia angielski Maraaya Here for You 14 39
2  Francja[257][258] francuski Lisa Angell[259][260][261] N’oubliez pas[259][260][261] 25 4
3  Izrael angielski Nadav Guedj Golden Boy 9 97
4  Estonia angielski Elina Born i Stig Rästa Goodbye to Yesterday 7 106
5  Wielka Brytania[262][263] angielski Electro Velvet[264][265][266] Still in Love with You[264][265][266] 24 5
6  Armenia angielski Genealogy Face the Shadow 16 34
7  Litwa angielski Monika Linkytė i Vaidas Baumila This Time 18 30
8  Serbia angielski Bojana Stamenov Beauty Never Lies 10 53
9  Norwegia angielski Mørland i Debrah Scarlett A Monster Like Me 8 102
10  Szwecja angielski Måns Zelmerlöw Heroes 1 365
11  Cypr angielski John Karayannis One Thing I Should Have Done 22 11
12  Australia[113] angielski Guy Sebastian[267][268] Tonight Again[269] 5 196
13  Belgia angielski Loïc Nottet Rhythm Inside 4 217
14  Austria[270] angielski The Makemakes[271][272] I Am Yours[271][272] 26[a] 0
15  Grecja angielski Maria Elena Kiriaku One Last Breath 19 23
16  Czarnogóra czarnogórski Knez Adio 13 44
17  Niemcy[273][209] angielski Ann Sophie[274][275] Black Smoke[274][275] 27[a] 0
18  Polska angielski Monika Kuszyńska In the Name of Love 23 10
19  Łotwa angielski Aminata Love Injected 6 186
20  Rumunia rumuński, angielski Voltaj De la capăt 15 35
21  Hiszpania[276][277] hiszpański Edurne[278][279] Amanecer[278][279] 21 15
22  Węgry angielski Boggie Wars for Nothing 20 19
23  Gruzja angielski Nina Sublatti Warrior 11 51
24  Azerbejdżan angielski Elnur Hüseynov Hour of the Wolf 12 49
25  Rosja angielski Polina Gagarina A Million Voices 2 303
26  Albania angielski Elhaida Dani I’m Alive 17 34
27  Włochy[280][281][282] włoski Il Volo[283][284] Grande amore[285] 3 292

Tabela punktacyjna finału[edytuj | edytuj kod]

Głosowanie:

     Telewidzowie i jurorzy

     Tylko telewidzowie

     Tylko jurorzy

Kraje głosujące[5]
Suma punktów Albania Armenia Australia Austria Azerbejdżan Białoruś Belgia Cypr Czechy Dania Estonia Macedonia Finlandia Francja Gruzja Niemcy Grecja Węgry Islandia Irlandia Izrael Włochy Łotwa Litwa Malta Mołdawia Czarnogóra Norwegia Polska Portugalia Rumunia Rosja San Marino Serbia Słowenia Hiszpania Szwecja Szwajcaria Holandia Wielka Brytania
Uczestnicy konkursu Słowenia 39 3 8 1 2 6 3 4 4 1 1 5 1
Francja 4 3 1
Izrael 97 5 2 2 7 2 6 3 1 5 5 8 1 5 3 4 4 7 1 2 6 1 4 3 5 5
Estonia 106 4 3 6 4 7 2 2 6 2 10 2 2 7 1 3 2 6 8 3 1 3 2 1 7 2 3 3 4
Wielka Brytania 5 1 1 3
Armenia 34 4 3 2 3 3 12 1 6
Litwa 30 1 2 3 7 7 6 4
Serbia 53 2 5 3 3 10 2 3 12 6 5 1 1
Norwegia 102 4 4 3 4 4 4 4 10 4 5 2 5 2 3 6 6 6 4 2 7 10 3
Szwecja 365 7 7 12 7 6 10 12 10 10 12 10 5 12 8 7 10 4 10 12 10 10 12 12 10 10 8 5 12 12 8 8 8 7 8 12 8 12 10 12
Cypr 11 10 1
Australia 196 3 1 12 6 4 4 8 5 5 2 7 5 8 8 5 7 6 5 3 6 4 10 8 2 4 8 3 2 7 12 8 8 10
Belgia 217 1 4 6 5 8 7 6 7 7 1 7 12 6 8 7 12 4 2 4 7 4 7 6 7 5 5 7 10 5 4 3 6 10 2 12 3
Austria 0
Grecja 23 10 5 8
Czarnogóra 44 6 8 2 4 12 10 2
Niemcy 0
Polska 10 4 3 1 2
Łotwa 186 2 7 1 5 5 7 3 5 4 6 6 7 4 6 3 5 7 12 4 12 4 2 8 10 2 5 2 12 1 7 4 5 4 2 7
Rumunia 35 5 1 2 1 5 12 4 5
Hiszpania 15 1 5 1 1 2 3 1 1 1 1
Węgry 19 1 8 1 1 4 4
Gruzja 51 10 1 10 3 1 4 1 2 3 6 5 5
Azerbejdżan 49 12 10 2 8 3 8 3 3
Rosja 303 8 12 10 8 12 12 10 5 8 10 12 6 8 10 5 12 8 6 3 8 8 10 10 7 10 7 2 6 10 10 10 5 10 6 7 6 6
Albania 34 6 12 6 10
Włochy 292 12 6 8 10 8 1 8 12 7 5 3 7 2 6 8 3 12 2 6 6 12 8 1 12 7 6 5 7 12 12 12 10 7 8 12 8 6 7 8

Pozostałe nagrody[edytuj | edytuj kod]

Nagrody im. Marcela Bezençona[edytuj | edytuj kod]

Kjetil Mørland i Debrah Scarlett z Norwegii, zwycięzcy Nagrody Kompozytorów im. Marcela Bezençona

W 2015 roku po raz kolejny postanowiono przyznać tzw. Nagrody im. Marcela Bezençona, czyli wyróżnienia przyznawane od 2002 roku dla najlepszych piosenek biorących udział w koncercie finałowym, sygnowane nazwiskiem twórcy konkursu – Marcela Bezençona. Pomysłodawcami statuetek zostali: szef szwedzkiej delegacji konkursowej Christer Björkman oraz członek zespołu Herreys – Richard Herrey[288].

Nagrody podzielone są na trzy kategorie[288]:

 • Nagroda Dziennikarzy (zwycięzcę wybierają akredytowani dziennikarze)
 • Nagroda Artystyczna (zwycięzcę wybierają komentatorzy konkursu)
 • Nagroda Kompozytorska (zwycięzcę wybierają kompozytorzy biorący udział w konkursie)

W 2015 roku nagrody w trzech kategoriach otrzymali[289][290]:

Kategoria Kraj Piosenka Wykonawca Autor(zy)
Nagroda Dziennikarzy Włochy Grande amore Il Volo Ciro Esposito
Francesco Boccia
Nagroda Artystyczna Szwecja Heroes Måns Zelmerlöw Anton Malmberg Hård af Segerstad
Joy Deb
Linnea Deb
Nagroda Kompozytorów Norwegia A Monster Like Me Kjetil Mørland i Debrah Scarlett Kjetil Mørland

Faworyt OGAE[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji (OGAE) to pozarządowa, pozapolityczna organizacja non profit[291][292] zrzeszająca 37 krajowych fanklubów Konkursu Piosenki Eurowizji, założona przez Jari-Pekka Koikkalainena w 1984 roku w fińskim Savonlinna[293]. Pozostałe państwa na świecie są zjednoczone w oddział OGAE Reszta Świata, które powstało w 2004 roku[291].

Od 2007 roku corocznie, przed każdym Konkursem Piosenki Eurowizji, większość oddziałów przeprowadza głosowanie, w którym głosuje na wszystkie piosenki zgłoszone do danego konkursu (z wyłączeniem propozycji krajowej), przy użyciu tzw. systemu eurowizyjnego (tj. 1-8, 10 i 12 punktów dla 10 ulubionych utworów)[291].

W 2015 roku pięcioma głównymi faworytami klubów do zwycięstwa zostali[294]:

Zespół Il Volo – faworyt OGAE do zwycięstwa 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2015 roku
Lp. Kraj Piosenka Artysta Autor(zy) Punkty
OGAE
1  Włochy Grande amore Il Volo Ciro Esposito
Francesco Boccia
367
2  Szwecja Heroes Måns Zelmerlöw Anton Malmberg Hård af Segerstad
Joy Deb
Linnea Deb
338
3  Estonia Goodbye to Yesterday Elina Born i Stig Rästa Stig Rästa 274
4  Norwegia A Monster Like Me Mørland i Debrah Scarlett Kjetil Mørland 243
5  Słowenia Here for You Maraaya Charlie Mason
Marjetka Vovk
Aleš „Raay” Vovk
228

Nagroda im. Barbary Dex[edytuj | edytuj kod]

W 2015 roku po raz kolejny przyznana została Nagroda im. Barbary Dex, nieoficjalny tytuł przyznawany corocznie przez fanów konkursu za pośrednictwem holenderskiej strony House of Eurovision (eurovisionhouse.nl) najgorzej ubranemu artyście w Konkursie Piosenki Eurowizji w danym roku[295][296][297].

W 2015 roku w głosowaniu na najgorzej ubranego artystę 60. Konkursu Piosenki Eurowizji wzięła udział rekordowa liczba 4 163 internautów, z czego 1 324 oddało swój głos na reprezentantkę Holandii, Trijntje Oosterhuis, która wystąpiła w czarnym kombinezonie, a na twarzy miała czarną woalkę. Podczas pierwszych prób do konkursu artystka ubrana była natomiast w czarną suknię z głęboko wyciętym dekoltem, który (podobnie jak kombinezon) wzbudził poruszenie wśród internautów. Drugie miejsce w głosowaniu zajęła kreacja przedstawicielki Serbii, Bojany Stamenov, a trzecie – stroje duetu Electro Velvet reprezentującego Wielką Brytanię[298].

Oglądalność[edytuj | edytuj kod]

60. Konkurs Piosenki Eurowizji transmitowany był w 45 krajach przez nadawcę telewizyjnego oraz w 20 krajach przez nadawcę radiowego[299]. Wszystkie trzy koncerty konkursowe obejrzało łącznie ponad 197 milionów telewidzów na całym świecie. Finał widowiska obejrzało m.in. 1,7 miliona ludzi w Austrii (co dało stacji 59,9% udziałów na rynku), 95,5% w Islandii[299], 85,6% w Szwecji, 5,7 mln w Australii[299][300], 6,1 mln w Polsce[301].

Międzynarodowi nadawcy oraz głosowanie[edytuj | edytuj kod]

Sekretarze[edytuj | edytuj kod]

Poniżej przedstawione zostały nazwiska wszystkich sekretarzy, którzy ogłaszali wyniki głosowania w poszczególnych krajach. Państwa zostały uporządkowane w kolejności przyznawania punktów[302]:

 1.  CzarnogóraAndrea Demirović
  (reprezentantka Czarnogóry w konkursie w 2009 roku)
 2.  MaltaJulia Zahra
  (reprezentantka Malty w konkursie w 2004 roku)
 3.  FinlandiaKrista Siegfrids
  (reprezentantka Finlandii w konkursie w 2013 roku)
 4.  GrecjaElena Paparizou
  (zwyciężczyni konkursu w 2005 roku)
 5.  PortugaliaSuzy
  (reprezentantka Portugalii w konkursie w 2014 roku)
 6.  Rumunia – Sonia Argint Ionescu
 7.  BiałoruśTeo
  (reprezentant Białorusi w konkursie w 2014 roku)
 8.  Albania – Andri Xhahu
 9.  Mołdawia – Olivia Furtuna
 10.  Azerbejdżan – Tural Asadou
 11.  Łotwa – Markus Riva
 12.  Serbia – Maia Nikolić
 13.  EstoniaTatjana „Tanja” Mihhailova
  (reprezentantka Estonii w konkursie w 2014 roku)
 14.  DaniaBasim
  (reprezentant Danii w konkursie w 2014 roku)
 15.  Szwajcaria – Laetitia Guarino
 16.  Belgia – Walid
 17.  Francja – Virginie Guillaume
 18.  Armenia – Lilit Muradyan
 19.  IrlandiaNicky Byrne
 20.  SzwecjaMariette Hansson
 21.  NiemcyBarbara Schöneberger
 22.  AustraliaLee Lin Chin
 23.  CzechyDaniela Písařovicová
 24.  Hiszpania – Lara Siscar
 25.  Austria – Kati Bellowitsch
 26. Macedonia Północna Macedonia – Marko Mark
 27.  SłoweniaTinkara Kovač
  (reprezentantka Słowenii w konkursie w 2014 roku)
 28.  Węgry – Csilla Tatár
 29.  Wielka BrytaniaNigella Lawson
 30.  Gruzja – Natia Bunturi
 31.  Litwa – Ugnė Galadauskaitė
 32.  HolandiaEdsilia Rombley
 33.  PolskaAleksandra Ciupa
  (reprezentantka Polski w konkursie w 2014 roku jako jedna z modelek występujących na scenie)
 34.  Izrael – Ofer Nachshon
 35.  Rosja – Dmitrij Szepielew
 36.  San MarinoValentina Monetta
  (reprezentantka San Marino w konkursie w 2012, 2013 i 2014 roku)
 37.  Włochy – Federico Russo
 38.  Islandia – Sigridur Halldórsdóttir
 39.  Cypr – Lukas Hamatsos
 40.  Norwegia – Margrethe Røed

Nadawcy publiczni i komentatorzy[edytuj | edytuj kod]

Poniżej przedstawione zostały nazwiska wszystkich komentatorów poszczególnych nadawców publicznych transmitujących widowisko:

Kraje uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

Kraje nieuczestniczące[edytuj | edytuj kod]

Kraje niebiorące udziału[edytuj | edytuj kod]

 •  Andora – krajowy nadawca publiczny Ràdio i Televisió d’Andorra (RTVA) ogłosił, że Andora nie powróci do konkursu w 2015 roku[362][363].
 •  Bośnia i Hercegowina – 17 listopada bośniacki nadawca publiczny Bosanskohercegovačka radiotelevizija (BHRT) powiadomił, że nie weźmie udziału w konkursie w 2015 roku z powodu problemów finansowych[364][365][366].
 •  Bułgaria – krajowy nadawca BNT wyraził w sierpniu chęć uczestnictwa w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji[110], w październiku ostatecznie potwierdził brak uczestnictwa w widowisku z powodu problemów finansowych[367][368]
 •  Liban – krajowy nadawca publiczny Télé Liban ogłosił we wrześniu, że nie powróci do stawki konkursowej imprezy w 2015 roku[369]
 •  Liechtenstein – krajowy nadawca publiczny 1FLTV nie może wysłać swojego reprezentanta na konkurs z powodu braku członkostwa w EBU, do której nie przystąpi z powodu braku funduszy[370]
 •  Luksemburg – krajowy nadawca publiczny RTL Télé Lëtzebuerg ogłosił, że Luksemburg nie powróci do stawki konkursowej w 2015 roku[371]
 •  Maroko – prywatna marokańska telewizja 2M jest zainteresowana ponownym aktywnym członkostwem w Europejskiej Unii Nadawców, dzięki któremu będzie mogła wziąć udział w kolejnym konkursie[372]. Ostatecznie jednak Maroko zrezygnowało z udziału w 2015 roku[373].
 •  Monako – krajowy nadawca publiczny TMC ogłosił, że Monako nie powróci do konkursu w 2015 roku[374]
 •  Słowacja – przedstawiciel słowackiej telewizji zapowiedział, że Słowacja nie powróci do stawki konkursowej podczas Konkursu Piosenki Eurowizji w 2015 roku[375][376][377].
 •  Szkocja – krajowy nadawca Scottish Broadcasting Service (SBS) od kilku lat jest zainteresowany udziałem Szkocji w Konkursie Piosenki Eurowizji, jednak w Wielkiej Brytanii jedyne prawa do startowania w imprezie ma brytyjska stacja BBC. 18 września 2014 roku w Szkocji odbyło się referendum niepodległościowe, którego wyniki mówią o pozostaniu Szkocji w Wielkiej Brytanii, w związku z tym, szanse na udział Szkocji w konkursie są nikłe.
 •  Turcja – 14 maja przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych w tureckim parlamencie, Volkan Bozkır, zapowiedział, że Turcja już nie wystąpi w Konkursie Piosenki Eurowizji. Powodem wycofania się kraju jest zwycięstwo drag queen (Conchity Wurst) podczas konkursu w 2014 roku[378].
 •  Ukraina – we wrześniu krajowy nadawca NTU poinformował, że kraj nie weźmie udziału w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji z powodu problemów finansowych stacji[379]. Telewizja dodała, że liczy na powrót do konkursu w 2016 roku[380]. W oficjalnym oświadczeniu nadawca dodał, że jego decyzja podyktowana była także konfliktem ukraińsko-rosyjskim oraz skierowaniu głównych środków publicznych na armię, służbę zdrowia oraz walkę z prorosyjskimi separatystami[381][382].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Pomimo tego, że zarówno Austria, jak i Niemcy zakończyły rywalizację z zerem punktów, zgodnie z regulaminem konkursu to Austria, występująca jako pierwsza w kolejności uplasowała się wyżej w klasyfikacji końcowej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Song Contest: Finale fix, Ort noch offen. [w:] ORF [on-line]. wien.orf.at, 2014-07-23. [dostęp 2014-07-23]. (niem.).
 2. a b c Jarmo Siim: Get to know the Eurovision 2015 arena. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-08-06. [dostęp 2014-08-07]. (ang.).
 3. a b c Vienna to host Eurovision 2015. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-08-06. [dostęp 2014-08-07]. (ang.).
 4. AUSTRIA WINS 2014 EUROVISION SONG CONTEST. [w:] EBU [on-line]. [dostęp 2014-05-11].
 5. a b c d e f g h Eurovision Song Contest 2015 Grand Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2015-07-19]. (ang.).
 6. Simon Storvik-Green, Gordon Roxburgh: SWEDEN WINS 2015 EUROVISION SONG CONTEST. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-05-24. [dostęp 2015-05-24]. (ang.).
 7. Maciej Błażewicz: Austriacy komentują wygraną Wiednia. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2014-08-07. [dostęp 2014-08-07]. (pol.).
 8. Song Contest kostet Wien 11,7 Millionen Euro. [w:] Die Presse [on-line]. diepresse.com, 2014-08-07. [dostęp 2014-08-07]. (niem.).
 9. Sygnalizatory uliczne w Wiedniu promują tolerancję. [w:] Onet.pl [on-line]. wiadomosci.onet.pl, 2015-05-12. [dostęp 2015-05-17]. (pol.).
 10. Homoseksualne światła w Wiedniu. Miasto szykuje się na Eurowizję. [w:] TVN24 [on-line]. tvn24.pl, 2015-05-13. [dostęp 2015-05-17]. (pol.).
 11. Jarmo Siim: Exclusive: 60th Eurovision hosted in three countries. eurovision.tv, 2013-04-01. [dostęp 2015-05-04]. (ang.).
 12. Riku Ranta: Malmö renames its areas after Eurovision and other April fools. [w:] Escwebs [on-line]. [dostęp 2013-04-01]. (ang.).
 13. Peter Russell: Eurovision 2015: Preliminary dates and speculation. ESC Today. [dostęp 2014-05-11]. (ang.).
 14. Maciej Błażewicz: Wiedeń i pozostałe miasta. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2014-05-15. [dostęp 2015-05-15]. (pol.).
 15. Anthony Granger: Austria: Competition To Host Begins. [w:] Euro Voix [on-line]. eurovoix.com, 2014-05-12. [dostęp 2014-05-15]. (ang.).
 16. Austria 2015: ORF releases new dates and venue requirements [online], wiwibloggs, 29 maja 2014 [dostęp 2021-10-03] (ang.).
 17. Anthony Granger: ESC’15: 12 Venues In The Running To Host. [w:] Euro Voix [on-line]. eurovoix.com, 2014-07-15. [dostęp 2014-07-19]. (ang.).
 18. Sanjay (Sergio) Jiandani: Eurovision 2015: Vienna, Innsbruck or Graz?. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-06-21. [dostęp 2014-07-19]. (ang.).
 19. Jarmo Siim: Eurovision 2015: Vienna, Graz or Innsbruck to host. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-06-21. [dostęp 2014-07-19]. (ang.).
 20. Wien, Graz oder Innsbruck!. [w:] Workstar [on-line]. Eurovision Austria, 2014-06-22. [dostęp 2014-07-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-06)]. (niem.).
 21. a b Fünf Wiener Bewerber für Song Contest [online], wien.orf.at, 13 czerwca 2014 [dostęp 2021-10-03] (niem.).
 22. Maciej Błażewicz: ORF stawia warunki i … sugeruje nowy termin dla Eurowizji?. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2014-05-30. [dostęp 2014-06-01]. (pol.).
 23. Luje Borg: EBU: A pan-European survey. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com. [dostęp 2013-12-09]. (ang.).
 24. Jarmo Siim: EBU starts Eurovision archive project. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2011-08-08]. (ang.).
 25. Danny N.: General: Archive to be opened in time for 60th Anniversary. [w:] Escxtra [on-line]. [dostęp 2013-06-04].
 26. Jarmo Siim: Eurovision 60th anniversary history microsite opens. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-02-05. [dostęp 2015-03-17]. (ang.).
 27. Jarmo Siim: Eurovision 2015 tickets on sale in ‘before Christmas’. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-09-04. [dostęp 2015-03-30]. (ang.).
 28. Jarmo Siim: First Eurovision 2015 tickets on sale now. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-12-11. [dostęp 2015-03-30]. (ang.).
 29. Maciej Błażewicz: Sprzedaż biletów rusza w poniedziałek!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2014-12-11. [dostęp 2015-03-30]. (pol.).
 30. Maciej Błażewicz: Oto ceny biletów na Eurowizję 2015. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2014-12-14. [dostęp 2015-03-30]. (pol.).
 31. Jarmo Siim: Eurovision 2015 Final tickets sold out in 20 min, more in January. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-12-15. [dostęp 2015-03-30]. (ang.).
 32. Jarmo Siim: More tickets for Eurovision 2015 on sale Thursday. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-01-27. [dostęp 2015-03-30]. (ang.).
 33. Maciej Błażewicz: Kolejne bilety w sprzedaży!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-01-27. [dostęp 2015-03-30]. (pol.).
 34. Jarmo Siim: More tickets for Eurovision 2015 are on sale now!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-01-29. [dostęp 2015-03-30]. (ang.).
 35. Jarmo Siim: Last Eurovision ticket sales wave set for Feb 27. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-02-18. [dostęp 2015-03-30]. (ang.).
 36. Maciej Błażewicz: Ostatnia szansa by kupić bilety na Eurowizję 2015!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-02-19. [dostęp 2015-03-30]. (pol.).
 37. Jarmo Siim: Last Eurovision 2015 ticket wave launched. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-02-27. [dostęp 2015-03-30]. (ang.).
 38. Jarmo Siim: Eurovision 2015 album to be released on…. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-03-23. [dostęp 2015-03-30]. (ang.).
 39. a b Daniel Doyle: Eurovision 2015: Official album available from 20 April. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-03-23. [dostęp 2015-03-30]. (ang.).
 40. Jarmo Siim: Eurovision 2015 DVD release time announced. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-03-27. [dostęp 2015-03-30]. (ang.).
 41. a b Marco Brey: [UPD Follow live: Heads of Delegations meet in Vienna]. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-03-16. [dostęp 2015-03-17]. (ang.).
 42. Jarmo Siim: Austrian Post becomes Official Partner of Eurovision 2015. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-03-02. [dostęp 2015-04-16]. (ang.).
 43. Jarmo Siim: Austrian Airlines becomes Official Airline of Eurovision 2015. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-11-26. [dostęp 2015-04-16]. (ang.).
 44. Jarmo Siim: Microsoft becomes Technology Partner of Eurovision 2015. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-04-09. [dostęp 2015-04-16]. (ang.).
 45. Jarmo Siim: OSRAM becomes Official Lighting Partner of Eurovision 2015. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-04-15. [dostęp 2015-04-16]. (ang.).
 46. Maciej Błażewicz: Eurowizja 2015 / Warsaw Calling / Nasz Faworyt. [w:] Dziennik Eurowizyjny [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2015-04-15. [dostęp 2015-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-16)]. (pol.).
 47. Eurovision Song Contest logo evolves. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-07-31. [dostęp 2014-09-15]. (ang.).
 48. Maciej Mazański: Logo Eurowizji w nowej odsłonie!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2014-08-02. [dostęp 2014-09-15]. (pol.).
 49. Jarmo Siim: Eurovision 2015 theme artwork is here!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-11-25. [dostęp 2014-11-25]. (ang.).
 50. Tomasz Piątkowski: Opublikowano logo 60. Konkursu Piosenki Eurowizji. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2014-11-25. [dostęp 2014-11-25]. (pol.).
 51. Jarmo Siim: Vienna 2015 slogan revealed. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-09-11. [dostęp 2014-09-12]. (ang.).
 52. Maciej Błażewicz: Eurowizja 2015 – „Building Bridges”. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2014-09-11. [dostęp 2014-09-12]. (pol.).
 53. Jarmo Siim: Best of the Best: Team behind the stage of Eurovision 2015. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-01-20. [dostęp 2015-01-20]. (ang.).
 54. Jarmo Siim: How will Eurovision 2015 stage look like? See it for yourself!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-01-20. [dostęp 2015-01-20]. (ang.).
 55. Sergiusz Królak: Telewizja ORF zaprezentowała projekt sceny konkursowej. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-01-20. [dostęp 2015-01-20]. (pol.).
 56. Jarmo Siim: How will Eurovision 2015 introduce the entries?. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-03-16. [dostęp 2015-03-30]. (ang.).
 57. a b Jarmo Siim: Who gets to host Eurovision in Vienna?. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-12-19. [dostęp 2014-12-19]. (ang.).
 58. a b Maciej Błażewicz: One poprowadzą Eurowizję 2015. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2014-12-19. [dostęp 2014-12-19]. (pol.).
 59. Marco Brey: Tomorrow: The semi-final allocation draw. eurovision.tv, 2015-01-25. [dostęp 2015-01-25]. (ang.).
 60. Sergiusz Królak: Nadszedł czas na losowanie półfinałów. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-01-26. [dostęp 2015-01-26]. (pol.).
 61. Jarmo Siim: Running order of Semi-Finals revealed. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-03-24. [dostęp 2015-03-30]. (ang.).
 62. Maciej Sychowiec: Polska wystąpi jako 17. w półfinale!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-03-23. [dostęp 2015-03-30]. (pol.).
 63. Евровидение в Молдове обернулось скандалом: одного из участников обвиняют в плагиате. kp.ru, 2015-02-26. [dostęp 2015-03-13]. (ros.).
 64. Eduard Romanyuta, acuzat de PLAGIAT. Istoria SCANDALURILOR de la etapa națională a Eurovisionului. publika.md, 2015-03-01. [dostęp 2015-03-13]. (rum.).
 65. Vedete de la Chișinău, STUPEFIATE de victoria ucraineanului care va reprezenta Moldova la Eurovision. publika.md, 2015-03-01. [dostęp 2015-03-13]. (rum.).
 66. Harry Amster: Plagiat eller inte för Måns Zelmerlöw?. svd.se, 2015-03-16. [dostęp 2015-03-16]. (szw.).
 67. Johannes Selåker: Eric Saade om Måns schlagerlåt: „Problem”. expressen.se, 2015-03-11. [dostęp 2015-03-16]. (szw.).
 68. Johannes Selåker, Therese Färsjö: Måns svar på kritiken: „Det är inget plagiat”. expressen.se, 2015-03-13. [dostęp 2015-03-16]. (szw.).
 69. Robin Velander: Inspirationen bakom Måns stora show. [w:] Expressen [on-line]. expressen.se, 2015-04-01. [dostęp 2015-04-02]. (szw.).
 70. William Lee Adams: SWEDEN: MÅNS ZELMERLÖW PULLS “HEROES” VIDEO FOLLOWING COPYRIGHT WARNING OVER STICK FIGURE. wiwibloggs.com, 2015-04-02. [dostęp 2015-04-02]. (ang.).
 71. Charlotte Jensen: Måns Zelmerlöw act to be changed due to copyright fear. [w:] Eurovisionary [on-line]. eurovisionary.com, 2015-04-02. [dostęp 2015-04-02]. (ang.).
 72. Eurovision cu scandal: trupa Voltaj, acuzaţii de plagiat. Cum se apără membrii trupei. realitatea.net, 2015-03-11. [dostęp 2015-03-19]. (rum.).
 73. Tomasz Piątkowski: Wielka sensacja w Niemczech!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-03-05. [dostęp 2015-03-08]. (pol.).
 74. Stefan Hoffmeister: Unsere überzogenen Ansprüche an Andreas Kümmert. [w:] The Huffington Post [on-line]. huffingtonpost.de, 2015-03-07. [dostęp 2015-03-08]. (niem.).
 75. Marco Brey: Ann Sophie to represent Germany!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-03-06. [dostęp 2015-03-08]. (ang.).
 76. Alexander Daubitz, Christian Carstens: Eklat! Andreas Kümmert schlägt Sieg aus. [w:] Der Bild [on-line]. bild.de, 2015-03-06. [dostęp 2015-03-08]. (niem.).
 77. Israel protests Hungary Eurovision song. i24news.tv, 2015-03-22. [dostęp 2015-03-30]. (ang.).
 78. a b Izrael żąda wycofania utworu węgierskiej artystki z Eurowizji. [w:] TVN24 [on-line]. tvn24.pl, 2015-03-23. [dostęp 2015-03-30]. (pol.).
 79. Fabien Morin: Eurovision 2015 : la chanson de la Hongrie provoque la colère d’Israël. [w:] Le Figaro [on-line]. tvmag.lefigaro.fr, 2015-03-22. [dostęp 2015-03-30]. (fr.).
 80. a b Izrael protestuje przeciwko węgierskiej reprezentacji na Eurowizję. [w:] Gazeta Wyborcza [on-line]. wyborcza.pl, 2015-03-23. [dostęp 2015-03-30]. (pol.).
 81. a b EUROWIZJA 2015: IZRAEL PROTESTUJE PRZECIWKO PIOSENCE WĘGIER. [w:] Interia.pl [on-line]. muzyka.interia.pl, 2015-03-24. [dostęp 2015-03-30]. (pol.).
 82. Joseph Patrick McCormick: Lithuania causes a stir with same-sex kisses at Eurovision semi-finals. [w:] Pink News [on-line]. pinknews.co.uk, 2015-05-21. [dostęp 2015-05-27]. (ang.).
 83. Eurowizja 2015: Miły równościowy akcent na Eurowizji 2015 w Wiedniu!. [w:] Ruch LGBT [on-line]. ruchlgbt.pl, 2015-05-23. [dostęp 2015-05-27]. (pol.).
 84. Marco Brey, Victor M. Escudero: The second Semi-Final winners’ press conference. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-05-21. [dostęp 2015-05-27]. (ang.).
 85. Caroline Westbrook: Eurovision 2015: Lithuania liven things up with a same sex kiss onstage. [w:] Metro [on-line]. metro.co.uk, 2015-05-23. [dostęp 2015-05-27]. (ang.).
 86. Daisy Wyatt: Eurovision 2015: Lithuania gay kiss praised on Twitter – 'Double same sex kiss extravaganza, hell yeah’. [w:] The Independent [on-line]. independent.co.uk, 2015-05-23. [dostęp 2015-05-27]. (ang.).
 87. Marco Brey: Armenia to be represented by Genealogy!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-02-11. [dostęp 2015-05-27]. (ang.).
 88. Maciej Błażewicz: Eurowizja 2015: Armenia, Australia, Portugalia, Włochy, Szwecja; Eurowizja dla Młodych Tancerzy: Polska. [w:] Dziennik Eurowizyjny [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2015-02-12. [dostęp 2015-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-27)]. (pol.).
 89. Marco Brey: Genealogy (Armenia): „Whoever had this idea – it’s crazy!”. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-03-27. [dostęp 2015-05-27]. (ang.).
 90. Marco Brey: Armenia: First artist of Genealogy known!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-02-16. [dostęp 2015-05-27]. (ang.).
 91. Marco Brey: Armenia: Second artist of Genealogy known!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-02-20. [dostęp 2015-05-27]. (ang.).
 92. Marco Brey: Armenia: Third artist of Genealogy known!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-02-23. [dostęp 2015-05-27]. (ang.).
 93. Marco Brey: Armenia: Fourth artist of Genealogy known!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-02-27. [dostęp 2015-05-27]. (ang.).
 94. Marco Brey: Armenia: Fifth artist of Genealogy known!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-03-03. [dostęp 2015-05-27]. (ang.).
 95. Marco Brey: A song with a message for Armenia. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-05-15. [dostęp 2015-05-27]. (ang.).
 96. „In The Name Of Love” Moniki Kuszyńskiej na Eurowizji 2015. tvp.pl. [dostęp 2015-05-27]. (pol.).
 97. Olena Omeliańczuk: Monika Kuszyńska: I am a strong woman now!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-04-24. [dostęp 2015-05-27]. (ang.).
 98. Olena Omeliańczuk: Poland: A song about tolerance, hope and love. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-05-14. [dostęp 2015-05-27]. (ang.).
 99. Jakov I. Leon: Voltaj: One family will be reunited at Eurovision!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-05-12. [dostęp 2015-05-27]. (ang.).
 100. About Voltaj. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2015-03-18]. (ang.).
 101. Voltaj: Whatever happens we are doing this for children left alone. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-05-15. [dostęp 2015-03-18]. (ang.).
 102. Gordon Roxburgh: Boggie hopes her peace message will be heard. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-05-12. [dostęp 2015-05-27]. (ang.).
 103. Olena Omeliańczuk: Lisa Angell’s song presentation. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-02-28. [dostęp 2015-05-27]. (ang.).
 104. Olena Omeliańczuk: Lisa Angell: „It’s a song about hope and peace”. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-05-17. [dostęp 2015-05-27]. (ang.).
 105. a b Προκήρυξη Εγχώριου Διαγωνισμού Σύνθεσης και ερμηνείας για τη συμμετοχή της Κύπρου στον 60ο Διαγωνισμός Τραγουδιού Eurovision 2015. PIK, 2014-07-14. [dostęp 2014-07-14].
 106. a b Sanjay (Sergio) Jiandani: Serbia: RTS confirms preliminary participation in Eurovision 2015. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-09-15. [dostęp 2014-09-19]. (ang.).
 107. a b Maciej Błażewicz: Serbowie chętni do powrotu. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2014-09-15. [dostęp 2014-09-19]. (pol.).
 108. a b Maciej Błażewicz: Czesi wracają na Eurowizję!. eurowizja.org, 2014-11-19. [dostęp 2014-11-19]. (pol.).
 109. a b Jarmo Siim: Czech Republic returns to Eurovision. eurovision.tv, 2014-11-19. [dostęp 2014-11-19]. (ang.).
 110. a b Bulgaria: BNT confirms preliminary participation in Eurovision 2015. esctoday.com, 2014-08-20. (ang.).
 111. Sanjay (Sergio) Jiandani: Bulgaria: BNT will definately not participate in Eurovision 2015. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-12-19. [dostęp 2014-12-19]. (ang.).
 112. Jarmo Siim: Executive Supervisor sends mysterious tweet. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-10-31. [dostęp 2014-11-01]. (ang.).
 113. a b c d Jarmo Siim: Australia to compete in the 2015 Eurovision Song Contest. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-02-10. [dostęp 2015-02-10]. (ang.).
 114. Jakub Kasprzyk: Australia na Eurowizji w Wiedniu! [UPD]. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-02-10. [dostęp 2015-02-11]. (pol.).
 115. a b c Ołena Omelańczuk: Elnur Huseynov is the Azerbaijani representative in Vienna. eurovision.tv, 2015-03-15. [dostęp 2015-03-15]. (ang.).
 116. a b c Azərbaycanı bu il Elnur Hüseynov “Hour of the Wolf” adlı mahnı ilə təmsil edəcək. itv.az, 2015-03-15. [dostęp 2015-03-15]. (azer.).
 117. Marco Brey: Armenia: Watch the video of „Don’t Deny”. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-03-12. [dostęp 2015-04-01]. (ang.).
 118. a b Jakov I. Leon: Anita and Michele to represent San Marino. eurovision.tv, 2014-11-27. [dostęp 2014-11-27]. (ang.).
 119. a b Junior San Marino!. eurowizja.org, 2014-11-27. [dostęp 2014-11-27]. (pol.).
 120. Malta – 2012. digiloo.net. [dostęp 2015-01-24]. (ang.).
 121. Belarus – 2011. digiloo.net. [dostęp 2015-01-24]. (ang.).
 122. Sergiusz Królak: Monika Kuszyńska zdradziła szczegóły występu na Eurowizji!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-04-18. [dostęp 2015-04-25]. (pol.).
 123. Serbia – 2010. digiloo.net. [dostęp 2015-04-01]. (ang.).
 124. Serbia – 2011. digiloo.net. [dostęp 2015-04-01]. (ang.).
 125. Maciej Błażewicz: Oto chórzyści Bojany Stamenov. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-03-30. [dostęp 2015-04-01]. (pol.).
 126. Wivian R. Kristiansen: Hera Björk to Vienna with María!. [w:] ESC Bubble [on-line]. escbubble.com, 2015-03-14. [dostęp 2015-06-05]. (ang.).
 127. BELGIUM: Loïc Nottet to have back up from Witloof Bay singer at Eurovision. eurovisionireland.net. [dostęp 2015-05-28]. (ang.).
 128. a b Sergiusz Królak: Polska wystąpi w drugiej połowie drugiego półfinału!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-01-26. [dostęp 2015-01-26]. (pol.).
 129. a b Victor M. Escudero: Allocation Draw results: Who’s in which Semi-Final?. eurovision.tv, 2015-01-26. [dostęp 2015-01-26]. (ang.).
 130. Sanjay (Sergio) Jiandani: Moldova: TRM confirms participation in Eurovision 2015. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-09-18. [dostęp 2014-09-19]. (ang.).
 131. a b Ołena Omelańczuk: Eduard Romanyuta wins the Moldovan final. eurovision.tv, 2015-02-28. [dostęp 2015-03-01]. (ang.).
 132. a b Darja Zimbelska, Roman Władimirow, Aleksandra Batanowa, Jekatierina Mazurienko: Украинец Эдуард Романюта представит Молдову на «Евровидении» в Австрии!. kp.md, 2015-02-28. [dostęp 2015-03-01]. (ros.).
 133. Sanjay (Sergio) Jiandani: Armenia: ARMTV confirms participation in Eurovision 2015. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-09-14. [dostęp 2014-11-11]. (ang.).
 134. Marco Brey: Armenia to be represented by Genealogy!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-02-11. [dostęp 2015-01-16]. (ang.).
 135. «Եվրատեսիլ-2015»-ին Հայաստանը կներկայանա նոր խմբով ու նոր ձեւաչափով. 1tv.am, 2015-02-11. [dostęp 2015-02-14]. (orm.).
 136. Jarmo Siim: Armenia changes song tytuł. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-03-17. [dostęp 2015-03-17]. (ang.).
 137. Sanjay (Sergio) Jiandani: Belgium: RTBF confirms participation in Eurovision 2015. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-06-03. [dostęp 2014-07-14]. (fr.).
 138. Simon Storvik-Green: Loïc Nottet to represent Belgium in Vienna. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-11-03. [dostęp 2014-11-03]. (ang.).
 139. Loïc Nottet, représentant de la Belgique à l’Eurovision !. rtbf.be, 2014-11-03. [dostęp 2015-03-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-03)]. (fr.).
 140. Simon Storvik-Green: Today: The Belgian Reveal. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-03-10. [dostęp 2015-03-10]. (ang.).
 141. Simon Wells: The Common Linnets thrive in the calm after Conchita’s storm. [w:] ESCXtra [on-line]. escxtra.com, 2014-05-21. [dostęp 2014-05-27]. (ang.).
 142. a b Dennis Van Eersel: First countries apply for Eurovision 2015 already. [w:] ESC Daily [on-line]. escdaily.com, 2014-05-21. [dostęp 2014-05-27]. (ang.).
 143. 'Trijntje Oosterhuis naar Songfestival’. beta.nos.nl, 2014-11-07. [dostęp 2014-11-07]. (niderl.).
 144. Trijntje Oosterhuis presenteert Songfestivallied Walk Along. nu.nl, 2014-12-04. [dostęp 2014-12-11]. (niderl.).
 145. Emilia Kemppi: Suomi yhdestoista Euroviisuissa. [w:] YLE [on-line]. yle.fi, 2014-05-11. [dostęp 2014-05-11]. (fiń.).
 146. a b Victor M. Escudero: Pertti Kurikan Nimipäivät win UMK in Finland!. eurovision.tv, 2015-02-28. [dostęp 2015-02-28]. (ang.).
 147. a b Teemu Hallamaa: Pertti Kurikan Nimipäivät edustaa Suomea Euroviisuissa. yle.fi, 2015-02-28. [dostęp 2015-02-28]. (fiń.).
 148. a b Mari Koppinen: Suomi menee viisuihin punkilla – Pertti Kurikan Nimipäivät voitti UMK-finaalin. hs.fi, 2015-02-28. [dostęp 2015-02-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-02)]. (fiń.).
 149. Jarmo Siim: Greece joins Eurovision 2015. eurovision.tv, 2014-12-04. [dostęp 2014-12-04]. (ang.).
 150. a b Gordon Roxburgh: Greece to be represented by Maria-Eleni Kyriakou. eurovision.tv, 2015-03-04. [dostęp 2015-03-04]. (ang.).
 151. Sanjay (Sergio) Jiandani: Estonia: ERR confirms participation in Eurovision 2015. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-05-26. [dostęp 2014-05-27]. (ang.).
 152. a b Simon Storvik-Green: Elina Born & Stig Rästa to fly the Estonian flag in Vienna!. eurovision.tv, 2015-02-21. [dostęp 2015-03-01]. (ang.).
 153. a b Kerttu Kaldoja: Eesti Laul 2015 võitjad on Elina Born ja Stig Rästa. err.ee, 2015-02-21. [dostęp 2015-03-02]. (est.).
 154. Победникот на Скопскиот фестивал ќе ја претставува Македонија на Евровизија!. mrt.com.mk, 2014-07-15. [dostęp 2014-08-03]. (mac.).
 155. Anthony Granger: FYR Macedonia: 2015 Participation Is Confirmed. [w:] Euro Voix [on-line]. eurovoix.com, 2014-07-15. [dostęp 2014-07-19]. (ang.).
 156. Olena Omelyanchuk: Daniel Kajmakoski wins the Skopje Festival!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-11-12. [dostęp 2014-11-12]. (ang.).
 157. Maciej Błażewicz: Daniel Kajmakovski reprezentantem Macedonii. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2014-11-12. [dostęp 2014-11-12]. (pol.).
 158. Даниел Кајмакоски победник. mrt.com.mk, 2014-11-13. [dostęp 2014-11-13]. (mac.).
 159. Watch: Daniel Kajmakoski will premier “Autumn Leaves” on monday evening. wiwibloggs.com. [dostęp 2015-03-16]. (ang.).
 160. Jakov I. Leon: Bojana Stamenov to represent Serbia in Vienna!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-02-15. [dostęp 2015-02-15]. (ang.).
 161. Maciej Błażewicz: Bojana Stamenov reprezentantką Serbii. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-02-15. [dostęp 2015-02-15]. (pol.).
 162. Official video: Bojana Stamenov – Beauty Never Lies. eurovision.tv. [dostęp 2015-03-15]. (ang.).
 163. a b Nick van Lith: Two more countries confirmed for 2015. [w:] ESCXtra [on-line]. escxtra.com, 2014-05-21. [dostęp 2014-05-27]. (ang.).
 164. a b Marco Brey: It’s Boggie for Hungary!. eurovision.tv, 2015-02-28. [dostęp 2015-03-01]. (ang.).
 165. Беларусь вопреки слухам примет участие в конкурсе „Евровидение-2015. [w:] Karta Music [on-line]. mapmusic.ru, 2014-06-02. [dostęp 2014-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-06-05)]. (ros.).
 166. Sanjay (Sergio) Jiandani: Belarus: BTRC confirms participation in Eurovision 2015. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-09-08. [dostęp 2014-09-12]. (ang.).
 167. a b Aleksandra Wąsek: Uzari & Maimuna z Białorusi do Wiednia!. eurowizja.org, 2014-12-26. [dostęp 2014-12-27]. (pol.).
 168. a b Ołena Omelańczuk: Uzari & Maimuna won in Belarus!. eurovision.tv, 2014-12-26. [dostęp 2014-12-28]. (ang.).
 169. „Евровидение” в 2015 году будет проходить в Вене с 12 по 16 мая. [w:] 1TV [on-line]. 1tv.ru, 2014-05-22. [dostęp 2014-07-14]. (ros.).
 170. a b Marco Brey: Polina Gagarina to represent Russia!. eurovision.tv, 2015-03-11. [dostęp 2015-03-11]. (ang.).
 171. a b Россию на „Евровидении-2015” представит певица Полина Гагарина. 1tv.ru, 2015-03-11. [dostęp 2015-03-11]. (ros.).
 172. a b Певица Полина Гагарина представит Россию на Евровидении. ria.ru, 2015-03-11. [dostęp 2015-03-11]. (ros.).
 173. Nanna Teckemeier, Søren Bygbjerg: DR er klar til Melodi Grand Prix 2015. [w:] DR [on-line]. dr.dk, 2014-05-22. [dostęp 2014-05-27]. (duń.).
 174. a b Kasper Madsbøll Christensen: Remees boyband vinder Melodi Grand Prix. dr.dk, 2015-02-07. [dostęp 2015-02-07]. (duń.).
 175. Maciej Błażewicz: Albania zostaje przy Festivali i Kenges. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2014-09-10. [dostęp 2014-09-12]. (pol.).
 176. Ramadan Besim: ALBANIA: RTSH FINALLY CONFIRMS PARTICIPATION FOR EUROVISION 2015. wiwibloggs.com, 2014-10-23. [dostęp 2014-11-11]. (ang.).
 177. Maciej Błażewicz: Elhaida zaśpiewa po angielsku. eurowizja.org, 2015-02-08. [dostęp 2015-02-09]. (pol.).
 178. Marco Brey: Elhaida Dani to represent Albania!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-12-28. [dostęp 2014-12-28]. (ang.).
 179. Maciej Błażewicz: Elhaida Dani reprezentantką Albanii na Eurowizji 2015. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2014-12-29. [dostęp 2014-12-29]. (pol.).
 180. Maciej Błażewicz: Zaszło słońce nad Albanią. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2014-02-24. [dostęp 2014-02-27]. (pol.).
 181. Marco Brey: Elhaida Dani to sing „I’m Alive” in Vienna. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-02-24. [dostęp 2015-02-27]. (ang.).
 182. Sanjay (Sergio) Jiandani: Romania: TVR confirms participation in Eurovision 2015. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-09-11. [dostęp 2014-09-12]. (ang.).
 183. a b Voltaj to represent Romania in Vienna!. eurovision.tv, 2015-03-08. [dostęp 2015-03-08]. (ang.).
 184. a b Voltaj a câştigat finala naţională Eurovision 2015. Evoluţia artiştilor în spectacolul de la Craiava. tvr.ro, 2015-03-08. [dostęp 2015-03-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-12)]. (rum.).
 185. Sanjay (Sergio) Jiandani: Georgia: GPB confirms participation in Eurovision 2015. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-09-10. [dostęp 2014-09-12]. (ang.).
 186. a b Ołena Omelańczuk: It’s Nina for Georgia!. eurovision.tv, 2015-01-14. [dostęp 2015-01-14]. (ang.).
 187. a b ნინა სუბლატი საქართველოს 2015 წლის ევროფესტივალზე წარადგენს. eurovision-georgia.ge, 2015-01-14. [dostęp 2015-01-14]. (gruz.).
 188. a b ნინა სუბლატი საქართველოს 2015 წლის ევროფესტივალზე წარადგენს. 1tv.ge, 2015-01-14. [dostęp 2015-01-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-23)]. (gruz.).
 189. W tym głosowanie jurorów w Gruzji, którzy decydowali w pełni o punktacji tego kraju bez podziału 50/50.
 190. Eurovision Song Contest 2015 First Semi-Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-05-24. [dostęp 2015-05-25]. (ang.).
 191. Sergio Jiandani: Lithuania: LRT confirms intention to participate in Eurovision 2015. [w:] ESC Today [on-line]. escxtra.com, 2014-06-04. [dostęp 2014-06-04]. (ang.).
 192. Ołena Omelańczuk: Lithuania: It’s a duet!. eurovision.tv, 2015-02-21. [dostęp 2015-02-21]. (ang.).
 193. Vaida Kalinkaitė: Paaiškėjo, kas atstovaus Lietuvai „Eurovizijos” konkurse. lrt.lt, 2015-02-21. [dostęp 2015-02-21]. (lit.).
 194. Marco Brey: „This Time” will be the Lithuanian song for Vienna. eurovision.tv, 2015-02-14. [dostęp 2015-02-14]. (ang.).
 195. Karolina Drigotaitė: Išrinkta daina, Lietuvos vardu skambėsianti „Eurovizijoje”. lrt.lt, 2015-02-14. [dostęp 2015-02-14]. (lit.).
 196. RTÉ to introduce new way of choosing Eurovision entry. [w:] Irish Times [on-line]. irishtimes.com, 2014-05-10. [dostęp 2014-05-27]. (ang.).
 197. a b Gordon Roxburgh: Ireland to be represented by Molly Sterling. eurovision.tv, 2015-02-28. [dostęp 2015-02-28]. (ang.).
 198. a b Molly Sterling to represent Ireland in Eurovision. rte.ie, 2015-02-28. [dostęp 2015-02-28]. (ang.).
 199. Eurovision Song Contest: San Marino Rtv conferma la partecipazione all’edizione 2015. smtvsanmarino.sm, 2014-10-11. [dostęp 2014-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-16)]. (wł.).
 200. Sanjay (Sergio) Jiandani: San Marino: SMRTV confirms participation in Eurovision 2015. esctoday.com, 2014-10-11. [dostęp 2014-10-29]. (ang.).
 201. Gordon Roxburgh: ‘Chain Of Light’ is San Marino entry. eurovision.tv, 2015-03-15. [dostęp 2015-03-15]. (ang.).
 202. Sanjay (Sergio) Jiandani: Montenegro: RTCG confirms participation in Eurovision 2015. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-09-09. [dostęp 2014-09-12]. (ang.).
 203. Filip Rakonjac: Knez predstavlja Crnu Goru. [w:] RTG [on-line]. rtcg.me, 2014-10-31. [dostęp 2014-10-31]. (czarnog.).
 204. Sergiusz Królak: Knez reprezentantem Czarnogóry!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2014-10-31. [dostęp 2014-10-31]. (pol.).
 205. Knez predstavlja pjesmu u Podgorici. rtcg.me, 2015-03-11. [dostęp 2015-03-13]. (czarnog.).
 206. Pete Lewis: Montenegro: Knez to sing Adio, song reveal on 21 March. esctoday.com, 2015-03-11. [dostęp 2015-03-13]. (ang.).
 207. Sanjay (Sergio) Jiandani: Malta: PBS confirms participation in Eurovision 2015!. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-07-11. [dostęp 2014-07-14]. (ang.).
 208. a b Gordon Roxburgh: Amber to represent Malta. eurovision.tv, 2014-11-22. [dostęp 2014-11-22]. (ang.).
 209. a b c Nick van Lith: Another three confirmations for 2015. escxtra.com, 2014-05-23. [dostęp 2014-05-27]. (ang.).
 210. Norway: NRK confirms its participation in Eurovision 2015. esctoday.com, 2014-05-21. [dostęp 2014-05-27]. (ang.).
 211. a b Maciej Sychowiec: Spektakularny triumf Månsa Zelmerlöwa!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-03-14. [dostęp 2015-03-15]. (pol.).
 212. a b Rikke Askersrud, Hege Bakken Riise: – Dette er så utrolig rørende. nrk.no, 2015-03-14. [dostęp 2015-03-14]. (norw.).
 213. a b Simon Storvik-Green: Mørland & Debrah Scarlett take the Norwegian flag to Vienna!. eurovision.tv, 2015-03-14. [dostęp 2015-03-14]. (ang.).
 214. Richard Taylor: Portugal: Participation Confirmed For Austria. eurovoix.com, 2014-07-28. [dostęp 2014-08-03]. (ang.).
 215. Sanjay (Sergio) Jiandani: Portugal: RTP confirms participation in Eurovision 2015. esctoday.com, 2014-07-29. [dostęp 2014-08-03]. (ang.).
 216. a b Victor M. Escudero: Leonor Andrade to represent Portugal in Vienna. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-03-08. [dostęp 2015-03-08]. (ang.).
 217. a b Tomasz Piątkowski: Portugalia: Leonor Andrade triumfuje!. [w:] EBU [on-line]. eurowizja.org, 2015-03-08. [dostęp 2015-03-08]. (pol.).
 218. a b Marta Jandová a Václav Noid Bárta budou reprezentovat Česko na Eurosongu 2015. ceskatelevize.cz, 2015-01-31. [dostęp 2015-02-01]. (cz.).
 219. a b Marco Brey: Czech Republic: Marta Jandová & Václav Noid Bárta for Vienna!. eurovision.tv, 2015-02-01. [dostęp 2015-02-01]. (ang.).
 220. a b Tomasz Piątkowski: Czechy: Marta Jandová oraz Václav Noid Bárta pojadą do Wiednia!. eurowizja.org, 2015-02-01. [dostęp 2015-02-01]. (pol.).
 221. Sanjay (Sergio) Jiandani: Israel: IBA confirms participation in Eurovision 2015. esctoday.com, 2014-11-13. [dostęp 2014-11-19]. (ang.).
 222. Simon Storvik-Green: Nadav Guedj wins Israeli ticket to Vienna!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-02-17. [dostęp 2015-02-17]. (ang.).
 223. הנער נדב גדג' ייצג את ישראל באירוויזיון 2015. Jedi’ot Acharonot, 2015-02-17. [dostęp 2015-02-17]. (hebr.).
 224. השיר הישראלי לאירוויזיון – באנגלית. israelhayom.co.il, 2015-02-26. [dostęp 2015-02-27]. (hebr.).
 225. נדב גדג' ייצג את ישראל באירוויזיון עם השיר Golden boy. iba.org.il, 2015-02-26. [dostęp 2015-02-27]. (hebr.).
 226. Gil Laufer: Israel: Nadav Guedj to sing ‘Golden boy’ in Vienna. esctoday.com, 2015-02-26. [dostęp 2015-02-27]. (ang.).
 227. Sanjay (Sergio) Jiandani: Latvia: Latvia confirms participation in Eurovision 2015. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-09-08. [dostęp 2014-09-08]. (ang.).
 228. a b Gordon Roxburgh: Aminata to represent Latvia in Vienna. eurovision.tv, 2015-02-22. [dostęp 2015-02-22]. (ang.).
 229. Azerbaijan: Ictimai confirms participation in Eurovision 2015. esctoday.com, 2014-08-04. (ang.).
 230. Sanjay (Sergio) Jiandani: Iceland: RUV confirms participation in Eurovision 2015. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-05-21. [dostęp 2014-05-27]. (ang.).
 231. Victor M. Escudero: Iceland announces dates for national selection. eurovision.tv, 2014-11-27. [dostęp 2014-11-27]. (ang.).
 232. a b Tomasz Piątkowski: Islandia: María Ólafsdóttir do Wiednia!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-02-14. [dostęp 2015-02-15]. (pol.).
 233. a b Victor M. Escudero: It’s María Ólafsdóttir for Iceland!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-02-14. [dostęp 2015-02-15]. (ang.).
 234. a b María fer til Vínarborgar. ruv.is, 2015-02-14. [dostęp 2015-02-15]. (isl.).
 235. Sanjay (Sergio) Jiandani: Sweden: SVT confirms participation in Eurovision 2015. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-05-20. [dostęp 2014-05-27]. (ang.).
 236. a b Maciej Mazański: Spektakularny triumf Månsa Zelmerlöwa!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-03-14. [dostęp 2015-03-15]. (pol.).
 237. a b Emma Petersson: Måns Zelmerlöw är vinnaren i Melodifestivalen 2015. svt.se, 2015-03-14. [dostęp 2015-03-14]. (szw.).
 238. a b Victor M. Escudero: Sweden: Måns Zelmerlöw wins Melodifestivalen. eurovision.tv, 2015-03-14. [dostęp 2015-03-14]. (ang.).
 239. Marco Brey: Switzerland kicks off national selection for 2015. eurovision.tv, 2014-05-21. [dostęp 2014-05-27]. (ang.).
 240. Sanjay (Sergio) Jiandani: Switzerland: SRF confirms participation in Eurovision 2015. esctoday.com, 2014-05-19. [dostęp 2014-05-27]. (ang.).
 241. a b Marco Brey: Mélanie René to represent Switzerland!. eurovision.tv, 2015-01-31. [dostęp 2015-01-31]. (ang.).
 242. a b Mélanie René geht für die Schweiz an den Eurovision Song Contest. srf.ch, 2015-01-31. [dostęp 2015-01-31]. (niem.).
 243. a b Tomasz Piątkowski: Mélanie René w barwach Szwajcarii!. eurowizja.org, 2015-01-31. [dostęp 2015-01-31]. (pol.).
 244. a b Gordon Roxburgh: Giannis Karagiannis to represent Cyprus. eurovision.tv, 2015-02-01. [dostęp 2015-02-02]. (ang.).
 245. a b Konrad Szczęsny: Giannis Karagiannis jedzie do Wiednia!. eurowizja.org, 2015-02-02. [dostęp 2015-02-02]. (pol.).
 246. Sanjay (Sergio) Jiandani: Slovenia: RTVSLO confirms participation in Eurovision 2015. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-10-10. [dostęp 2014-10-10]. (ang.).
 247. Maciej Błażewicz: Słowenia będzie obecna w Wiedniu. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2014-10-10. [dostęp 2014-10-10]. (pol.).
 248. Alesh Maatko: Slovenija gre na Evrosong 2015. evrovizija.com, 2014-10-10. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-17)]. (słoweń.).
 249. a b Jakov I. Leon: Maraaya wins EMA2015!. eurovision.tv, 2015-02-28. [dostęp 2015-03-01]. (ang.).
 250. a b Zmaga na Emi 2015 dvojcu Maraaya in pesmi Here for you!. rtvslo.si, 2015-02-28. [dostęp 2015-03-01]. (słoweń.).
 251. TVP na Eurowizji 2015. [w:] TVP [on-line]. centruminformacji.tvp.pl, 2014-10-10. [dostęp 2014-10-10]. (pol.).
 252. Tomasz Piątkowski: Polska nadal w grze!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2014-10-10. [dostęp 2014-10-10]. (pol.).
 253. a b Ołena Omelańczuk: Monika Kuszyńska to represent Poland in Vienna. eurovision.tv, 2015-03-09. [dostęp 2015-03-09]. (ang.).
 254. a b „In The Name Of Love” Moniki Kuszyńskiej na Eurowizji 2015. tvp.pl, 2015-03-09. [dostęp 2015-03-09]. (pol.).
 255. W tym wyniki głosowania jurorów z Azerbejdżanu, Czarnogóry i San Marino, którzy decydowali w pełni o punktacji tych krajów bez podziału 50/50.
 256. Eurovision Song Contest 2015 Second Semi-Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-05-24. [dostęp 2015-05-25].
 257. Sanjay (Sergio) Jiandani: France: Eurovision to move from France 3 to France 2. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-08-27. [dostęp 2014-09-01]. (ang.).
 258. Konrad Szczęsny: Francja wybierze wewnętrznie. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2014-09-11. [dostęp 2014-09-12]. (pol.).
 259. a b Marco Brey: Lisa Angell to represent France with „N’oubliez pas”. eurovision.tv, 2015-01-23. [dostęp 2015-01-23]. (ang.).
 260. a b Laurent Marsick, Mathilde Cesbron: Découvrez „N’oubliez pas”, le titre que chantera Lisa Angell à l’Eurovision. rtl.fr, 2015-01-23. [dostęp 2015-01-23]. (fr.).
 261. a b Konrad Szczęsny: Francja ma już reprezentanta!. eurowizja.org, 2015-01-23. [dostęp 2015-01-23]. (pol.).
 262. Sanjay (Sergio) Jiandani: United Kingdom: BBC confirms participation in Eurovision 2015. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-09-09. [dostęp 2014-09-12]. (ang.).
 263. Sergiusz Królak: Wielka Brytania potwierdza udział!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2014-09-11. [dostęp 2014-09-12]. (pol.).
 264. a b Electro Velvet to represent the United Kingdom. eurovision.tv, 2015-03-07. [dostęp 2015-03-07]. (ang.).
 265. a b Electro Velvet: ‘Still In Love’ – Our UK entry for Eurovision 2015!. bbc.co.uk, 2015-03-07. [dostęp 2015-03-07]. (ang.).
 266. a b Sergiusz Królak: Zespół Electro Velvet reprezentantem Wielkiej Brytanii w Wiedniu!. eurowizja.org, 2015-03-07. [dostęp 2015-03-07]. (pol.).
 267. Victor M. Escudero: Guy Sebastian to compete for Australia at the Eurovision Song Contest. eurovision.tv, 2015-03-05. [dostęp 2015-03-05]. (ang.).
 268. Brianna Roberts: Guy Sebastian to represent Australia in the Eurovision song contest. sbs.com.au, 2015-03-05. [dostęp 2015-03-05]. (ang.).
 269. Australia: Guy Sebastian will perform Tonight Again. eurovision.tv. [dostęp 2015-03-16]. (ang.).
 270. Jarmo Siim: EBU & ORF kick-off Eurovision 2015 preparations. eurovision.tv, 2014-05-20. [dostęp 2014-05-27]. (ang.).
 271. a b Marco Brey: The Makemakes to represent Austria!. eurovision.tv, 2015-03-13. [dostęp 2015-03-13]. (ang.).
 272. a b Gabi Greiner, Sophia Felbermair, Christian Körber: The Makemakes singen für Österreich. orf.at, 2015-03-14. [dostęp 2015-03-14]. (niem.).
 273. Sanjay (Sergio) Jiandani: Germany: NDR confirms participation in Eurovision 2015. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-05-23. [dostęp 2014-05-27]. (ang.).
 274. a b Marco Brey: Ann Sophie to represent Germany!. eurovision.tv. [dostęp 2015-03-05]. (ang.).
 275. a b Anthrin Warnking: Kümmert gewinnt – Ann Sophie fährt nach Wien. eurovision.de, 2015-03-05. [dostęp 2015-03-06]. (niem.).
 276. Sanjay (Sergio) Jiandani: Spain: TVE confirms participation in Eurovision 2015. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-08-15. (ang.).
 277. Tomasz Piątkowski: Hiszpania potwierdza udział. eurowizja.org, 2014-10-02. [dostęp 2014-10-13]. (pol.).
 278. a b Victor M. Escudero: Edurne to sing for Spain in Vienna!. eurovision.tv, 2015-01-14. [dostęp 2015-01-14]. (ang.).
 279. a b Edurne representará a España en Eurovisión 2015. rtve.es, 2015-01-14. [dostęp 2015-01-14]. (hiszp.).
 280. Sanjay (Sergio) Jiandani: Italy: RAI confirms participation in Eurovision 2015. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-09-12. [dostęp 2014-09-12]. (ang.).
 281. Jakub Kasprzyk: Włochów nie zabraknie!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2014-09-11. [dostęp 2014-09-19]. (pol.).
 282. Olivier Rocher: San Remo 2015: everything you need to know. oikotimes.com, 2014-10-09. [dostęp 2014-10-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-03)]. (ang.).
 283. Jakub Kasprzyk: Il volo wygrywają San Remo. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-02-14. [dostęp 2015-02-15]. (pol.).
 284. Victor M. Escudero: Il Volo wins Italian Festival di San Remo. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-02-14. [dostęp 2015-02-15]. (ang.).
 285. Sanjay (Sergio) Jiandani: Italy: Il Volo will represent Italy with Grande Amore. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-02-19. [dostęp 2015-02-19]. (ang.).
 286. W tym wyniki głosowania jurorów z San Marino, którzy decydowali w pełni o punktacji tego krajów bez podziału 50/50.
 287. W tym wyniki głosowania telewidzów z Macedonii i Czarnogóry, którzy decydowali w pełni o punktacji tych krajów bez podziału 50/50.
 288. a b Marcel Bezençon Award – an introduction. [w:] Pop Light [on-line]. poplight.zitiz.se. [dostęp 2013-06-22]. (ang.).
 289. Riku Ranta: THE WINNERS OF MARCEL BEZENÇON AWARDS. [w:] ESC Webs [on-line]. escwebs.net, 2015-05-23. [dostęp 2015-05-23]. (ang.).
 290. Gordon Roxburgh: Winners of the Marcel Bezençon Awards 2015. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-05-25. [dostęp 2015-08-03]. (ang.).
 291. a b c Status OGAE Polska. [dostęp 2013-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-30)].
 292. ogae.net – Eurovision Fanclub Network. [w:] OGAE [on-line]. ogae.net. [dostęp 2013-06-22]. (ang.).
 293. Mikä ihmeen OGAE?. [w:] OGAE Finlandia [on-line]. euroviisuklubi.fi. [dostęp 2013-06-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-10)]. (fiń.).
 294. OGAE International ESC Poll 2016 Results. [w:] OGAE International [on-line]. ogaeinternational.com. [dostęp 2015-05-26]. (ang.).
 295. The Barbara Dex Award. [w:] Euro Dummies [on-line]. eurodummies.wordpress.com. [dostęp 2013-06-16]. (ang.).
 296. Barbara Dex Award. [w:] Eurovision House [on-line]. eurovisionhouse.nl. [dostęp 2013-06-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-07)]. (ang.).
 297. Media Handbook for Eurovision Song Contest 2012. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-06-16]. (ang.).
 298. Gordon Roxburgh: Trijntje Oosterhuis wins the Barbara Dex Award. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-06-07. [dostęp 2015-06-16]. (ang.).
 299. a b c Simon Storvik-Green: Nearly 200 million people watch Eurovision 2015. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-06-03. [dostęp 2015-06-03]. (ang.).
 300. Sanjay (Sergio) Jiandani: Eurovision 2015: Almost 200 million people watched the show. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-06-03. [dostęp 2015-06-03]. (ang.).
 301. Tomasz Piątkowski: Polska pokochała Eurowizję na nowo!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-05-25. [dostęp 2015-06-03]. (pol.).
 302. Gordon Roxburgh: „Good evening Vienna” – Voting order revealed. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-05-23. [dostęp 2015-05-23]. (ang.).
 303. David Knox: SBS 2015: TV Highlights. TV Tonight, 2014-11-14. [dostęp 2015-05-26]. Cytat: Eurovision has become one of the most popular television events in Australia. Next year is the 60th anniversary of Eurovision i with the official theme ‘Building Bridges’ already announced by host country Austria, SBS can reveal we have our Eurovision engineers Julia Zemiro i Sam Pang already working on how we can build a bridge to Vienna i join the Eurovision Song Contest in 2015.
 304. Michalis Vranis: Big Poll Commentators: Here are the Semi-final 1 results. ESCToday, 2015-05-23. [dostęp 2015-05-26]. (ang.).
 305. Белорусская делегация отправится на конкурс песни „Евровидение” 10 мая. Belarusian Telegraph Agency, 2015-05-06. [dostęp 2015-05-26]. (ros.).
 306. Van de Veire en Daeleman leveren commentaar bij Songfestival. deredactie.be, 2015-04-15. [dostęp 2015-05-26]. (niderl.).
 307. Eurovision: 60 ans et des changements. dhnet.be, 2015-01-27. [dostęp 2015-05-26]. (fr.).
 308. RTBF VivaCité. rtbf.be, 2015-05-20. [dostęp 2015-05-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-03)]. (fr.).
 309. Με συμμετοχή της Ελλάδας ο 1ος ημιτελικός. Cyprus Broadcasting Corporation, 2015-05-15. [dostęp 2015-05-26]. (gr.).
 310. Eurosong. TVCG, 2015-05-22. [dostęp 2015-05-26].
 311. Marta Jandová a Václav Noid Bárta budou reprezentovat Česko na soutěži Eurovision Song Contest 2015. Dáma, 2015-02-02. [dostęp 2015-05-26]. (cz.).
 312. Bolwig Andersen, Maria Mau: Tøpholm: Her er Danmarks hemmelige fordel. [w:] Danmarks Radio [on-line]. dr.dk, 2015-03-25. [dostęp 2015-05-26]. (duń.).
 313. Jan Dohrmann: DR sender også Grand Prix på tegnsprog. Danmarks Radio, 2015-05-19. [dostęp 2015-05-26]. (duń.).
 314. Eurovisiooni lauluvõistlus 2015. Kava, 2015-05-08. [dostęp 2015-05-26]. (est.).
 315. Pertti Kurikan nimipäivien h-hetki lähestyy – tutustu Ylen laajaan euroviisuohjelmistoon. 2015-04-07. [dostęp 2015-05-26]. (fiń.).
 316. Eurovision 2015 (France Ô). L’autre duo de présentateurs. programme-television.org, 2015-02-27. [dostęp 2015-05-26]. (fr.).
 317. Eurovision: Marianne James et Stéphane Bern à la présentation. [dostęp 2015-05-26]. (fr.).
 318. First Channel of GPB will air the 2015 ESC Live. [w:] GPB [on-line]. 2015-05-09. [dostęp 2015-05-26].
 319. Video View. [w:] GPB [on-line]. 2015-05-20. [dostęp 2015-05-26].
 320. Urban: „Ann Sophie singt cool und überzeugend” (Urban: „Ann Sophie sings cool i compelling”). eurovision.de, 2015-03-06. [dostęp 2015-05-26]. (niem.).
 321. TV-Termine: Beide ESC Halbfinale live auf Phoenix, EinsFestival & EinsPlus. [w:] Prinz [on-line]. blog.prinz.de, 2015-04-09. [dostęp 2015-05-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-15)]. (niem.).
 322. Eurovision 2015 με Καπουτζίδη, Κοζάκου και Παπαρίζου. [w:] Zapp IT [on-line]. zappit.gr, 2015-04-26. [dostęp 2015-05-26]. (gr.).
 323. Het Eurovisie Songfestival op NPO 1. NPO, 2015-05-06. [dostęp 2015-05-26]. (niderl.).
 324. NPO Radio 2-programma Aan de slag vanuit Wenen. Nederlandse Publieke Omroep, 2015-05-06. [dostęp 2015-05-26]. (niderl.).
 325. Aðalsteinn Kjartansson: Felix Bergsson kynnir Eurovision. Vísir, 2015-04-14. [dostęp 2015-05-26]. (isl.).
 326. TV Guide 2015-05-16. ukgameshows.com, 2015-05-16. [dostęp 2015-05-26]. (ang.).
 327. TV Guide 2015-05-23. ukgameshows.com, 2015-05-23. [dostęp 2015-05-26]. (ang.).
 328. he:אירוויזיון 2015 מוינה בערוץ הראשון. Israel Broadcasting Authority, 2015-05-12. [dostęp 2015-05-26]. (hebr.).
 329. he:88 FM – הדף הרשמי. Facebook, 2015-05-21. [dostęp 2015-05-26]. (hebr.).
 330. he:88 FM – הדף הרשמי. Facebook, 2015-05-19. [dostęp 2015-05-26]. (hebr.).
 331. Speciale su Rai4 lunedi 18 maggio e finale anche in HD. eurofestivalnews.com, 2015-04-23. [dostęp 2015-05-26]. (wł.).
 332. Eirovīziju komentēs Grēviņš un Frīdenbergs. skaties.lv, 2015-05-07. [dostęp 2015-05-26]. (łot.).
 333. Даниел ја носи Америка на „Евровизија 2015”. [w:] Nova Makedonija [on-line]. 2015-05-11. [dostęp 2015-05-26]. (mac.).
 334. Eurovision 2015. Semifinala I. Partea I. [w:] TeleRadio-Moldova [on-line]. 2015-05-19. [dostęp 2015-05-26]. (rum.).
 335. Eurovision Song Contest 2015 23.05.2015. NRK, 2015-04-29. [dostęp 2015-05-26]. (norw. nynorsk).
 336. P3morgen ESC: Vorspiel P3morgen ESC. NRK, 2015-05-08. [dostęp 2015-05-26]. (norw. nynorsk).
 337. Pål Nordseth: Per Sundnes blir Grand Prix-kommentator for NRK. [w:] Dagbladet [on-line]. 2015-05-07. [dostęp 2015-05-26]. (norw. nynorsk).
 338. TVP na Eurowizji 2015. Telewizja Polska, 2014-10-10. [dostęp 2015-05-26]. (pol.).
 339. Eurowizyjne mosty w TVP. Telewizja Polska, 2015-05-06. [dostęp 2015-05-26]. (pol.).
 340. Diogo João: Portugal: Ramon Galarza acompanha Hélder Reis nos comentários ao ESC2015. [w:] ESC Portugal [on-line]. 2015-05-16. [dostęp 2015-05-26]. (port.).
 341. Comunicat de presă – Eurovision 2015. [w:] AGERPRES [on-line]. 2015-05-07. [dostęp 2015-05-26]. (ros.).
 342. Daria Turtseva, Rinat Nazmetdinov: Яна Чурикова: Евровидение – это геополитический конкурс, а не музыкальный. События, 2015-04-10. [dostęp 2015-05-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-15)]. (ros.).
 343. San Marino RTV, al commento ancora Lia Fiorio e Gigi Restivo. Eurofestival News, 2015-04-13. [dostęp 2015-05-26]. (wł.).
 344. Evrovizijsko obarvan program Televizije Slovenija. Radiotelevizija Slovenija, 2015-05-06. [dostęp 2015-05-26]. (słoweń.).
 345. Eurovisión 2015 – TVE anuncia que emitirá las dos semifinales de Eurovisión 2015 (Eurovision 2015 – TVE announced that it will issue the two semifinals of Eurovision 2015). TVE, 2015-01-14. [dostęp 2015-05-26]. (hiszp.).
 346. Julia Varela acompañará a José María Íñigo como comentarista de TVE para Eurovisión 2015. TVE, 28 April 2015. [dostęp 2015-05-26]. (hiszp.).
 347. Eurovision Song Contest 2015 – Der Countdown. SRF, 2015-04-23. [dostęp 2015-05-26]. (niem.).
 348. Eurovision 2015, tutti i commentatori in italiano. Novità in casa RAI. [w:] Euromusica [on-line]. 2015-04-19. [dostęp 2015-05-26]. (wł.).
 349. SRF TV-Programm, Eurosong 2015. SRF, 2015-05-10. [dostęp 2015-05-26]. (niem.).
 350. Imre Klész: Eurovízió 2015: Magyar közvetítés a Duna TV-n!. ESC Hungary, 6 January 2015. [dostęp 2015-05-26]. (węg.).
 351. Krisztina Nagy: Beteg bikák írták felül Gundel Takács Gábor nyári terveit. Index.hu, 2015-05-01. (węg.).
 352. Nöjesbladet avslöjar: Sanna Nielsen och Edward af Sillén nya Eurovision-paret – Melodifestivalen – Nöjesbladet – Aftonbladet. [w:] Aftonbladet [on-line]. [dostęp 2015-05-26]. (szw.).
 353. Tiominuterspodden från ESC i Wien – del 2: Så var första semifinalen. [w:] Sveriges Radio [on-line]. sverigesradio.se, 2015-05-20. (szw.).
 354. Mel Giedroyc to join Scott Mills as co-host of BBC Three’s Eurovision Song Contest Semi Finals coverage. BBC Three Entertainment, 2015-04-27. [dostęp 2015-05-26]. (ang.).
 355. BBC Radio 2 Eurovision Returns!. BBC. [dostęp 2015-05-26]. (ang.).
 356. Electro Velvet unveiled as UK Entrant for Eurovision Song Contest 2015. BBC, 2015-03-07. [dostęp 2015-05-26]. (ang.).
 357. Anthony Granger: Bulgaria: BNT To Broadcast Eurovision 2015. Euro Voix, 2015-05-05. [dostęp 2015-05-26]. (ang.).
 358. Anthony Granger: China: Hunan TV To Broadcast Eurovision 2015 Live. Euro Voix, 7 May 2015. [dostęp 2015-05-26]. (ang.).
 359. Anthony Granger: Canada: OUTtv to broadcast Eurovision 2015. Euro Voix, 2 April 2015. [dostęp 2015-05-26]. (ang.).
 360. UKTV – Eurovision Song Contest 2015. Sky. [dostęp 2015-05-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-05-29)].
 361. Євробачення-2015 зводить мости. [w:] Perszyj kanał [on-line]. 2015-05-15. [dostęp 2015-05-26]. (ukr.).
 362. Andorra Difusió: Good Evening, Andorra!. [w:] Andorra Difusió [on-line]. andorradifusio.ad, 2014-05-12. [dostęp 2014-05-16]. (kat.).
 363. Anthony Granger: Andorra: Rule Out 2015 Return. eurovoix.com, 2014-05-16. [dostęp 2014-05-30]. (ang.).
 364. BiH ni ove godine neće učestvovati na Eurosongu. bhrt.ba, 2014-11-17. [dostęp 2015-01-27]. (bośn.).
 365. Maciej Błażewicz: Eurowizja 2015 bez Bośni i Hercegowiny. eurowizja.org, 2014-11-17. [dostęp 2015-01-27]. (pol.).
 366. Sanjay (Sergio) Jiandani: Bosnia & Herzegovina: BHRT will not return to Eurovision in 2015. esctoday.com, 2014-11-17. [dostęp 2015-01-27]. (ang.).
 367. Sanjay (Sergio) Jiandani: Bulgaria: BNT will not participate in Eurovision 2015. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-10-10. [dostęp 2014-10-10]. (ang.).
 368. Tomasz Piątkowski: Bułgaria nie powróci. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2014-10-10. [dostęp 2014-10-10]. (pol.).
 369. Sanjay (Sergio) Jiandani: Lebanon: Télé Liban will not participate in Eurovision 2015. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-09-15. [dostęp 2014-09-15]. (ang.).
 370. Sanjay (Sergio) Jiandani: Liechtenstein: 1 FL TV will not debut in Eurovision 2015. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-08-28. [dostęp 2014-09-19]. (ang.).
 371. Sanjay (Sergio) Jiandani: Luxembourg: RTL will not return to Eurovision in 2015. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-07-30. [dostęp 2014-09-12]. (ang.).
 372. SOPON: SAY IT AIN’T SO! WITH THE IBA IN PERIL, ISRAEL MAY WITHDRAW IN 2015. wiwibloggs.com, 2014-06-03. [dostęp 2014-06-03]. (ang.).
 373. Sanjay (Sergio) Jiandani: Morocco: SNRT will not return to Eurovision in 2015. esctoday.com, 2014-10-31. [dostęp 2014-10-31]. (ang.).
 374. Sanjay (Sergio) Jiandani: Monaco: TMC will not return to Eurovision in 2015. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-06-20. [dostęp 2014-09-12]. (ang.).
 375. Slovakia will not return in 2015!. eurovision-news.webnode.gr, 2014-05-26. [dostęp 2014-05-27]. (gr. • ang.).
 376. Eurosong 2015 vo Viedni bude bez slovenskej účasti. sme.sk, 2014-08-13. [dostęp 2014-11-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-10)]. (słow.).
 377. Eurosong 2015 vo Viedni bude bez slovenskej účasti. teraz.sk, 2014-08-13. [dostęp 2014-11-10]. (słow.).
 378. Anthony Granger: Turkey: “Will No Longer Participate” In Eurovision. [w:] Euro Voix [on-line]. eurovoix.com, 2014-05-14. [dostęp 2014-05-15]. (ang.).
 379. Украина берет тайм-аут в конкурсе Евровидение на год. 1tv.com.ua, 2014-09-19. [dostęp 2014-09-19]. (ros.).
 380. Ervin Juhász: Ukraine withdraws from Eurovision!. [w:] ESC Bubble [on-line]. escbubble.com, 2014-09-19. [dostęp 2014-09-19]. (ang.).
 381. Sanjay (Sergio) Jiandani: Ukraine: NTU will not participate in Eurovision 2015. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-09-19. [dostęp 2014-09-19]. (ang.).
 382. Tomasz Piątkowski: Ukraina wycofuje się. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2014-09-19. [dostęp 2014-09-19]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]