José Carreras

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
José Carreras
Ilustracja
José Carreras podczas występu na Światowym Forum Ekonomicznym (2011)
Imię i nazwisko

Josep Maria Carreras i Coll

Data i miejsce urodzenia

5 grudnia 1946
Barcelona

Pochodzenie

katalońskie

Typ głosu

tenor

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

śpiewak

Współpracownicy
Plácido Domingo, Luciano Pavarotti
Zespoły
Trzej tenorzy
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Odznaki Honorowej za Zasługi Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Komandor Orderu Sztuki i Literatury (Francja) Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RFN Order Bawarski Zasługi Order Zasługi Republiki Włoskiej I Klasy (1951-2001) Order Zasługi Republiki Włoskiej II Klasy (1951-2001)
Strona internetowa

José Carreras (właśc. Josep Maria Carreras i Coll; ur. 5 grudnia 1946 w Barcelonie)[1]hiszpański śpiewak (tenor liryczny), wypromowany przez Montserrat Caballé.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Mając 8 lat wystąpił w radiu, śpiewając La donna è mobile z Rigoletta Verdiego. W wieku 11 lat debiutował na scenie Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, tam również miał profesjonalny debiut w 1970 w Nabucco. W 1971 wystąpił w Londynie z Montserrat Caballé w Marii Stuart Gaetano Donizettiego. Występuje w czołowych teatrach operowych świata i na wielu festiwalach. Wybitne kreacje w operach Giuseppe Verdiego, Giacomo Pucciniego i in. Dokonał licznych nagrań płytowych. W 1987 zachorował na białaczkę, po roku powrócił na scenę. W 1990 wystąpił z Luciano Pavarottim i Plácido Domingo w koncercie Trzech Tenorów. W 1997 nagrał w duecie z Edytą Górniak utwór „Hope for Us”.

Choroba[edytuj | edytuj kod]

Podczas filmowania La Bohème w Paryżu u Carrerasa zdiagnozowano ostrą białaczkę limfoblastyczną. Pomimo złych rokowań (10% szansy przeżycia) leczenie w szpitalu Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle (chemioterapia, radioterapia i autogeniczne przeszczepienie szpiku kostnego) okazało się skuteczne. W 1988 i 1989 zorganizowana została trasa koncertowa symbolizująca trwały powrót śpiewaka do pierwotnej aktywności zawodowej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]