José Carreras

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
José Carreras
Ilustracja
José Carreras podczas występu na Światowym Forum Ekonomicznym (2011)
Imię i nazwisko

Josep Carreras i Coll

Data i miejsce urodzenia

5 grudnia 1946
Barcelona

Pochodzenie

katalońskie

Typ głosu

tenor

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

śpiewak

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Odznaki Honorowej za Zasługi Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Komandor Orderu Sztuki i Literatury (Francja) Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RFN Order Bawarski Zasługi Order Zasługi Republiki Włoskiej I Klasy (1951-2001) Order Zasługi Republiki Włoskiej II Klasy (1951-2001)
Strona internetowa

José Carreras, właśc. Josep Carreras i Coll (ur. 5 grudnia 1946 w Barcelonie)[1] – hiszpański śpiewak (tenor liryczny), wypromowany przez Montserrat Caballé.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Mając 8 lat wystąpił w radiu, śpiewając La donna è mobile z Rigoletta Verdiego. W wieku 11 lat debiutował na scenie Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, tam również miał profesjonalny debiut w 1970 w Nabucco. W 1971 wystąpił w Londynie z Montserrat Caballé w Marii Stuart Gaetano Donizettiego. Występuje w czołowych teatrach operowych świata i na wielu festiwalach. Wybitne kreacje w operach Giuseppe Verdiego, Giacomo Pucciniego i in. Dokonał licznych nagrań płytowych. W 1987 zachorował na białaczkę, po roku powrócił na scenę. W 1990 wystąpił z Luciano Pavarottim i Plácido Domingo w koncercie Trzech Tenorów. W 1997 nagrał w duecie z Edytą Górniak utwór „Hope for Us”.

Choroba[edytuj | edytuj kod]

Podczas filmowania La Bohème w Paryżu u Carrerasa zdiagnozowano ostrą białaczkę limfoblastyczną. Pomimo złych rokowań (10% szansy przeżycia) leczenie w szpitalu Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle (chemioterapia, radioterapia i autogeniczne przeszczepienie szpiku kostnego) okazało się skuteczne. W 1988 i 1989 zorganizowana została trasa koncertowa symbolizująca trwały powrót śpiewaka do pierwotnej aktywności zawodowej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]