Gieorgij Jankowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gieorgij Jankowski
Георгий Викторович Янковский
1 zwycięstwo
Pełne imię i nazwisko

Gieorgij Wiktorowicz Jankowski

Data i miejsce urodzenia

1888
Łódź, Imperium Rosyjskie

Data i miejsce śmierci

1944
okupowana Jugosławia

Przebieg służby
Lata służby

1911–1944

Siły zbrojne

Imperial Russian Aviation Roundel.svg Carskie Siły Powietrzne
Volunteer Army Insignia.svg Siły Zbrojne Południa Rosji
Armia Dońska
Croatian roundel WW2.svg Lotnictwo NDH
Balkenkreuz.svg Luftwaffe

Jednostki

Chorwacki Legion Lotniczy
Rosyjski Korpus Ochronny

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa,
wojna domowa w Rosji,
II wojna światowa

Gieorgij Wiktorowicz Jankowski, ros. Георгий Викторович Янковский (ur. 1888 w Łodzi, zm. 1944 w okupowanej Jugosławii) – rosyjski pilot doświadczalny i wojskowy, pilot jugosłowiańskich sił lotniczych, lotnictwa Niezależnego Państwa Chorwackiego, a następnie Luftwaffe podczas II wojny światowej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był polskiego pochodzenia. W 1911 ukończył szkołę lotniczą "Awiata" w Warszawie. Był lotnikiem-oblatywaczem u Igora Sikorskiego. Na początku 1912 współuczestniczył w budowie samolotu jednopłatowego LIAM. W maju tego roku ustanowił na nim rosyjski rekord wysokości lotu.

I wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

Brał udział w I wojnie światowej. Latał na samolotach S-12A na froncie zachodnim. 22 marca 1915 zestrzelił pierwszy samolot nieprzyjacielski. 19 lipca tego roku awansował do stopnia podporucznika. Od listopada latał na samolotach bombowych Ilia Muromiec.

Wojna domowa w Rosji[edytuj | edytuj kod]

W 1918 przystąpił do białych. Początkowo służył w Armii Dońskiej, a następnie Sił Zbrojnych Południa Rosji gen. Antona Denikina. Był lotnikiem 3, a potem 3 oddziału lotniczego. Doszedł do stopnia sztabskapitana. Na początku kwietnia 1920 ewakuował się z Teodozji. Zamieszkał w Królestwie SHS. Wstąpił do jugosłowiańskiego lotnictwa wojskowego.

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

Po zajęciu Jugosławii przez wojska niemieckie w kwietniu 1941, wstąpił do sił lotniczych Niezależnego Państwa Chorwackiego. Służył w jednostce bombowej Chorwackiego Legionu Lotniczego na froncie wschodnim. Według części źródeł od 1942 służył w Rosyjskim Korpusie Ochronnym. Wiosną 1944, po włączeniu chorwackiego lotnictwa w skład Luftwaffe, został oficerem niemieckim. Zginął podczas awaryjnego lądowania, kiedy jego bombowiec został trafiony przez partyzantów komunistycznych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Biografia Gieorgija W. Jankowskiego na forum.aviaww1.forum24.ru (jęz. rosyjski)