Igor Sikorski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Igor Sikorski
Igor Iwanowicz Sikorski
Ilustracja
Igor Sikorski (1950)
Data i miejsce urodzenia 25 maja 1889
Kijów
Data i miejsce śmierci 26 października 1972
Easton
Zawód, zajęcie konstruktor lotniczy
Ten artykuł dotyczy konstruktora lotniczego. Zobacz też: Igor Sikorski (paraolimpijczyk).
Igor Sikorski w 1914 roku
Pomnik Igora Sikorskiego w Kijowie

Igor Iwanowicz Sikorski (ros. Игорь Иванович Сикорский; ur. 25 maja 1889 w Kijowie, zm. 26 października 1972 w Easton, Connecticut) – rosyjski i amerykański konstruktor lotniczy, twórca pierwszych samolotów wielosilnikowych, konstruktor wielu łodzi latających i pierwszych w pełni udanych śmigłowców.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Igor Sikorski urodził się w Kijowie, w Imperium Rosyjskim jako najmłodsze z pięciorga dzieci wybitnego rosyjskiego psychiatry Iwana Sikorskiego. Rodzina Sikorskich była za czasów Rzeczypospolitej szlachtą zagrodową na Wołyniu. Pradziad i dziad konstruktora byli kapłanami prawosławnymi[1][2][3][4][5].

Dokonania konstruktorskie[edytuj | edytuj kod]

W 1913 skonstruował w Moskwie pierwszy na świecie czterosilnikowy samolot bombowy Ilia Muromiec, który brał udział w I wojnie światowej. W czasie I wojny światowej był jednym z głównych konstruktorów lotniczych Carskich Sił Powietrznych. W 1919 wyemigrował do USA, gdzie – po paru latach pracy jako nauczyciel – założył z pomocą kilku innych rosyjskich emigrantów firmę lotniczą Sikorsky Aero Engineering Company, którą w 1929 zakupił United Aircraft. Przedsiębiorstwo Sikorskiego było częścią United Technologies Corporation aż do lipca 2015 roku, kiedy zostało zakupione przez korporację Lockheed Martin.

Sikorski uważany jest za ojca współczesnych śmigłowców. Pierwsze próby z tego typu maszynami prowadził jeszcze w Rosji, ale dopiero po ponad 20 latach, 24 maja 1940 zbudowany według jego projektu i oblatany przez niego śmigłowiec Vought-Sikorsky 300 z silnikiem 75KM i pojedynczym wirnikiem z trzema łopatami, można było uznać za konstrukcję w pełni zadowalającą. Igor Sikorski był pilotem i samodzielnie dokonywał prób w locie swoich pionierskich konstrukcji, szczególnie w przypadku konstrukcji pierwszych, doświadczalnych projektów śmigłowca VS 300.

Słynne konstrukcje[edytuj | edytuj kod]

Igor Sikorski nazywany był „Mister Helikopter”[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]