Igor Sikorski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Igor Sikorski 1914
Pomnik Igora Sikorskiego w Kijowie

Igor Sikorski (ros. И́горь Ива́нович Сико́рский) (ur. 25 maja 1889 w Kijowie, zm. 26 października 1972 w Easton, Connecticut) – konstruktor lotniczy pochodzenia rosyjskiego, twórca pierwszych samolotów wielosilnikowych, konstruktor wielu łodzi latających i pierwszych, w pełni udanych śmigłowców.

Rodzina[edytuj]

Igor Sikorski urodził się w Kijowie, w Imperium Rosyjskim jako najmłodsze z pięciu dzieci wybitnego rosyjskiego psychiatry Iwana Sikorskiego. Rodzina Sikorskich była za czasów Rzeczypospolitej szlachtą zagrodową na Wołyniu. Pradziad i dziad konstruktora byli kapłanami prawosławnymi.[1][2][3][4][5]

Dokonania konstruktorskie[edytuj]

W 1913 skonstruował w Moskwie pierwszy na świecie czterosilnikowy samolot bombowy Ilia Muromiec, który brał udział w I wojnie światowej. W czasie I wojny światowej był jednym z głównych konstruktorów lotniczych Carskich Sił Powietrznych. W 1919 wyemigrował do USA, gdzie – po paru latach pracy jako nauczyciel – założył przy pomocy kilku innych rosyjskich emigrantów firmę lotniczą Sikorsky Aero Engineering Company, którą w 1929 zakupił United Aircraft, który jest obecnie częścią United Technologies Corporation.

Sikorski uważany jest za ojca współczesnych śmigłowców. Pierwsze próby z tego typu maszynami prowadził jeszcze w Rosji, ale dopiero po ponad 20 latach, 24 maja 1940 zbudowany według jego projektu i oblatany przez niego śmigłowiec Vought-Sikorsky 300 z silnikiem 75KM i pojedynczym wirnikiem z trzema łopatami, można było uznać za konstrukcję w pełni zadowalającą.
Igor Sikorski był pilotem i samodzielnie dokonywał prób w locie swoich pionierskich konstrukcji, szczególnie w przypadku konstrukcji pierwszych, doświadczalnych projektów śmigłowca VS 300.

Słynne konstrukcje[edytuj]

Igor Sikorski był nazywany Mister Helikopter.[6]


Przypisy