Anton Denikin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anton Iwanowicz Denikin
Антон Иванович Деникин
Ilustracja
generał lejtnant Sztabu Generalnego generał lejtnant Sztabu Generalnego
Data i miejsce urodzenia 16 grudnia 1872
Łowicz
Data i miejsce śmierci 8 sierpnia 1947
Ann Arbor, Michigan
Przebieg służby
Lata służby 1890–1920
Siły zbrojne Lesser Coat of Arms of Russian Empire.svg Armia Imperium Rosyjskiego
Odznaczenia
Order św. Jerzego – III klasy (Imperium Rosyjskie) Order św. Jerzego – IV klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza III klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza IV klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny II klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny III klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława II klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława III klasy (Imperium Rosyjskie) Krzyż Komandorski Orderu Łaźni (Wielka Brytania) Krzyż Wojenny 1914-1918 (Francja) Order Michała Walecznego III klasy (Rumunia)

Anton Iwanowicz Denikin (ros. Антон Иванович Деникин, ur. 16 grudnia 1872 w Łowiczu[a], zm. 8 sierpnia 1947 w Ann Arbor) – rosyjski oficer, generał Armii Imperium Rosyjskiego, dowódca Armii Ochotniczej, jeden z kilku dowódców antykomunistycznej „białej” armii Rosji. Admirał Aleksandr Kołczak przed śmiercią przekazał pełnomocnictwa najwyższej władzy w Rosji Antonowi Denikinowi. Po dymisji na ręce Piotra Wrangla pozostawał na emigracji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był jedynym dzieckiem emerytowanego majora armii carskiej, Iwana Jefimowicza Denikina, byłego chłopa pańszczyźnianego z okolic Saratowa oddanego przez dziedzica w rekruty, i polskiej szwaczki Elżbiety Wrzesińskiej. Rodzina żyła skromnie z niewielkiej emerytury ojca, który zmarł w 1885 roku. Wówczas młody Denikin zaczął zarabiać udzielaniem korepetycji bogatszym i lepiej sytuowanym kolegom. Po maturze w 1890 roku wstąpił do Kijowskiej Szkoły Junkrów (Киевское пехотное инженерное юнкерское училище). Ukończył Akademię Sztabu Generalnego (1899), brał udział w wojnie rosyjsko-japońskiej (1904–1905), w której okazał się utalentowanym dowódcą. Odnosił także sukcesy podczas I wojny światowej. Od kwietnia do maja 1917 roku był szefem sztabu głównodowodzącego; od maja 1917 roku – głównodowodzącym Zachodnim Frontem. Za wsparcie akcji generała Korniłowa został internowany w Bychowie przez Rząd Tymczasowy.

Po przewrocie bolszewickim w listopadzie 1917 roku został uwolniony przez żołnierzy I Korpusu Polskiego, stanowiących straż twierdzy i zaopatrzony w fałszywe dokumenty na nazwisko polskiego oficera. Po udanej ucieczce nad Don w listopadzie 1917 roku był jednym z organizatorów Armii Ochotniczej, a po śmierci Korniłowa pod Jekaterynodarem został jej wodzem naczelnym (od marca 1918). W 1919 roku stanął na czele Sił Zbrojnych Południa Rosji – w maju-czerwcu zajął Donbas, następnie całą centralną Ukrainę z Kijowem. We wrześniu 1919 roku rozpoczął ofensywę na Moskwę, ale po zdobyciu Orła (trzysta osiemdziesiąt kilometrów od Moskwy) nastąpiła kontrofensywa Armii Czerwonej i ostatecznie natarcie zakończyło się odwrotem na całym froncie i klęską. Oddziały Armii Ochotniczej musiały opuścić całą Ukrainę, utrzymując się jedynie na Krymie.

Trumna ze szczątkami Denikina w soborze św. Mikołaja w Nowym Jorku

W kwietniu 1920 roku Denikin zrzekł się dowództwa na rzecz Piotra Wrangla i wyemigrował na Zachód (Wielka Brytania, Belgia, Węgry, Francja, od 1945 USA). Na emigracji opublikował wspomnienia, w których twierdził, iż bolszewicy utrzymali się przy władzy dzięki Piłsudskiemu, który nie chciał współpracować z Rosją „białych”. Z przekonań politycznych był umiarkowanym monarchistą, zwolennikiem „jednej i niepodzielnej Rosji” – jak mówiono „od Kalisza do Władywostoku”, co uniemożliwiło mu współpracę z innymi siłami antybolszewickimi (m.in. z nowo powstałą Polską) i było jedną z głównych przyczyn klęski. W czasie II wojny światowej przeciwnik kolaboracji z Niemcami.

Jego współpracownikiem był ekonomista i polityk Piotr Struwe. Denikin zmarł w 1947 roku. Po upadku Związku Radzieckiego jego ciało zostało sprowadzone do Rosji i pochowane na moskiewskim cmentarzu Dońskim.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczony Orderem św. Jerzego III i IV klasy, Orderem Świętego Włodzimierza III i IV klasy, Orderem św. Anny II i III klasy, Orderem św. Stanisława II i III klasy, Odznaką 1 Zimowej Kampanii Kubańskiej, Odznaką Jerzego i Odznaką Jerzego z Brylantami, brytyjskim Orderem Łaźni, francuskim Krzyżem Wojennym i rumuńskim Orderem Michała Walecznego.

Prace[edytuj | edytuj kod]

Denikin na emigracji napisał wiele książek m.in.:

 • Droga rosyjskiego oficera [wspomnienia]
 • Очерки русской смуты[2]
 • The career of a Tsarist officer: Memoirs, 1872-1916. University of Minnesota Press, Minneapolis 1975, ​ISBN 0-8166-0698-6​ (Путь русского офицера, "Put' russkogo oficera" 1953)
 • The Russian turmoil, memoirs, military, social and political. Hutchinson, London 1920, (Очерки русской смуты, Париж, 1921-1923; "Oczerki russkoj smuty", Zarys dziejów anarchii w Rosji)
 • The White Army. Cape, London 1930
 • World events and the Russian problem. Imprimerie rapide C.T., Paris 1939
 • The Russian problem. o.O. 1940

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Jako miejsce urodzenia Denikin wskazał w swoich wspomnieniach „Droga rosyjskiego oficera” Szpetal Dolny (dziś dzielnica Włocławka), co jednak jest nieprawdą – przeczy temu jego akt urodzenia ze zbioru Archiwum Państwowego w Łodzi, zespół parafia prawosławna św. Jana Chrzciciela w Łowiczu, sygn. 29, akt urodzenia nr 35 z roku 1872[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Jacek Perzyński, Gen. Denikin - uzdolniony matematyk, pochodził z Łowicza; [w:] „Co tydzień historia” (dod. do „Polska. Dziennik Łódzki”), 16 X 2014, s. 4.
 2. Очерки русской смуты (język rosyjski)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • A. Nieuważny, 2010: Z matki Polki ...wódz białej Rosji. Wiedza i Życie, Inne Oblicza Historii, 4/10 (numer specjalny).
 • Jacek Perzyński, Gen. Denikin - uzdolniony matematyk, pochodził z Łowicza; [w:] „Co tydzień historia” (dod. do „Polska. Dziennik Łódzki”), 16 X 2014, s. 4.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]