Gilbert Hernandez

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gilbert Hernandez
Ilustracja
Beto Hernandez podpisuje High Soft Lisp w Midtown Comics, 2010
Data i miejsce urodzenia 1 lutego 1957 r.
Oxnard
Dziedzina sztuki komiks
Ważne dzieła

Gilberto Hernandez, (hiszp. wymowa: [xilˈβerto]) urodzony 1 lutego 1957, w Oxnard, Kalifornia. Zwykle przedstawiany jako Gilbert Hernandez, znany także pod pseudonimem Beto. Amerykański scenarzysta i rysownik komiksowy. Razem z braćmi Jaimem i Mariem stworzył cenioną przez krytykę, niezależną serię Love and Rockets[1], wydaną przez Fantagraphics.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Hernandez dorastał w Kalifornii wraz z piątką braci i siostrą[2]. Zainteresowanie komiksem, podobnie jak bracia, odziedziczył po matce. Szczególnie zafascynowały go prace takich twórców jak Jack Kirby, Steve Ditko czy Hank Katcham i komiksy z linii Archie. Brat Mario pokazał mu świat komiksu undergroundowego zapoznając go z magazynem Zap Comix wydawanym przez Roberta Crumba. Duży wpływ na jego kształtowanie jako twórcy miała także muzyka, w szczególności punk (zwłaszcza scena kalifornijska u schyłku lat 70.) oraz new wave i glitter rock.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W początkach lat 80. Gilbert wraz z bratem Jaimem wykorzystywali swoje zdolności plastyczne do tworzenia ulotek i okładek płyt dla lokalnych kapel[2]. Ten związek z muzyką powrócił do nich w formie hołdu, kiedy jeden z zespołów rockowych przyjął nazwę Love and Rockets na cześć ich najbardziej znanej serii komiksowej[3].

Popularność i uznanie przyniosła braciom seria Love and Rockets, której pierwszy zeszyt opublikowali własnym nakładem w 1981 roku. Wydanie to trafiło do magazynu Comics Journal, w wyniku czego wydawnictwo Fantagraphics zaproponowało im samodzielną serię komiksową. Zaczęła się ona ukazywać w 1982 roku. Po ukazaniu się 50 numerów seria została zawieszona, lecz reaktywowano ją w 2001 roku. W chwili obecnej seria jest kontynuowana w formie dorocznych antologii. W tym czasie Gilbert tworzył inne prace, m.in. Luba czy New Love[2]. Stworzył także solowe projekty, Chance in hell, The Troublemakers i Speak of the devil, adaptacje fikcyjnych filmów klasy B[4].

Najbardziej znanym i uznanym dziełem Gilberta są historie z serii Heartbreak Soup Stories[1], znanej także jako Palomar, publikowane w Love and Rockets, rozgrywające się biednej meksykańskiej mieścinie Palomar.

Odbiór krytyczny[edytuj | edytuj kod]

Styl Gilberta jest często określany mianem "realizmu magicznego" lub "magiczno-realistycznego spojrzenia na śrdokowoamerykańską operę mydlaną"[5]. Głównym tematem były postacie silnych, niezależnych kobiet, takich jak Luba, która z przyjezdnej obcej stała się właścicielka łaźni i kina, a następnie burmistrzem Palomar[2]. Jego prace często mierzą się także z tematyka latynoską w USA. W opinii Junota Diaza, amerykańskiego profesora literatury na MIT i pisarza, Gilberta można by uznać za "największego amerykańskiego twórcę opowieści"[6].

Wraz z bratem Jamiem trafili na listę "Top 100 Next Wave Storytellers" tygodnika Time w 2009[7]. Wraz z żoną, Carol Kovinick, stworzył program telewizyjny The Naked Cosmos[7],, opowiadający o kosmicznym proroku znanym jako Quintas.

Ważniejsze prace[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

 • 1986 Kirby Award dla najlepszej serii czarno-białej za Love & Rockets (Fantagraphics)
 • 1986 Inkpot Award
 • 1989 Harvey Award dla najlepszego scenarzysty za Love & Rockets (Fantagraphics)
 • 1990 Harvey Award dla najlepszego scenarzysty za Love & Rockets (Fantagraphics)
 • 1989 Harvey Award dla najlepszej serii za Love and Rockets (Fantagraphics Books)
 • 1990 Harvey Award dla najlepszej serii za Love and Rockets (Fantagraphics Books)
 • 2001 Harvey Award dla najlepszej nowej serii za Luba's Comix and Stories (Fantagraphics Books)
 • 2004 Harvey Award dla najlepszej nowelki lub pojedynczego odcinka za Love and Rockets #9 (Fantagraphics Books)
 • 2009 Fellow Award od organizacji United States Artists

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Derek parker Royal: Palomar and Beyond: An Interview with Gilbert Hernandez (ang.). Texas A&M University-Commerce. [dostęp 2016-01-27].
 2. a b c d Biografia Gilberta i Jaimeego Hernandezów na stronie Fantagraphics, stan na 8 kwietnia 2010, (ang.)
 3. Wywiad z Gilbertem Hernandezem na stronie Dark Horse Comics, stan na 24 kwietnia 2010, (ang.)
 4. "Audacity of Hopey", artykuł w NY Times, Douglas Wolk (ang.)
 5. Teen angst with a difference (ang.). [dostęp 2016-03-19]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 6. Za Los Angeles Times
 7. a b Profil Gilberta Hernandeza na United States Artists (ang.). [dostęp 2016-03-19]. [zarchiwizowane z tego adresu].