Gilbert Hernandez

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gilbert Hernandez
Ilustracja
Beto Hernandez podpisuje High Soft Lisp w Midtown Comics, 2010
Data i miejsce urodzenia

1 lutego 1957
Oxnard

Dziedzina sztuki

komiks

Ważne dzieła

Gilbert Hernandez, właśc. Gilberto Hernandez, ps. „Beto” (ur. 1 lutego 1957 w Oxnard) – amerykański scenarzysta i rysownik komiksowy. Razem z braćmi Jaimem i Mariem stworzył cenioną przez krytykę, niezależną serię Love and Rockets[1], wydaną przez Fantagraphics.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Hernandez dorastał w Kalifornii wraz z piątką braci i siostrą[2]. Zainteresowanie komiksem, podobnie jak bracia, odziedziczył po matce. Szczególnie zafascynowały go prace takich twórców jak Jack Kirby, Steve Ditko czy Hank Katcham i komiksy z linii Archie. Brat Mario pokazał mu świat komiksu undergroundowego zapoznając go z magazynem Zap Comix wydawanym przez Roberta Crumba. Duży wpływ na jego kształtowanie jako twórcy miała także muzyka, w szczególności punk (zwłaszcza scena kalifornijska u schyłku lat 70.) oraz new wave i glitter rock.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W początkach lat 80. Gilbert wraz z bratem Jaimem wykorzystywali swoje zdolności plastyczne do tworzenia ulotek i okładek płyt dla lokalnych kapel[2]. Ten związek z muzyką powrócił do nich w formie hołdu, kiedy jeden z zespołów rockowych przyjął nazwę Love and Rockets na cześć ich najbardziej znanej serii komiksowej[3].

Popularność i uznanie przyniosła braciom seria Love and Rockets, której pierwszy zeszyt opublikowali własnym nakładem w 1981 roku. Wydanie to trafiło do magazynu Comics Journal, w wyniku czego wydawnictwo Fantagraphics zaproponowało im samodzielną serię komiksową. Zaczęła się ona ukazywać w 1982 roku. Po ukazaniu się 50 numerów seria została zawieszona, lecz reaktywowano ją w 2001 roku. W chwili obecnej seria jest kontynuowana w formie dorocznych antologii. W tym czasie Gilbert tworzył inne prace, m.in. Luba czy New Love[2]. Stworzył także solowe projekty, Chance in hell, The Troublemakers i Speak of the devil, adaptacje fikcyjnych filmów klasy B[4].

Najbardziej znanym i uznanym dziełem Gilberta są historie z serii Heartbreak Soup Stories[1], znanej także jako Palomar, publikowane w Love and Rockets, rozgrywające się biednej meksykańskiej mieścinie Palomar.

Odbiór krytyczny[edytuj | edytuj kod]

Styl Gilberta jest często określany mianem „realizmu magicznego” lub „magiczno-realistycznego spojrzenia na śrdokowoamerykańską operę mydlaną”[5]. Głównym tematem były postacie silnych, niezależnych kobiet, takich jak Luba, która z przyjezdnej obcej stała się właścicielka łaźni i kina, a następnie burmistrzem Palomar[2]. Jego prace często mierzą się także z tematyka latynoską w USA. W opinii Junota Diaza, amerykańskiego profesora literatury na MIT i pisarza, Gilberta można by uznać za „największego amerykańskiego twórcę opowieści”[6].

Wraz z bratem Jamiem trafili na listę „Top 100 Next Wave Storytellers” tygodnika Time w 2009[7]. Wraz z żoną, Carol Kovinick, stworzył program telewizyjny The Naked Cosmos[7], opowiadający o kosmicznym proroku znanym jako Quintas.

Ważniejsze prace[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

 • 1986: Kirby Award dla najlepszej serii czarno-białej za Love & Rockets (Fantagraphics)
 • 1986: Inkpot Award
 • 1989: Harvey Award dla najlepszego scenarzysty za Love & Rockets (Fantagraphics)
 • 1990: Harvey Award dla najlepszego scenarzysty za Love & Rockets (Fantagraphics)
 • 1989: Harvey Award dla najlepszej serii za Love and Rockets (Fantagraphics Books)
 • 1990: Harvey Award dla najlepszej serii za Love and Rockets (Fantagraphics Books)
 • 2001: Harvey Award dla najlepszej nowej serii za Luba’s Comix and Stories (Fantagraphics Books)
 • 2004: Harvey Award dla najlepszej nowelki lub pojedynczego odcinka za Love and Rockets #9 (Fantagraphics Books)
 • 2009: Fellow Award od organizacji United States Artists

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Derek parker Royal: Palomar and Beyond: An Interview with Gilbert Hernandez. Texas A&M University-Commerce. [dostęp 2016-01-27]. (ang.).
 2. a b c d Biografia Gilberta i Jaimeego Hernandezów na stronie Fantagraphics, stan na 8 kwietnia 2010 (ang.).
 3. Wywiad z Gilbertem Hernandezem na stronie Dark Horse Comics, stan na 24 kwietnia 2010 (ang.).
 4. „Audacity of Hopey”, artykuł w NY Times, Douglas Wolk (ang.).
 5. Teen angst with a difference. [dostęp 2016-03-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-22)]. (ang.).
 6. Za Los Angeles Times.
 7. a b Profil Gilberta Hernandeza na United States Artists. [dostęp 2016-03-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-09-09)]. (ang.).