Gill Sans

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gill Sans
Ilustracja
Czcionka Gill Sans
Styl czcionka bezszeryfowa
Klasyfikacja czcionka humanistyczna
Twórca Eric Gill
Data stworzenia 1926
Data publikacji 1928
Znak towarowy Monotype Corporation
Znaki łacińskie T

Gill Sansczcionka humanistyczna bezszeryfowa, zaprojektowana przez Erica Gilla.

Oryginalny projekt pojawił się w 1926 roku, kiedy Douglas Cleverdon otworzył swoją własną księgarnię w rodzinnym mieście Bristol. Podczas remontu księgarni Eric Gill malował duże litery na ścianie budynku, które następnie stały się znane jako czcionka Gill Sans. Ponadto, Gill naszkicował projekt dla wydawcy i księgarza Douglasa Cleverdona, jako wzór do składania ogłoszeń i obwieszczeń.

Gill Sans[edytuj | edytuj kod]

Krój ten został opublikowany w 1928 roku przez Monotype Corporation. Czcionka stała się popularna, kiedy w 1929 roku Cecil Dandridge zlecił Ericowi użycie jej na plakatach i materiałach reklamowych kolei London and North Eastern Railway (LNER). Jest czcionką systemową w OS X i jest dołączana do niektórych wersji produktów Microsoft jako Gill Sans MT.

Wielkie litery czcionki wzorowane są na monumentalnej kapitale rzymskiej (użytej np. na kolumnie Trajana). Wielka litera M ma proporcje kwadratu, a jej kreski ukośne łączą się dokładnie w centrum. Czcionka zawiera czternaście odmian pisma. Stosowana jest m.in. przez rząd brytyjski (od 2003 roku), rząd hiszpański (od 2001 roku), BBC (od r. 1997), angielskie i walijskie linie kolejowe, firmę Saab.