Gill Sans

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gill Sans
GillSansEG.svg
Czcionka Gill Sans
Styl czcionka bezszeryfowa
Klasyfikacja czcionka humanistyczna
Twórca Eric Gill
Data stworzenia 1926
Data publikacji 1928
Znak towarowy Monotype Corporation
Znaki łacińskie T

Gill Sansczcionka humanistyczna bezszeryfowa, zaprojektowana przez Erica Gilla.

Oryginalny projekt pojawił się w 1926 roku, kiedy Douglas Cleverdon otworzył swoją własną księgarnię w rodzinnym mieście Bristol. Podczas remontu księgarni Eric Gill malował duże litery na ścianie budynku, które następnie stały się znane jako czcionka Gill Sans. Ponadto, Gill naszkicował projekt dla wydawcy i księgarza Douglasa Cleverdona, jako wzór do składania ogłoszeń i obwieszczeń.

Gill Sans[edytuj | edytuj kod]

Krój ten został opublikowany w 1928 roku przez Monotype Corporation. Czcionka stała się popularna, kiedy w 1929 roku Cecil Dandridge zlecił Ericowi użycie jej na plakatach i materiałach reklamowych London and North Eastern Railway (Londyńskich i Północno-Wschodnich Linii Kolejowych). Jest czcionką systemową w OS X i jest dołączana do niektórych wersji produktów Microsoft jako Gill Sans MT.

Duże litery czcionki wzorowane są na monumentalnej kapitale rzymskiej (użytej np. na kolumnie Trajana). Duża litera M ma proporcje kwadratu, a jej kreski ukośne łączą się dokładnie w centrum. Czcionka zawiera czternaście odmian pisma. Stosowana jest m.in. przez rząd brytyjski (od 2003 roku), rząd hiszpański (od 2001 roku), BBC (od r. 1997), angielskie i walijskie linie kolejowe, firmę Saab.