Gillian McKeith

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gilian McKeith
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 28 września 1959
Perth
Zawód dietetyk, prezenterka telewizyjna, pisarka
Miejsce zamieszkania Londyn, Wielka Brytania Wielka Brytania
Narodowość szkocka Szkocja
Alma Mater University of Edinburgh, University of Pennsylvania, Clayton College of Natural Health
Uczelnia BA (lingwistyka, 1981)
MA (stosunki międzynarodowe, 1984)
Małżeństwo Howard Magaziner
Dzieci Scylar (1994)
Ashton (2000)
Strona internetowa

Gillian McKeith (ur. 28 września 1959 w Perth) – szkocka dietetyczka, prezenterka telewizyjna i pisarka. Jest byłym gospodarzem brytyjskiego programu You Are What You Eat. Od 2010 roku prowadzi kanadyjską edycję programu Eat Yourself Sexy. McKeith ma holistyczne podejście do zdrowia, promuje ćwiczenia i dietę bogatą w warzywa i owoce. Jej rady otrzymują krytykę i pochwały. You Are What You Eat sprzedało się w ponad dwóch milionach egzemplarzy na całym świecie. W 2005 roku otrzymała Nagrodę Edukacji Konsumenckiej przez Soil Association.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Zdobyła dyplom w dziedzinie lingwistyki w University of Edinburgh w 1981 roku. Następnie przeniosła się do Stanów Zjednoczonych gdzie pracowała w marketingu i biznesie międzynarodowym. W 1984 roku otrzymała tytuł magistra stosunków międzynarodowych na University of Pennsylvania. Jest członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Konsultantów Żywieniowych. Posiada certyfikaty z London School of Acupuncture i Kailash Centre of Oriental Medicine.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jej matka była pracownikiem biurowym, a ojciec pracował w stoczni. Przez wiele lat palił papierosy i zmarł na raka przełyku w 2005 roku. Ma męża, Howarda Magazinera, z którym ma dwie córki – Scylar (ur. 1994) i Ashton (ur. 2000).

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Wielokrotnie wskazywano, że jej kwalifikacje naukowe budzą wątpliwości. Przez lata używała tytułu "Dr.", co w roku 2007 stało się przyczyną orzeczenia Advertising Standards Authority zabraniającego jej tej praktyki. W swoim CV wskazywała błędnie, że uzyskała tytuł doktorski w American College of Nutrition. Żadna z przywoływanych swoich rzekomych "publikacji naukowych" nie ukazała się w uznanych recenzowanych czasopismach. Wskazywano również, że Amerykańskie Stowarzyszenie Konsultantów Żywieniowych (American Association of Nutritional Consultants), którego jest członkiem, jest stowarzyszeniem, którego członkostwo można kupić on-line za 60 USD, co udowodnił dziennikarz "Guardiana", Ben Goldacre.