Ben Goldacre

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ben Goldacre
Ilustracja
Ben Goldacre w październiku 2009 r.
Data urodzenia

1974

Narodowość

brytyjska

Język

angielski

Alma Mater

King’s College London, UCL Medical School

Dziedzina sztuki

pisarz i dziennikarz naukowy

Ważne dzieła
  • Lekarze, naukowcy, szarlatani (2008, org. Bad science)
  • Bad Pharma (2012)
Strona internetowa

Ben Michael Goldacre (ur. 1974) – brytyjski lekarz, pisarz i dziennikarz naukowy. Znany głównie z kolumny Bad Science w The Guardian, którą prowadzi od 2003. Autor książki Lekarze, naukowcy, szarlatani (2008, org. Bad Science) krytykującej różne formy pseudonauki i medycyny niekonwencjonalnej oraz Bad Pharma opisującej działanie przemysłu farmaceutycznego.

Edukacja i praca naukowa[edytuj | edytuj kod]

Ben Goldacre studiował medycynę w Magdalen College School w Oksfordzie[1] oraz w University College London Medical School w Londynie, gdzie otrzymał tytuł lekarza medycyny w 2000[2]. W 2005 uzyskał członkostwo w Royal College of Psychiatrists[3]. Pracował m.in. w Institute of Psychiatry w Londynie, Nuffield College w Oksfordzie oraz w London School of Hygiene and Tropical Medicine.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Od 2003 prowadzi rubrykę Bad Science w sobotnim wydaniu brytyjskiego dziennika The Guardian. Opisuje w niej zagrożenia płynące ze stosowania różnych metod medycyny niekonwencjonalnej oraz pseudonaukowe podstawy stojące za działalnością wielu z jej przedstawicieli. Zwraca również uwagę na ich powiązania z przemysłem farmaceutycznym. W swoich artykułach krytykował m.in. przedstawicieli współczesnego ruchu antyszczepionkowego (m.in. Andrew Wakefielda) oraz program gimnastyki dla mózgu[4].

Podważył kompetencje amerykańskiej dietetyczki i osobowości telewizyjnej Gillian McKeith, która legitymowała się członkostwem w American Association of Nutritional Consultants. Udowodnił, że certyfikat tego stowarzyszenia można uzyskać przez internet za 60 dolarów – udało mu się uzyskać taki dokument dla swojej kotki Henrietty[5].

Krytykował również działalność Matthiasa Ratha – niemieckiego lekarza, który utrzymywał, że sprzedawane przez niego suplementy są w stanie wyleczyć chorych z HIV/AIDS i przeprowadził ich nielegalne próby kliniczne w Republice Południowej Afryki, a na skutek jego kampanii promocyjnych wielu z chorych przestało zażywać preparaty antywirusowe. W 2008 Matthias Rath pozwał Goldacre’a i The Guardian za zniesławienie, po czym piętnaście miesięcy później odstąpił od oskarżenia i opłacił część kosztów procesu[6].

We wrześniu 2008 ukazała się pierwsza książka Goldacre’a Bad Science, w której znalazło się wiele poszerzonych i uaktualnionych artykułów z The Guardian. Została pozytywnie oceniona m.in. przez recenzentów British Medical Journal oraz The Daily Telegraph i znalazła się na liście 10 najlepiej sprzedających się książek w Amazon[7]. W Polsce książka ukazała się pod tytułem Lekarze, naukowcy, szarlatani w 2011.

We wrześniu 2012 roku została wydana jego druga książka Bad Pharma: How Drug Companies Mislead Doctors and Harm Patients.

Książki[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]