Glorieuses

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Glorieuses
Ilustracja
Zdjęcie satelitarne wysp Glorieuses
Państwo

 Francja

Terytorium zamorskie

 Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne

Akwen

Kanał Mozambicki (Ocean Indyjski)

Liczba wysp

2

Powierzchnia

7 km²

Populacja 
• liczba ludności


0

Mapa
Położenie na mapie
Położenie na mapie Madagaskaru
Mapa konturowa Madagaskaru, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Glorieuses”
Ziemia11°33′20″S 47°20′33″E/-11,555556 47,342500

Glorieuses (fr. Îles Glorieuses) – niewielka grupa wysp i skał, o łącznej powierzchni 7 km², położona w północnej części Kanału Mozambickiego, około 160 km od wybrzeży Madagaskaru. Wyspy są niezamieszkane, znajduje się na nich automatyczna stacja meteorologiczna.

Wyspy znajdują się w posiadaniu francuskim i stanowią część Wysp Rozproszonych Oceanu Indyjskiego (fr. Îles éparses de l'océan Indien), z którymi przynależą do Francuskich Terytoriów Południowych i Antarktycznych (do 2005 wchodziły w skład Reunionu).

Wyspy stanowią terytorium sporne z Madagaskarem[1]. W obrębie wyłącznej strefy ekonomicznej wokół wysp Glorieuses znajduje się rafa Banc du Geyser; jest ona przedmiotem sporu z Madagaskarem i Komorami[1][2].

Wyspy[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie lotnicze Grande Glorieuse

Archipelag składa się z dwóch większych wysp (Grande Glorieuse i Île du Lys) i ośmiu skał. Wyspy i skały otoczone są rafą koralową. Grande Glorieuse ma w miarę regularny kształt i średnicę ok. 2 km, porośnięta jest palmami kokosowymi i kazuaryną, we wschodniej i północno-wschodniej części wyspy występują wydmy, osiągające do 12 m wysokości. Na wyspie znajduje się kolonia rybitw. Île du Lys leży ok. 10 km na północny wschód od Grande Glorieuse, ma ok. 600 m długości.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wyspy te mogły być znane żeglarzom pływającym do Indii w XVI wieku, a wcześniej z pewnością były znane Malgaszom i ludności Komorów. Jednak dopiero w 1879 roku Hippolyte Caltaux nazwał ten archipelag (prawdopodobnie dla upamiętnienia Rewolucji francuskiej), a 6 lat później założył na Grande Glorieuse plantację kokosów, która jeszcze do 1958 roku była eksploatowana przez mieszkańców Seszeli. Wyspy stały się formalnie własnością Francji w 1892 roku, zostały przyłączone do kolonii Majotty. Zostały opuszczone podczas II wojny światowej. W 1955 roku na Grande Glorieuse założono stację meteorologiczną, która od 1960 roku działa stale, stanowiąc system wczesnego ostrzegania przed cyklonami na Oceanie Indyjskim.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Madagascar. [w:] World Factbook [on-line]. CIA. [dostęp 2013-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-25)]. (ang.).
  2. Comoros. [w:] World Factbook [on-line]. CIA. [dostęp 2013-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-24)]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Les Glorieuses. Terres australes et antarctiques françaises. [dostęp 2013-12-09]. (fr.).