Przejdź do zawartości

Wyspy Rozproszone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Położenie wysp

Wyspy Rozproszone, Wyspy Rozproszone Oceanu Indyjskiego (fr. Îles éparses, Îles éparses de l'océan Indien) – cztery niewielkie koralowe wyspy oraz grupa wysp, położone na Oceanie Indyjskim, pozostające pod administracją francuską. Żadna z nich nie jest zamieszkana, choć na części z nich znajdują się posterunki wojskowe, regularnie odwiedzane przez patrole.

Wyspy[edytuj | edytuj kod]

Do Wysp Rozproszonych zaliczają się: Europa, Juan de Nova, wyspy Glorieuses i atol Bassas da India, położone w Kanale Mozambickim pomiędzy Madagaskarem a wybrzeżem Afryki, oraz wyspa Tromelin położona na wschód od Madagaskaru. Francja uznaje za część swojej wyłącznej strefy ekonomicznej także rafę Banc du Geyser[1], położoną pomiędzy Majottą a wyspami Glorieuses.

Wyspy uznane są za rezerwaty przyrody. Znajdują się na nich jedynie lądowiska dla samolotów i stacje meteorologiczne, które dostarczają niezbędnych danych, służących m.in. przewidywaniu cyklonów zagrażających Madagaskarowi, Reunionowi i Mauritiusowi. Stacji nie posiada tylko atol Bassas da India, którego prawie cały obszar jest zalewany podczas przypływów.

Status wysp[edytuj | edytuj kod]

Do 2005 roku Wyspy Rozproszone pozostawały pod administracją departamentu zamorskiego Reunion, a później Francuskich Terytoriów Południowych i Antarktycznych. 22 stycznia 2007 formalnie zostały włączone do Francuskich Terytoriów Południowych i Antarktycznych jako ich piąty dystrykt. Nie są one częścią Unii Europejskiej, jak np. Reunion.

Roszczenia co do własności wysp zgłasza kilka sąsiednich państw. Mauritius rości sobie prawa do wyspy Tromelin, a Madagaskar do pozostałych wysp, w tym Glorieuses i rafy Banc du Geyser, do których pretensje zgłaszają także Komory[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mayotte-photos-plongee (fr.)
  2. Madagascar. [w:] World Factbook [on-line]. CIA. [dostęp 2013-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-05-11)]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]