Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie
Ilustracja
Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP
Data powołania 1993
Siedziba Kraków
Adres ul. Skawińska 2
31-066 Kraków
Liczba członków ok. 100
Przewodniczący Tadeusz Jakubowicz
Telefon 12 429-57-35
E-mail krakow@jewish.org.pl
Strona internetowa Gminy

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowiegmina żydowska z siedzibą w Krakowie, będąca członkiem Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Swoim zasięgiem obejmuje południowo-wschodnią Polskę.

Gmina powstała w 1993, z przekształcenia istniejącej w latach 1946–1993 Kongregacji Wyznania Mojżeszowego w Krakowie w Gminę Wyznaniową Żydowską. Obecnie zrzesza około 100 członków.

Gmina posiada cztery czynne synagogi: Remuh, Tempel, Izaaka i Kupa, z których ta pierwsza wykorzystywana jest do regularnych celebracji nabożeństw szabatowych i świątecznych. Poza tym gmina jest właścicielką synagog: Starej, Wysokiej, Poppera, Mizrachi, Deichesa, Chewra Thilim oraz innych położonych na terenie Małopolski, m.in. synagogi w Bobowej, Czarnym Dunajcu, Grybowie oraz Słomnikach[1].

Pod opieką gminy znajdują się cmentarze żydowskie, m.in. w Krakowie (Nowy, Remuh i Abrahama), Bochni, Gorlicach, Krynicy, Łabowej, Nowym Sączu, Nowym Targu, Tarnowie, Zakopanem[1].

Gmina utrzymuje mykwę (ul. Podbrzezie) oraz koszerną stołówkę, która wydaje około 30 posiłków na miejscu, a 15 dowożonych jest do ludzi starszych i samotnych[1].

Od 19 października 2005 do sierpnia 2006 naczelnym rabinem Krakowa był Abraham Flaks. Od sierpnia 2006 do października 2012 był nim Boaz Pash. Od 2013 do 2015 rabinem w Krakowie był pochodzący z Izraela Eliezer Gurary – od 2014 do 2015 roku naczelny rabin Krakowa. Dawniej gminę wspomagał również Sacha Pecaric, a także późniejszy naczelny rabin Galicji Edgar Gluck, rabin z Chabad-Lubawicz – Eliezer Gurary, jak również rabin Icchak Horowitz.

Zarząd główny[edytuj | edytuj kod]

  • przewodniczący: Tadeusz Jakubowicz (od 1997)
  • wiceprzewodniczący: Helena Jakubowicz
  • członkowie Zarządu: Mina Gottlieb, Aleksander Opoczyński,Krystyna Podgórska

dawni przewodniczący:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie na stronie fzp.net.pl (w Internet Archive) [dostęp: 21 listopada 2008].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]