Goalball

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Olimpijski piktogram z paraolimpiady Pekin 2008

Goalballgra drużynowa dla osób niewidomych i słabowidzących. Została stworzona w 1946 roku przez Niemca Seppa Reindle i Austriaka Hansa Lorenzena w ramach doskonalenia sposobów rehabilitacji niewidomych weteranów II wojny światowej.

Zasady[edytuj | edytuj kod]

Drużyna składa się z trzech zawodników, grających z zasłoniętymi oczami, broniących bramki o wysokości 1,3 metra zajmującej całą szerokość boiska. Boisko do goalballa ma 9 × 18 m i podzielone jest na trzy strefy: bramkową (na szerokość 3 m od bramki), rzutu (3 m za strefą bramkową) i strefę środkową, zajmującą szerokość 6 m na środku boiska. Piłka musi być toczona. Podczas rzutu musi dotknąć strefy rzutu zarówno drużyny rzucającej, jak i broniącej. Po pierwszym kontakcie piłki z zawodnikiem drużyny broniącej drużyna ta ma 10 sekund na odrzucenie piłki. Za przewinienia drużyna może otrzymać rzut karny – jeden zawodnik broni całej bramki. Gra trwa 2 razy po 12 min. Piłka zawiera dzwoneczki i waży 1,25 kg. Mecze rozgrywane są w absolutnej ciszy. Dla wyrównania szans zawodników niewidomych i słabowidzących, podczas meczu goalballa gracze mają zaklejone specjalnymi plastrami oczy oraz dodatkowo noszą nieprzezroczyste gogle. Wszystkie linie na boisku są wyklejone plastrem, pod którym znajduje się sznurek w celu ułatwienia poruszania się i orientacji na nim, gdyż zawodnicy jedną ręką niemal cały czas dotykają podłoża[1].

Goalball na świecie[edytuj | edytuj kod]

W goalball rozgrywane są Mistrzostwa Świata, Europy i Polski. Jest to dyscyplina paraolimpijska od 1976 roku i jest pierwszą oficjalną olimpijską grą zespołową dla osób niewidomych i słabowidzących.

Obecnym Mistrzem Olimpijskim jest Reprezentacja Finlandii (2012)

Obecnym Mistrzem Świata jest Reprezentacja Brazylii (2014)

Obecnym Mistrzem Europy jest Reprezentacja Turcji (2015)

Goalball w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Obecnym mistrzem Polski (2015) jest drużyna Katowic, natomiast wicemistrzem drużyna Wrocławia. Obecnym Mistrzem Polski Juniorów (2015), jest drużyna Wrocławia.

W Polsce rozgrywane są także Puchary Polski, w 2015 roku zwycięzcą Pucharu Polski była drużyna Białegostoku, natomiast Puchar Polski "Silesia Cup" zwyciężyła drużyna Wrocławia.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Goalball. Polski Komitet Paraolimpijski. [dostęp 2014-05-29].
  • Goalball (ang.). International Blind Sports Federation. [dostęp 2014-05-29].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Goalball rules 2010-2013 (ang.). International Blind Sports Federation. [dostęp 2014-05-29].