Golubac

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Golubac
Ilustracja
Państwo  Serbia
Okręg okręg braniczewski
Wysokość 179 m n.p.m.
Populacja (2002)
• liczba ludności

1896
Nr kierunkowy 012
Kod pocztowy 12223
Tablice rejestracyjne PO
Położenie na mapie Serbii
Mapa lokalizacyjna Serbii
Golubac
Golubac
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Golubac
Golubac
Ziemia 44°39′00″N 21°37′35″E/44,650000 21,626389
Strona internetowa

Golubac, Gołąbiec (serb. Голубац, rum. Golumbei, tur. Güvercinlik, węg. Galambóc) – miejscowość i gmina w północno-wschodniej Serbii (okręg braniczewski), położona na prawym brzegu Dunaju. Golubac graniczy od wschodu z Rumunią, od zachodu z gminą Veliko Gradište, a od południa z gminą Kučevo.

Liczba mieszkańców: 1896, gmina: 9913 (według spisu ludności z 2002 r.)

Historia i atrakcje turystyczne[edytuj]

Widok na twierdzę Golubac od strony Dunaju

Ze względu na liczne wykopaliska archeologiczne, Park Narodowy Đerdap i twierdzę Golubac okolice Golubaca są chętnie odwiedzane przez turystów.

Miejscowość jest popularna pod względem turystycznym i żeglarskim. Park Narodowy Żelazna Brama jest znany ze swego piękna i terenów łowieckich.

Miejscowe wykopaliska archeologiczne w pobliżu mostu Trajana i wzdłuż Dunaju, aż do Żelaznej Bramy ukazują pozostałości budowli z czasów tego cesarza. W okolicy znajdują się też ruiny rzymskiej fortecy Diana. Twierdza Golubac została zbudowana w XIV wieku i jest położona 4 km w dół rzeki. Miejscowym polonicum jest historia obrony tej fortecy, podczas wojny z Imperium Osmańskim w 1428 roku, kiedy wsławił się swym bohaterstwem polski rycerz Zawisza Czarny z Garbowa herbu Sulima, który osłaniając odwrót wojsk Zygmunta Luksemburskiego mimo wysłanej po niego łodzi postanowił walczyć nadal wraz ze swoimi żołnierzami i dostawszy się do tureckiej niewoli został zamordowany. Według tureckiej legendy dwóch janczarów miało się pokłócić o to który z nich wziął Zawiszę do niewoli aż w końcu jeden z nich miał ściąć rycerzowi polskiemu głowę.