Gra miejska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Uczestnicy niezależnej polskiej gry miejskiej Lumenatio

Gra miejska – nowa forma rozrywki, rozgrywana w wielu miastach świata. Esencją gier miejskich jest wykorzystywanie przestrzeni miejskiej jako istotnego elementu rozgrywki. Łączy w sobie cechy flash mobów, happeningów ulicznych oraz gier komputerowych, RPG i harcerskich podchodów. Gry miejskie organizowane są w różnych miejscach niezależnie od siebie, głównie w dużych miastach. Przybierają zarówno formy otwarte, jak i zamknięte, wchodząc nieraz w skład ofert imprez integracyjnych dla firm. Gry miejskie powstają zarówno jako projekty w pełni niezależne, jak i komercyjne. Ich tematyka może być różnorodna, od wydarzeń historycznych, przez powieści, po historie wymyślone przez autorów gry.

Historia[edytuj]

Trudno wskazać jednoznacznie, co było początkiem dzisiejszych gier miejskich i nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie, gdyż ewoluowały one z różnych innych działań w przestrzeni miejskiej, takich jak flash moby, akcje performerskie i happeningowe.

Projektów analogicznych do gier miejskich można doszukiwać się nawet w czasach Wielkiego Kryzysu (Ringolevio) albo w działaniach artystów z drugiej połowy XX wieku. Za działania zbliżone do gier miejskich można uznać również podchody, harcerskie rajdy oraz larpy.

Podział gier miejskich[edytuj]

Gry miejskie można podzielić na niezależne oddolne inicjatywy oraz projekty komercyjne, realizowane na zlecenie firm oraz instytucji.

Drugi podział związany jest z obecnością w grze fabuły bądź jej brakiem. Część gier posiada swoją historię, bądź motyw przewodni, inne nie charakteryzują się konkretną tematyką.

Przedsięwzięcia zbliżone do gier miejskich w Polsce[edytuj]

Przedsięwzięcia zbliżone w swojej formie do gier miejskich miały miejsce na długo przed tym, gdy zjawisko to stało się ogólnopolskim fenomenem. Wystarczy wspomnieć harcerskie podchody (np. Rajd Arsenał, który od lat 70. co roku odbywa się w Warszawie) albo gry typu larp. Pierwszą komercyjną grą podobną do miejskiej była Nokia Game. Był to element międzynarodowej kampanii reklamowej firmy, który z każdą edycją przechodził coraz bardziej w świat wirtualny. Ostatecznie kampania zakończyła swój żywot w 2005. W tym samym czasie działania zbliżone do gry miejskiej zatytułowanej Inwazja Mocy organizowało radio RMF FM.

Gry miejskie w Polsce[edytuj]

Projektem, który zdefiniował to, co w Polsce nazywane jest grą miejską był Urban Playground, który wystartował w 2005 roku i „uruchomił lawinę inicjatyw w całej Polsce”[1]. Większość gier (lecz nie wszystkie) realizowanych jest właśnie według modelu zaprezentowanego w Urban Playground, co jest cechą charakterystyczną projektów tego typu realizowanych w naszym kraju. Innym przykładem gier miejskich jest inicjatywa kolektywu Partyzantz (Katowice)[2]. Stworzył on hasło „miasto to plansza” oraz pierwszego polskiego śląskiego superbohatera[3]. Obecnie przy współudziale Urzędu Miasta Ruda Śląska kolektyw organizuje cykliczną grę miejską Tour de RUDA.

W Poznaniu zespół gramiejska.pl pod przewodnictwem Szymona Dąbrowskiego już od końca 2006 roku zmienia miasto w planszę i organizuje imprezy dla tych, którzy pragną przeżyć przygodę w tym mieście. Poznańskie gry miejskie składają się z dwóch części: etapu internetowego i etapu ulicznego[4][5].

Niezależnym projektem była natomiast gra zorganizowana przez animatora Krzysztofa Bieleckiego Urban Playground: Miasto to gra (Warszawa). Urban Playground łączyła ze sobą elementy happeningu i opowiadania, rozgrywała się na kilku płaszczyznach, a granica pomiędzy fikcją a rzeczywistością zacierała się[3].

Innym znanym cyklem są Literackie Gry Miejskie organizowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Z powstaniem warszawskim wiążą się także miejskie gry historyczne organizowane przez przewodników miejskich w Warszawie.

W 2008 roku gry miejskie pojawiły się we Wrocławiu, były to projekty otwarte dla mieszkańców, m.in. projekt oparty na twórczości Marka Krajewskiego – gra miejska „Morderstwo w Breslau”[6].

Kolejnym krokiem w rozwoju gier miejskich było pojawienie się w Poznaniu gier turystycznych, w których można było wziąć udział w każdej chwili. Gracz pobierał z internetu bądź z punktu informacji turystycznej kartę do gry i rozwiązując zagadkę, zwiedzał miasto. Kluczem do rozwiązania zagadki były np. pozacierane inskrypcje, ukryte rzeźby i detale architektoniczne, których nie sposób dostrzec podczas tradycyjnego zwiedzania miasta. Obecnie dostępne są 3 gry w 3 wersjach językowych, a kilka kolejnych jest w trakcie przygotowań. Karty do gry można pobrać z internetu lub odebrać w poznańskim Centrum Informacji Miejskiej[7].

Najstarszą grą miejską w Łodzi są Poetyckie Gry Uliczne – organizowane od 2008 roku przez Ośrodek Literacko-Wydawniczy Łódzkiego Domu Kultury. Organizowana co roku w maju zabawa polega na odnajdowaniu ukrytych w przestrzeni miejskiej fragmentów wiersza. Przykładem gier miejskich w Łodzi są też gry organizowane przez Łódzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich Topografie.

Gry miejskie są też wykorzystywane w formie komercyjnej jako narzędzie team building.

Nazewnictwo[edytuj]

Czasem gry miejskie mylnie nazywane są flash mobami.


Przypisy

  1. „Miasto to gra”, 2008, ISBN 978-83-927803-0-4".
  2. TVP3 Katowice, 11/2005.
  3. a b Polityka, 9/2007.
  4. Co to są Gry Miejskie?
  5. Gry miejskie: przeszłość warta Poznania – www.mmpoznan.pl.
  6. Fanklub 60lat empik.
  7. „Gazeta Wyborcza”, 5.03.2009.