Grande Arche

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grande Arche
Grande Arche
Państwo  Francja
Miejscowość La Défense, Paryż
Architekt Johann Otto von Spreckelsen
Wysokość całkowita 110 m
Rozpoczęcie budowy 1982
Ukończenie budowy 1990
Położenie na mapie Paryża
Mapa lokalizacyjna Paryża
Grande Arche
Grande Arche
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Grande Arche
Grande Arche
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Grande Arche
Grande Arche
Ziemia 48°53′34″N 2°14′09″E/48,892778 2,235833
Strona internetowa
Dekoracja świąteczna Grand Arche.

Grande Arche, właściwie: Grande Arche de la Fraternité (pol. Wielki Łuk Braterstwa) - pomnik w biznesowej dzielnicy Paryża - La Défense.

Powstanie Grande Arche poprzedzał międzynarodowy konkurs na jego projekt, który ogłosił ówczesny prezydent Francji - François Mitterrand. Konkurs wygrał Duńczyk - Johann Otto von Spreckelsen (19291987) i on zaprojektował "dwudziestowieczną wersję Łuku Triumfalnego" - tym razem nie dla upamiętnienia zwycięstw nad wrogiem, ale dla uczczenia ludzkości i idei humanitarnych. Grande Arche był budowany w latach 1982-1990. Po śmierci von Spreckelsena w 1987, prace dokończył jego wspólnik - architekt Paul Andreu.

Grande Arche jest prawie doskonałym sześcianem (szerokość: 108 m, wysokość: 110 m, głębokość: 112 m), a swym wyglądem przypomina hipersześcian. Znajduje się w jednej linii z Łukiem Triumfalnym (Grand Arche jest odchylony z powodów technicznych o 6 stopni od linii), oba obiekty łączy szeroka Avenue Charles de Gaulle. Pod Grande Arche mieści się stacja metra i RER (Réseau express régional d'Île-de-France, pl. Regionalna sieć ekspresowa Île-de-France) oraz autostrada.

W Grande Arche znajdują się biura francuskiego Ministerstwa Ekologii, Zrównoważonego Rozwoju i Energii. Do 24 kwietnia 2010 roku możliwy był wyjazd panoramiczną windą na szczyt budowli, gdzie znajdował się taras widokowy, restauracja oraz muzea informatyki i gier komputerowych. 4 kwietnia 2010 miała miejsce awaria windy panoramicznej (odpadł jeden z elementów), która nie pociągnęła za sobą żadnych ofiar. Natychmiast zawieszono użytkowanie wind, a do 24 kwietnia pozwolono zwiedzającym korzystać z wind w kolumnach Łuku. W sierpniu 2010 roku zarządca budynku ogłosił ostateczne zamknięcie dachu dla zwiedzających i likwidację istniejących tam muzeów informatyki, gier komputerowych oraz restauracji. Zwolnione pomieszczenia zostały zaadaptowane na biura[1].

Dojazd[edytuj]

Do Grande Arche można dojechać metrem linii 1 Metro-M.svg - stacja: La Défense - Grande Arche.

Przypisy

  1. Le Monde.fr avec AFP: Le toit de la Grande Arche de la Défense définitivement fermé au public (fr.). lemonde.fr > Société [on-line], 2010-08-11. [dostęp 2013-10-09].

Linki zewnętrzne[edytuj]