Grande Arche

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grande Arche
Ilustracja
Państwo  Francja
Miejscowość La Défense, Paryż
Architekt Johann Otto von Spreckelsen
Wysokość całkowita 110 m
Rozpoczęcie budowy 1982
Ukończenie budowy 1990
Położenie na mapie Paryża
Mapa lokalizacyjna Paryża
Grande Arche
Grande Arche
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Grande Arche
Grande Arche
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa lokalizacyjna Île-de-France
Grande Arche
Grande Arche
Ziemia48°53′34″N 2°14′09″E/48,892778 2,235833
Strona internetowa
Widok na Grande Arche; na pierwszym planie fontanna projektu Ja’akowa Agama.
Widok na Grande Arche z głębi ulicy.
Dekoracja świąteczna Grande Arche.

Grande Arche, właściwie: Grande Arche de la Fraternité (pol. Wielki Łuk Braterstwa) – pomnik-budynek w biznesowej dzielnicy ParyżaLa Défense.

Powstanie Grande Arche poprzedzał międzynarodowy konkurs na jego projekt, który ogłosił ówczesny prezydent Francji - François Mitterrand. Konkurs wygrał DuńczykJohann Otto von Spreckelsen (19291987) i on zaprojektował „dwudziestowieczną wersję Łuku Triumfalnego” – tym razem nie dla upamiętnienia zwycięstw nad wrogiem, ale dla uczczenia ludzkości i idei humanitarnych. Grande Arche był budowany w latach 1982-1990. Po śmierci von Spreckelsena w 1987, prace dokończył jego wspólnik – architekt Paul Andreu.

Grande Arche jest prawie doskonałym sześcianem (szerokość: 108 m, wysokość: 110 m, głębokość: 112 m), a swym wyglądem przypomina hipersześcian. Znajduje się w jednej linii z Łukiem Triumfalnym (Grand Arche jest odchylony z powodów technicznych o 6,33 stopni od linii ze względu na konieczność dopasowania fundamentów do linii metra, kolei oraz autostrady), oba obiekty łączy szeroka Avenue Charles de Gaulle. Pod Grande Arche mieści się stacja metra i RER (Réseau express régional d’Île-de-France, pl. Regionalna sieć ekspresowa Île-de-France) oraz autostrada.

W Grande Arche znajdują się biura francuskiego Ministerstwa Ekologii, Zrównoważonego Rozwoju i Energii. Do 24 kwietnia 2010 roku możliwy był wyjazd panoramiczną windą na szczyt budowli, gdzie znajdował się taras widokowy, restauracja oraz muzea informatyki i gier komputerowych. 4 kwietnia 2010 miała miejsce awaria windy panoramicznej (odpadł jeden z elementów), która nie pociągnęła za sobą żadnych ofiar. Natychmiast zawieszono użytkowanie wind, a do 24 kwietnia pozwolono zwiedzającym korzystać z wind w kolumnach Łuku. W sierpniu 2010 roku zarządca budynku ogłosił ostateczne zamknięcie dachu dla zwiedzających i likwidację istniejących tam muzeów informatyki, gier komputerowych oraz restauracji. Zwolnione pomieszczenia zostały zaadaptowane na biura[1].

Dojazd[edytuj | edytuj kod]

Do Grande Arche można dojechać metrem linii 1 Metro-M.svg – stacja: La Défense - Grande Arche.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Le Monde.fr avec AFP: Le toit de la Grande Arche de la Défense définitivement fermé au public (fr.). lemonde.fr > Société [on-line], 2010-08-11. [dostęp 2013-10-09].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Wikipedia

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]