Grande Arche

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grande Arche
Ilustracja
Państwo

 Francja

Miejscowość

La Défense, Paryż

Architekt

Johann Otto von Spreckelsen

Wysokość całkowita

110 m

Rozpoczęcie budowy

1982

Ukończenie budowy

1989

Położenie na mapie Paryża
Mapa konturowa Paryża, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Grande Arche”
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, u góry znajduje się punkt z opisem „Grande Arche”
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa konturowa Île-de-France, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Grande Arche”
Ziemia48°53′34″N 2°14′09″E/48,892778 2,235833
Strona internetowa

Grande Arche, właśc. Grande Arche de la Fraternité (pol. Wielki Łuk Braterstwa) – pomnik-budynek w biznesowej dzielnicy ParyżaLa Défense.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Widok na Grande Arche; na pierwszym planie fontanna projektu Ja’akowa Agama
Widok na Grande Arche z głębi ulicy

Powstanie Grande Arche poprzedzał międzynarodowy konkurs na jego projekt, który ogłosił ówczesny prezydent Francji – François Mitterrand. Konkurs wygrał DuńczykJohann Otto von Spreckelsen (1929–1987) i on zaprojektował „dwudziestowieczną wersję Łuku Triumfalnego” – tym razem nie dla upamiętnienia zwycięstw nad wrogiem, ale dla uczczenia ludzkości i idei humanitarnych. Grande Arche był budowany w latach 1982–1989[1]. Po śmierci von Spreckelsena w 1987, prace dokończył jego wspólnik – architekt Paul Andreu.

Grande Arche został wykonany z białego marmuru karraryjskiego i jest prawie doskonałym sześcianem (szerokość: 108 m, wysokość: 110 m, głębokość: 112 m),[2] a swym wyglądem przypomina hipersześcian[3]. Znajduje się w jednej linii z Łukiem Triumfalnym (Grand Arche jest odchylony z powodów technicznych o 6,33 stopni od linii ze względu na konieczność dopasowania fundamentów do linii metra, kolei oraz autostrady), oba obiekty łączy szeroka Avenue Charles de Gaulle. Pod Grande Arche mieści się stacja metra i RER (Réseau express régional d’Île-de-France, pl. Regionalna sieć ekspresowa Île-de-France) oraz autostrada.

W Grande Arche znajdują się biura francuskiego Ministerstwa Ekologii, Zrównoważonego Rozwoju i Energii. Do 24 kwietnia 2010 roku możliwy był wyjazd panoramiczną windą na szczyt budowli, gdzie znajdował się taras widokowy, restauracja oraz muzea informatyki i gier komputerowych. 4 kwietnia 2010 miała miejsce awaria windy panoramicznej (odpadł jeden z elementów), która nie pociągnęła za sobą żadnych ofiar. Natychmiast zawieszono użytkowanie wind, a do 24 kwietnia pozwolono zwiedzającym korzystać z wind w kolumnach Łuku. W sierpniu 2010 roku zarządca budynku ogłosił ostateczne zamknięcie dachu dla zwiedzających i likwidację istniejących tam muzeów informatyki, gier komputerowych oraz restauracji. Zwolnione pomieszczenia zostały zaadaptowane na biura[4].

Dojazd[edytuj | edytuj kod]

Dekoracja świąteczna Grande Arche

Do Grande Arche można dojechać metrem linii 1 – stacja: La Défense – Grande Arche.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Wikipedia
Wikipedia
  1. History [online], La Grande Arche [dostęp 2020-05-27].
  2. La Grande Arche, Puteaux - SkyscraperPage.com [online], skyscraperpage.com [dostęp 2021-06-04].
  3. Fragile, l'Arche de la Défense reste sous étroite surveillance [online], www.lefigaro.fr [dostęp 2020-03-21] (fr.).
  4. Le Monde.fr avec AFP: Le toit de la Grande Arche de la Défense définitivement fermé au public. lemonde.fr > Société [on-line], 2010-08-11. [dostęp 2013-10-09]. (fr.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]