Grande Arche

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grande Arche
Ilustracja
Państwo  Francja
Miejscowość La Défense, Paryż
Architekt Johann Otto von Spreckelsen
Wysokość całkowita 110 m
Rozpoczęcie budowy 1982
Ukończenie budowy 1990
Położenie na mapie Paryża
Mapa lokalizacyjna Paryża
Grande Arche
Grande Arche
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa lokalizacyjna Île-de-France
Grande Arche
Grande Arche
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Grande Arche
Grande Arche
Ziemia48°53′34″N 2°14′09″E/48,892778 2,235833
Strona internetowa
Dekoracja świąteczna Grand Arche.

Grande Arche, właściwie: Grande Arche de la Fraternité (pol. Wielki Łuk Braterstwa) – pomnik w biznesowej dzielnicy Paryża - La Défense.

Powstanie Grande Arche poprzedzał międzynarodowy konkurs na jego projekt, który ogłosił ówczesny prezydent Francji - François Mitterrand. Konkurs wygrał Duńczyk - Johann Otto von Spreckelsen (19291987) i on zaprojektował "dwudziestowieczną wersję Łuku Triumfalnego" - tym razem nie dla upamiętnienia zwycięstw nad wrogiem, ale dla uczczenia ludzkości i idei humanitarnych. Grande Arche był budowany w latach 1982-1990. Po śmierci von Spreckelsena w 1987, prace dokończył jego wspólnik - architekt Paul Andreu.

Grande Arche jest prawie doskonałym sześcianem (szerokość: 108 m, wysokość: 110 m, głębokość: 112 m), a swym wyglądem przypomina hipersześcian. Znajduje się w jednej linii z Łukiem Triumfalnym (Grand Arche jest odchylony z powodów technicznych o 6 stopni od linii), oba obiekty łączy szeroka Avenue Charles de Gaulle. Pod Grande Arche mieści się stacja metra i RER (Réseau express régional d'Île-de-France, pl. Regionalna sieć ekspresowa Île-de-France) oraz autostrada.

W Grande Arche znajdują się biura francuskiego Ministerstwa Ekologii, Zrównoważonego Rozwoju i Energii. Do 24 kwietnia 2010 roku możliwy był wyjazd panoramiczną windą na szczyt budowli, gdzie znajdował się taras widokowy, restauracja oraz muzea informatyki i gier komputerowych. 4 kwietnia 2010 miała miejsce awaria windy panoramicznej (odpadł jeden z elementów), która nie pociągnęła za sobą żadnych ofiar. Natychmiast zawieszono użytkowanie wind, a do 24 kwietnia pozwolono zwiedzającym korzystać z wind w kolumnach Łuku. W sierpniu 2010 roku zarządca budynku ogłosił ostateczne zamknięcie dachu dla zwiedzających i likwidację istniejących tam muzeów informatyki, gier komputerowych oraz restauracji. Zwolnione pomieszczenia zostały zaadaptowane na biura[1].

Dojazd[edytuj | edytuj kod]

Do Grande Arche można dojechać metrem linii 1 Metro-M.svg - stacja: La Défense - Grande Arche.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Le Monde.fr avec AFP: Le toit de la Grande Arche de la Défense définitivement fermé au public (fr.). lemonde.fr > Société [on-line], 2010-08-11. [dostęp 2013-10-09].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]