Gre-No-Li

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gre-No-Li

Gre-No-Li – popularne określenie (od pierwszych sylab nazwisk) trójki szwedzkich piłkarzy: Gunnara Grena, Gunnara Nordahla oraz Nilsa Liedholma.

Trójka szwedzkich ofensywnych graczy pomogła w zdobyciu przez szwedzką drużynę olimpijską złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 1948 roku. Rok później szwedzcy gracze dołączyli do składu włoskiego A.C. Milan, gdzie już w pierwszym sezonie przyczynili się do ustanowienia przez mediolański klub rekordu pod względem zdobytych bramek w jednym sezonie Serie A (118).

Wraz z włoskim zespołem Gren, Nordahl i Liedholm zdobył tytuł mistrzowski w 1951. Po odejściu Grena z Milanu w 1953 dwaj ostatni gracze kolejny sukces świętowali w 1955, a Liedholm dodatkowo w 1957 i 1959 (Nordahl opuścił Milan w 1956).

Gunnar Nordahl do dziś jest rekordzistą pod względem liczby tytułów króla strzelców Serie A (5 razy) oraz liczby bramek zdobytych w jednym sezonie (35). Ponadto szwedzki gracz jest 2. w klasyfikacji wszech czasów najlepszych strzelców ligi włoskiej.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Grenoli – ett fotbollsäventyr, Eva af Geijerstam, Albert Bonniers Förlag, 1998, ISBN 91-0-056328-5