Groupie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Groupie (wym. grupi) – miłośniczka lub miłośnik zespołu muzycznego, za którym podąża w poszukiwaniu erotycznej lub emocjonalnej bliskości. Słowo groupie wywodzi się z angielskiego group (grupa) właśnie w odniesieniu do grupy muzycznej, ale obecnie ma szersze zastosowanie[1].

Muzyka rozrywkowa[edytuj | edytuj kod]

Groupies mają reputację łatwo dostępnych obiektów seksualnych dla gwiazd muzyki i innych osób publicznych w szczególności w czasie trwających tras koncertowych.

Za groupie uchodziła Niemka Monika Dannemann, która była ostatnią kobietą związaną z Jimim Hendriksem i ostatnią osobą, która widziała go żywego. W 1976 poznała muzyka niemieckiej grupy Scorpions Uliego Jon Rotha, z którym się związała i spędziła 20 lat.

W książce Młot bogów – Saga Led Zeppelin (1985) autor Stephen Davis pisze o tym, że wokalista zespołu Led Zeppelin, Robert Plant dzielił fanki na takie, które poszukiwały krótkich przygód erotycznych, oraz groupies, które podróżowały z muzykami w roli sympatii lub opiekunki i zajmowały się ich wartościowymi przedmiotami, narkotykami, garderobą czy też życiem towarzyskim. Takimi przykładami są Nancy Spungen, Pamela Des Barres, związana z zespołem Franka Zappy i Cynthia Plaster Caster[2].

W swojej książce Let's Spend the Night Together (2008) Pamela Des Barres wspomina, że istnieje przynajmniej jeden groupie-mężczyzna, Pleather, który jeździł za Courtney Love i znanym w latach 80. zespołem The Bangles[3].

Piosenka "Apple Scruffs" z płyty George'a Harrisona All Things Must Pass (1970) opowiada o grupie nastolatek, które koczowały przed studiem Beatlesów oraz przed domem Paula McCartneya, często śpiąc pod gołym niebem podczas niepogody, czekając aż któryś z członków zespołu ukaże się choć na moment. W piosence "She Came in Through the Bathroom Window" (z albumu Abbey Road z 1969 r.) Beatlesi śpiewają o tym, jak kilka fanek weszło do domu McCartneya przez okno na piętrze i wyciągnęły z jego szafy spodnie, które na zmianę wkładały. Zabrały również zdjęcie w ramce, które potem oddały na prośbę McCartneya[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Groupie | Definition of Groupie by Merriam-Webster, www.merriam-webster.com [dostęp 2017-11-23] (ang.).
  2. Stephen Davis: Młot bogów – Saga Led Zeppelin. Marta Szelichowska-Kiziniewicz (przekład). Wydawnictwo In Rock, 1997. ISBN 83-86365-15-3. (pol.)
  3. Pamela Des Barres: Let's Spend the Night Together. Chicago Review Press, Incorporated, wrzesień 2008. ISBN 1-55652-789-6. (ang.)
  4. Carol Bedford: Waiting For The Beatles: An Apple Scruff's Story. Littlehampton Book Services Ltd, kwiecień 1984. ISBN 0-7137-1414-X. (ang.)