Grupa językowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Grupa językowa – zespół języków wyróżniony na podstawie ich wspólnych cech, lokalizacji geograficznej lub pokrewieństwa genetycznego. Typami grupy językowej są rodzina i liga językowa.

W innym rozumieniu grupa językowa jest jednostką stosowaną w genetycznej klasyfikacji języków. Określa zbiór języków w obrębie podrodziny językowej i może dzielić się na podgrupy (zespoły) językowe.[potrzebny przypis]

Pojęcie grupy językowej może mieć różny zakres w zależności od przyjętej klasyfikacji. Na przykład języki słowiańskie zazwyczaj klasyfikuje się jako grupę języków w obrębie podrodziny języków bałtosłowiańskich, jednak mogą być one również określane mianem rodziny językowej – wówczas pojęcie grupy językowej ma węższy zakres.[potrzebny przypis]

Języki zaliczane do jednej grupy językowej, podobnie jak w przypadku podrodziny językowej, wywodzą się od wspólnego prajęzyka pośredniego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wilhelm R. Baier (red.), Die Sprache ist die Seele eines Volkes. Die großen Sprachfamilien, Graz: Leykam, 2005, ISBN 3-701-17501-2 (niem.).
  • Kenneth Katzner, The languages of the world, Londyn: Routledge, 1999, ISBN 0-415-11809-3 (ang.).