Gryfia (wyspa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gryfia
Ilustracja
Wyspa Gryfia (widok od strony północnej)
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Województwo

 zachodniopomorskie

Akwen

rzeka Odra (Międzyodrze)

Położenie na mapie Szczecina
Mapa konturowa Szczecina, w centrum znajduje się punkt z opisem „Gryfia”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Gryfia”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Gryfia”
Ziemia53°26′39″N 14°35′21″E/53,444167 14,589167

Gryfia, inne nazwy: Wyspa Okrętowa[1], Wyspa Okrętowa Górna[1] (do 1945 niem. Bredower Werder[1], Tirpitz Insel[1]) – wyspa rzeczna o powierzchni ok. 20 ha[1] w Szczecinie, zabudowana obiektami przemysłowymi.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wyspa leży na terenie osiedla administracyjnego Drzetowo-Grabowo. Od zachodu wyspa opływana jest przez wody Odry, od południowego - wschodu - przez wody Kanału Grabowskiego, a od wschodu przez wody Przekopu Mieleńskiego. Od północy Gryfia ograniczona jest Brdowskim Przekopem, oddzielającym ją od położonej bardziej na północ wyspy zwanej Brdowskim Ostrowem, z którą jest połączona jedynie wąską groblą komunikacyjną.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jeszcze na początku XX w. Gryfia stanowiła część Ostrowa Grabowskiego[1]. W wyniku wykopania: Przekopu Mieleńskiego (1927-29 r.), Kanału Grabowskiego (1931 r.) oraz Brdowskiego Przekopu (1931 r.) stała się samodzielną wyspą[1]. W latach siedemdziesiątych XX w. wyspę Gryfia połączono groblą komunikacyjną z Brdowskim Ostrowem[1].

Przemysłowe wykorzystanie Gryfii rozpoczęło się na początku XX w. Przed 1907 r. wybudowano tu oddział fabryki chemicznej "Union" produkujący nawozy sztuczne, oraz brykietownię należącą do huty "Jadwiga"[1]. Przed I wojną światową na wyspie rozpoczęły działalność przedsiębiorstwa branży okrętowej: oddział budowy maszyn stoczni "Wulkan" oraz złomownia statków braci Beermann[1]. W latach trzydziestych XX w., w nowo wybudowanym Basenie Remontowym, w południowej części wyspy, rozpoczęto remonty okrętów wojennych[1].

Podczas II wojny światowej przemysłowa zabudowa wyspy Gryfii uległa kompletnemu zniszczeniu[1]. Reindustrializacja wyspy rozpoczęła się w 1952 r., kiedy to na wyspie ulokowano Szczecińską Stocznie Remontową "Gryfia" - działającą do dnia dzisiejszego[1].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Artykuł o Historii Wyspy Gryfii

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l m Tadeusz Białecki, Encyklopedia Szczecina (wydanie jubileuszowe), Szczecińskie Towarzystwo Kultury, 2015, ISBN 978-83-942725-0-0.