Ostrów Brdowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ostrów Brdowski
Ilustracja
Ostrów Brdowski (widok od strony południowej)
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Województwo

 zachodniopomorskie

Akwen

rzeka Odra (Międzyodrze)

Położenie na mapie Szczecina
Mapa konturowa Szczecina, w centrum znajduje się punkt z opisem „Ostrów Brdowski”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Ostrów Brdowski”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Ostrów Brdowski”
Ziemia53°27′03″N 14°35′35″E/53,450833 14,593056

Ostrów Brdowski, inne nazwy: Wyspa Okrętowa, Wyspa Okrętowa Dolna, niewłaściwie Gryfia (do 1945 niem. Patmosinsel) – wyspa rzeczna w Szczecinie, zabudowana obiektami przemysłowymi.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Po II wojnie światowej wyspa nazywana była Wyspą Okrętową lub Dolną Okrętową, co powodowało, że oficjalna nazwa: Ostrów Brdowski pozostawała niemal nieznana[1]. Ze względu na ponowne połączenie (l.70. XX w.) z wyspą Gryfia groblą zamykającą wschodnie ujście Przekopu Brdowskiego (1931) do Przekopu Mieleńskiego, nazwa tej ostatniej przenoszona jest często także na wyspę Ostrów Brdowski, a obie wyspy traktowane są jako całość[1].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wyspa leży na terenie osiedla administracyjnego Drzetowo-Grabowo. Od zachodu Ostrów Brdowski opływany jest przez wody Odry, od wschodu przez wody Przekopu Mieleńskiego. Od południa wyspa ograniczona jest Przekopem Brdowskim, oddzielającym ją od położonej bardziej na południe wyspy Gryfia, z którą jest połączona jedynie wąską groblą komunikacyjną.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jeszcze na początku XX w. Ostrów Brdowski stanowił integralną część Ostrowa Grabowskiego. W wyniku wykopania: Przekopu Mieleńskiego (1927-29 r.) oraz Przekopu Brdowskiego (1931 r.) stał się samodzielną wyspą[1]. W latach siedemdziesiątych XX w. Brdowski Ostrów połączono groblą komunikacyjną z wyspą Gryfia[1].

Przemysłowe wykorzystanie Ostrowa Brdowskiego rozpoczęło się na przełomie XIX i XX w[1]. Powstał tu zakład przerobu węgla antracytowego (brykietownia)[1]. Część wyspy zajęły zabudowania stoczni "Vulkan"[1]. W 1877 na wyspie wybudowano ośrodek żeglarski[1].

Zniszczenia wojenne podczas II wojny światowej spowodowały, że aż do lat siedemdziesiątych XX w. teren wyspy nie był wykorzystywany ani gospodarczo, ani turystycznie[1]. Impuls do rozwoju Ostrowa Brodowskiego dało ulokowanie na sąsiedniej wyspie Gryfia – Szczecińskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" i połączenie jej z tą wyspą groblą[1]. Na północnym krańcu Ostrowa Brdowskiego posadowiono największy dok pływający stoczni "Gryfia" o nośności 17 000 ton, który pozwala na dokowanie statków do 40 000 DWT[2].

W grudniu 2013 rozpoczęto budowę wytwórni fundamentów do morskich farm wiatrowychST3 Offshore. W 2015 r. ukończono budowę Mostu Brdowskiego, który połączył Ostrów Brdowski i wyspę Gryfię z lądem stałym[3]. Fabryka dysponowała m.in. najwyższą w Europie suwnicą (120 m wysokości, 1400 t udźwigu)[4]. W 2020 r. sąd ogłosił upadłość firmy[5]. W tym samym roku most przeszedł na własność miasta Szczecin[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j Tadeusz Białecki, Encyklopedia Szczecina (tom I), Szczecin: Uniwersytet Szczeciński, 1999, ISBN 83-87341-45-2.
  2. Prezentacja Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia S.A. Szczecin, Świnoujście [online], www.msrgryfia.pl [dostęp 2021-07-15] (pol.).
  3. a b Miasto przejmie most Brdowski [online], 24kurier.pl [dostęp 2021-07-15].
  4. O nas - ST³ Offshore [online], st3-offshore.com [dostęp 2021-07-15].
  5. Postanowieniem Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie [online], ST³ Offshore [dostęp 2021-07-15] (pol.).