Grzegorz z Durrësu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Grzegorz Drukarz)
Grzegorz z Durrësu
Arcybiskup
Ilustracja
Wizerunek Grzegorza z Durrësu na wydrukowanej książce z 1742 roku
Kraj działania

Imperium Osmańskie

Data i miejsce urodzenia

koniec XVII wieku
Imperium Osmańskie

Data i miejsce śmierci

przed majem 1772
prawdopodobnie Shijon, Imperium Osmańskie

Arcybiskup Durrësu
Okres sprawowania

1748-1761 (?), 1768-1772

Wyznanie

prawosławie

Grzegorz z Durrësu (alb. Gregori i Durrësit, gr. Γρηγόριος ο Δυρραχίου, łac. Gregorius Dyrrhachii), znany też jako Grzegorz z Moskopola (alb. Gregori i Voskopojës), Grzegorz Konstantinidhi lub Grzegorz Drukarz (ur. pod koniec XVII wieku, zm. przed majem 1772[1][2] prawdopodobnie w Shijonie[3][4]) – albański drukarz, nauczyciel, typograf, prawosławny mnich[5] i duchowny[6], twórca alfabetu elbasańskiego(inne języki)[7][3]. Uważany za jednego z najbardziej wykształconych ówczesnych mieszkańców terenów południowej Albanii[3][4].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uczeń Ioannisa Chalkeusa[4], greckiego filozofa pochodzenia arumuńskiego[3]. W latach 20. XVIII wieku spotkał się w Beracie z serbskim iluminatem Parthenem Pavloviciem[3][4].

Grzegorz spędził 15 lat w Elbasanie[4], następnie pracował jako nauczyciel w Beracie[8]. Przybył do miasta Moskopole najpóźniej w 1730 roku, gdzie założył drukarnię[3][4]. Przed 1731 rokiem został mnichem oraz nauczył się drukarstwa; nie ma potwierdzonych informacji, gdzie Grzegorz odbył szkolenie drukarskie, chociaż wspomina się, że odbył je w Wenecji, a jego instruktorem był Nikolaos Glykys[9]. Sprzęt drukarski w zakładzie Grzegorza został sprowadzony z Wenecji, co najmniej 14 wydrukowanych publikacji było poświęconych świętym prawosławnym[10]. Potwierdzone jest 20 publikacji z lat 1731-1760, które wydrukowano w Moskopolu[10]. Według wielu historyków, wydrukowano w Moskopolu również publikację wydaną w roku 1769; nie zawarto w niej jednak informacji o miejscu wydania[10]. Sam Grzegorz nadzorował pracę w drukarni prawdopodobnie do 1744 roku; w późniejszych latach jego nazwisko nie pojawiało się na publikacjach wydrukowanych w Moskopolu[10].

W 1744 roku został wybrany asystentem rektora Greckiej Akademii w Moskopolu[4][2]. Miał w 1746 roku miał zamieszkać w Kościele św. Jana Włodzimierza w Shijonie[7], co nie zostało potwierdzone[3]. Od 1748 do prawdopodobnie 1761 roku i ponownie od 1768 do swojej śmierci w 1772 roku był arcybiskupem eparchii w Durrësie[3][11][7][4][12]. Siedziba eparchii nie znajdowała się jednak w mieście Durrës, a w Shijonie[3]. Następcą Grzegorza został duchowny o nazwisku Krisanthi[3]. Grzegorz przekazał posiadane przez niego książki lokalnej bibliotece, która w 1769 roku uległa zniszczeniu wskutek splądrowania Moskopola przez wojska osmańskie[13].

Prace[edytuj | edytuj kod]

W 1741 roku opublikował swoją pierwszą pracę, była ona poświęcona życiu Świętego Nikodema[3][4].

Opisał czasy, w których żył; notatki z tą treścią zostały wydane w 1768 roku w Halle[4]. Wiele jego nieopublikowanych prac aktualnie znajduje się w Kościele św. Jana Włodzimierza w Shijonie[4].

Elbasański rękopis Ewangelii[edytuj | edytuj kod]

Sporządził datowaną na 1761 rok Ewangelię napisaną w pismie elbasańskim[7], albańska nazwa dzieła to Anonimi i Elbasanit[3][4]. Jest ona jest jednym z najstarszych znanych dzieł albańskiej literatury prawosławnej oraz jednocześnie najstarszym znanym prawosławnym przekładem Biblii na język albański i jedynym dokumentem zapisanym w alfabecie elbasańskim[3][4]. Dokument był również uważany za zaginiony[4].

W XX wieku rękopis został nabyty przez Lefa Nosiego; nie jest pewne, czy zrobił to przed, czy w trakcie II wojny światowej[3]. Po aresztowaniu i straceniu Nosiego, rękopis trafił do naukowca Dhimitëra Shuteriqiego, który w 1949 roku ogłosił odkrycie tego dzieła[3]. Według Shuteriqiego, autorem pracy nie był Grzegorz z Durrësu, a żyjący w XVII wieku inny prawosławny duchowny Theodoros Bogomilos, używający pseudonimu Papa Totasi[4].

Albański historyk Injac Zamputi przepisał całą treść rękopisu oraz ją opublikował[3]. Oryginał znajduje się w archiwum w Tiranie[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]